ΠΟΛΟ

Ολυμπιακός - Σαμπαντέλ 11-13: Λύγισαν στο τέλος οι ερυθρόλευκες

LEN WOMEN EUROLEAGUE / FINAL-4 / ÔÅËÉÊÏÓ / ÏÓÖÐ - ÓÁÌÐÁÍÔÅË (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 11-8 της Σαμπαντέλ στο τέταρτο οκτάλεπτο, αλλά στο τέλος λύγισε από τις πολλές αποβολές, δέχθηκε πέντε σερί γκολ και ηττήθηκε στον τελικό της EuroLeague με 13-11. Άξιες συγχαρητήριων οι ερυθρόλευκες.

Ο Ολυμπιακός τα έδωσε όλα, πάλεψε μέχρι τέλους, προσπάθησε να κατακτήσει τη EuroLeague στην έδρα της κραταιάς Σαμπαντέλ, προηγήθηκε με 11-8 συο τέταρτο οκτάλεπτο, αλλά στο τέλος λύγισε από τις πολλές αποβολές (13-3 συνολικά υπέρ των Ισπανίδων), δέχθηκε πέντε σερί γκολ, έχασε και ένα πέναλτι στο ενδιάμεσο και ηττήθηκε με 13-11.

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη έκανε σχεδόν το τέλειο ματς για 3,5 περιόδους, έφερε την οικοδέσποινα στα όριά της και παραλίγο να σηκώσει το βαρύτιμο τρόπαιο για δεύτερη φορά στην ιστορία της. Εντούτοις, τα τελευταία πέντε λεπτά κύλησαν εφιαλτικά, αφού τίποτα δεν πήγε καλά, χάθηκε η συγκέντρωση από τα κορίτσια, οι Ισπανίδες ανέκτησαν το μομέντουμ και πέτυχαν την ανατροπή.

Πάντως, τα κορίτσια και το προπονητικό τιμ είναι άξιοι συγχαρηρητήριων για την προσπάθεια που έκαναν, αφού στις λεπτομέρειες έχασαν τον τελικό. Υπήρξε και μια ανισορροπία στα σφυρίγματα που επηρέασε την τελική έκβαση του αγώνα, αφού η Σαμπαντέλ εκδήλωσε δέκα περισσότερες επιθέσεις με παίκτρια παραπάνω σε σχέση με τον Ολυμπιακό. Αυτό συνέβαλε στην ανατροπή των Ισπανίδων.

Κομβικό ήταν το χαμένο πέναλτι της Πλευρίτου στο 11-10 και ενώ απέμεναν τρία λεπτά για το φινάλε, αφού αν σκόραρε, θα έβαζε μπροστά με δυο γκολ διαφορά τον Ολυμπιακό. Η γκολκίπερ της Σαμπαντέλ το έπιασε και στη επόμενη επίθεση ήρθε η ισοφάριση που άλλαξε άρδην το σκηνικό. Οι ερυθρόλευκες έμειναν με το παράπονο ότι μπορούσαν να φτάσουν στην κορυφή της Ευρώπης, καθώς στο μεγαλύτερο διάστημα του τελικού ήταν καλύτερες.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-0 με ισάριθμα γκολ της Μπάκλινγκ, η Σαμπαντέλ μείωσε, η Ε. Πλευρίτου έκανε το 3-1 και η Γκαρσία μείωσε σε 3-2 που ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου. Στο δεύτερο, ο Ολυμπιακός διατηρούσε προβάδισμα ενός τέρματος, με τη Μουνιόθ να ισοφαρίζει σε 6-6, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Ο τελικός ήταν ισορροπημένος, αλλά οι Πειραιώτισσες στέκονταν εξαιρετικά στην πισίνα. Φαίνονταν πανέτοιμες ψυχικά και αγωνιστικά για τις απαιτήσεις του τελικού.

Η Σαμπαντέλ προηγήθηκε για πρώτη φορά σε 8-7 με τη Νιούσχουλ, αλλά οι Αβραμίδου και Τσουκαλά έκαναν το 9-8 για τον Ολυμπιακό. Η Ε. Πλεευρίτου και η Μπάκλινγκ έφεραν την διαφορά στα τρία γκολ για τον Ολυμπιακό και κάπου εκεί ήρθε το μπλακ άουτ. Οι Ισπανίδες αντέδρασαν, πίεσαν στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες στην παίκτρια παραπάνω και έκαναν την ανατροπή, φτάνοντας στην κατάκτηση του τροπαίου.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-4, 3-2, 2-5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Σταματοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 2, Έγκενς, Ελευθεριάδου 1, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Μαργ. Πλευρίτου, Γκόφερς, Μπάκλινγκ 4, Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Δουρέκα

ΣΑΜΠΑΝΤΕΛ (Νταβίντ Πάλμα): Έστερ, Ματ. Ορτίθ 1, Εσπάρ 1, Μπ. Ορτίθ 3, Χ. Φάρε, Στέφενς 1, Κόρντομπες, Γκαρσία 1, Φόρθα 2, Νιούσχουλ 4, Ντομενέτς, Λέιτον, Α. Φάρε