ΣΤΙΒΟΣ

Γλασκώβη 2019: Ασημένιο η Παπαχρήστου

ΒΕΡΟΛΙΝΟ 2018 / ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
ΒΕΡΟΛΙΝΟ 2018 / ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Βούλα Παπαχρήστου με καλύτερο άλμα στα 14.50 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του τριπλούν στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης. (VIDEO)

Ένα ακόμα μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση πρόσθεσε στην πλούσια συλλογή της η Βούλα Παπαχρήστου. Η 29χρονη πρωταθλήτρια του τριπλούν με καλύτερο άλμα στα 14.50 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του τριπλούν στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης.

Η Βούλα Παπαχρήστου από το πρώτο της κιόλας άλμα έδειξε ότι θα πήγαινε για μετάλλιο αφού προσγειώθηκε στα 14.50 κόβοντας τα πόδια των αντιπάλων της.

Στη συνέχεια είχε τρεις άκυρες προσπάθειες και ακολούθησαν δύο έγκυρα άλματα στα 14.07 και 14.33. Αυτή είναι η πέμπτη χρονιά που η Βούλα Παπαχρήστου κατακτά τουλάχιστον ένα μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση.

Πρώτη ήταν η Ισπανή Άνα Πελετέιρο με 14.73 και τρίτη η Όλια Σαλαντούχα με 14.47.