ΠΟΛΟ

Πόλο γυναικών: Έκλεισε η τετράδα του Κυπέλλου

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΝΕΠ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΝΕΠ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός και η Βουλιαγμένη πήραν εύκολα την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου στο πόλο γυναικών, αντίθετα με τη Γλυφάδα και τον Νηρέα που χρειάστηκαν τα πέναλτι.

Δύο εύκολες προκρίσεις και δύο μεγάλα ντέρμπι έκρυβαν οι προημιτελικοί του Κυπέλλου στο πόλο των γυναικών. Στο τελευταίο χρονικά ματς ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 22-5 επί τη ΝΕΠ στην Πάτρα σε ένα ματς που δεν χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης.

Ο Χάρης Παυλίδης βρήκε την ευκαιρία να ξεκουράσει αρκετές αθλήτριες και φυσικά να δοκιμάσει πολλά πρόσωπα και σχήματα ενόψει της συνέχειας της σεζόν. Από πέντε γκολ είχαν για τον Ολυμπιακό η Ελευθερία Πλευρίτου και η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη. Στην αντίπερα όχθη ο Δημήτρης Μπιτσάκος είδε πέντε παίκτριες του να πετυχαίνουν από ένα τέρμα.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον ΝΟ Βουλιαγμένης, καθώς επικράτησε στο Εθνικό κολυμβητήριο Πειραιά με 11-6 του Εθνικού, ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο μισό του αγώνα και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος γυναικών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έιναι κοντά στο σκορ, χωρίς κάποια να καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα (2-2). Στο ημίχρονο, ο ΝΟΒ κατάφερε να περάσει μπροστά με το γκολ της Ελληνιάδη στην εκπνοή (4-3). Στην τρίτη περίοδο, η φιλοξενούμενη ομάδα ανέβασε ρυθμούς (7-4), με τη διαφορά στο τέταρτο οκτάλεπτο να ανεβαίνει στα πέντε γκολ και το σύνολο της Αλεξίας Καμμένου να περνά στην επόμενη φάση, επικρατώντας με 11-6. Πολυτιμότερη του αγώνα ήταν η Ξενάκη, η οποία πέτυχε 5 τέρματα.

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε ντέρμπι, ο ΑΝΟ Γλυφάδας κατάφερε να πετύχει μία σπουδαία πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος γυναικών, επικρατώντας του ΝΟ Ρεθύμνου, με σκορ 13-12 στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο αγώνας ήταν από την αρχή αμφίρροπος με τις ομάδες να πηγάινουν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα (2-2), ενώ ένα σερί της φιλοξενούμενης ομάδας της έδωσε το προβάδισμα στο ημίχρονο (4-5). Στην τρίτη περίοδο, ο ΝΟ Ρεθύμνου μπήκε καλύτερα και έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (8-8), ενώ στο τελευταίο οκτάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν πήρε τη διαφορά υπέρ της. Το γκολ από την Ηρώ Καριπίδου, 2:46 πριν τη λήξη του αγώνα, έγραψε το 10-10 και ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, το σύνολο του Ορέστη Σαλάχα και της Τόνιας Μωραΐτη ήταν καλύτερο και με το εύστοχο χτύπημα της Κοντονή, πανηγύρισε τη νίκη με 13-12.

Ο Νηρέας Χαλανδρίου πέτυχε μια μεγάλη νίκη στη Λάρισα, επικρατώντας του Ναυτικού Ομίλου με 13-12 στη διαδικασία των πέναλτι και θα βρίσκεται στο Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών.

Σε ένα ωραίο παιχνίδι, ο ΝΟ Λάρισας μπήκε πιο δυνατά στο ξεκίνημα (3-1) και βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 6-4. Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν ισορροπημένο (8-6), όμως ο Νηρέας κατάφερε να ισοφαρίσει στην τέταρτη περίοδο σε 9-9, 0:39 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και έστειλε τον αγώνα στα πέναλτι. Εκεί, η ομάδα του Χαλανδρίου ήταν πιο εύστοχη, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 13-12.

Οι τέσσερις ομάδες που πήραν την πρόκριση στο Final 4: Ολυμπιακός, Βουλιαγμένη, ΑΝΟ Γλυφάδας, Νηρέας Χαλανδρίου