"Ασημένιος" ο Μπαράκας στο τριπλούν

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Θανάσης Μπαράκας στο τριπλούν κατά τη διάρκεια της 5ης ημέρας του "ΙΡΙΣ 2009"

Μία μέρα πριν την λήξη του "ΙΡΙΣ 2009", που διεξάγεται στη Ρόδο για αθλητές με προβλήματα όρασης, ο Θανάσης Μπαράκας σήκωσε για ακόμα μία φορά ψηλά την ελληνική σημαία, καθώς κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα του τριπλούν.

Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε καλύτερη επίδοση στα 12.40μ. και έμεινε πίσω από τον Ισπανό Χαβιέρ Πόρρας, ο οποίος με άλμα στα 12 μέτρα και 76 εκατοστά, πήρε την πρώτη θέση, σε ένα αγώνισμα όπου συμμετείχαν αθλητές που έχουν χάσει ολοκληρωτικά την όρασή τους.

"Μετά το πένταθλο που ολοκλήρωσα την προηγούμενη ημέρα, η πρωινή μου επίδοση στο τριπλούν με αφήνει αρκετά ικανοποιημένο. Την πέτυχα στην τελευταία μου προσπάθεια αν και πάτησα πολύ πίσω", δήλωσε ο κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ στο τριπλούν (12.60μ.) και στο πένταθλο.

Το Σάββατο (13/06), το Στάδιο Καλλιπάτειρα θα φιλοξενήσει τα αγωνίσματα της τελευταίας ημέρας των αγώνων με την εθνική ομάδα 4Χ100 να ρίχνεται στην "μάχη" για ένα μετάλλιο.

Η ομάδα αποτελείται από τους Θανάση Μπαράκα, Γιάννη Πρώτο, Γιώργο Πρώτο και Δημήτρη Αξιώτη.

Μάλιστα, ο Γιάννης Πρώτος και η Αλεξάνδρα Δήμογλου, θα προσπαθήσουν να αυξήσουν τις ελληνικές επιτυχίες, καθώς έχουν προκριθεί στους τελικούς των 200μ.