ΠΟΛΟ

Νίκησε και Βουλιαγμένη ο Ολυμπιακός

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός σημείωσε ακόμα μία νίκη στην 3η φάση της Α1 πόλο γυναικών, με 9-6 επί της Βουλιαγμένης αυτήν τη φορά.

Τη νίκη με 9-6 πέτυχε πριν από λίγη ώρα ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι της Α1 Γυναικών απέναντι στον ΝΟ Βουλιαγμένης, για την 3η φάση του πρωταθλήματος.

Στο παιχνίδι που διεξήχθη στον Πειραιά και το "Π. Καπαγέρωφ", οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στο ξεκίνημα με 3-3. Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός πήρε αρχικά προβάδισμα δύο γκολ (5-3), ο ΝΟΒ κατάφερε να μειώσει δύο φορές σε 5-4 και 6-5, με το τελευταίο να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου κατόρθωσε να ισοφαρίσει στην τρίτη περίοδο προσωρινά, αλλά ο Ολυμπιακός πέτυχε ακόμη δύο τέρματα διαμορφώνοντας το 8-6. Στην τελευταία περίοδο πρωταγωνίστριες ήταν οι δύο άμυνες, επιτεύχθηκε μόλις ένα γκολ από την Ασημάκη για το 9-6, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

10-7 ο Εθνικός στο φινάλε

Τη νίκη πανηγύρισε ο Εθνικός σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, επικρατώντας με 10-7 του ΝΟ Ρεθύμνου στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μάλιστα μέχρι την αρχή της τελευταίας περιόδου με 6-6, και μόνο τότε οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να πάρουν κεφάλι και να ανοίξουν τη διαφορά φτάνοντας στο τελικό 10-7.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Ελένη Φαρμάκη που σημείωσε πέντε τέρματα, ενώ τέσσερα πέτυχε η Νιαρχάκου.

Νίκησε και τον Νηρέα με δυσκολία ο ΑΝΟΓ

Μια ακόμη νίκη πανηγύρισε ο ΑΝΟ Γλυφάδας, επικρατώντας με 12-10 του Νηρέα Χαλανδρίου στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας.

Η ομάδα του Τάσου Πιρπιρή προηγήθηκε με 2-0 στο ξεκίνημα αλλά η ομάδα της Κατερίνας Οικονομοπούλου (η Ευτυχία Καραγιάννη ήταν τιμωρημένη) ισοφάρισε σε 2-2 και ενώ ξαναβρέθηκε πίσω στο σκορ ισοφάρισε εκ νέου σε 3-3. Το ματς ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον ΑΝΟΓ μπροστά στο σκορ με 6-5.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμα διαμορφώνοντας το 9-6, για να μειώσει στην τελευταία περίοδο ο Νηρέας σε 11-10, παρότι τελικά δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Πρώτες σκόρερ του αγώνα οι Λούδη, Μαυρέλου και Δούλη που πέτυχαν από τρία τέρματα.

Πέρασε από το Μαρούσι η ΝΕ Πατρών

Τη νίκη με 13-2 επί του Τρίτωνα Αμαρουσίου πανηγύρισε πριν λίγη ώρα η ΝΕ Πατρών στο Μαρούσι, και διατηρήθηκε στη 2η θέση του 2ου ομίλου της 3ης φάσης στην Α1 Γυναικών.

Η ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου προηγήθηκε από νωρίς δίχως να δεχθεί γκολ, διεύρυνε τη διαφορά στα πέντε γκολ στο ημίχρονο (6-1) και δεν δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Τρίτωνα φτάνοντας τους 12 βαθμούς. Τα τελευταία δύο οκτάλεπτα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα αλλά παρόλα αυτά η ΝΕΠ πέτυχε ακόμη επτά τέρματα φτάνοντας στο τελικό 13-2.

Πρώτες σκόρερ του αγώνα οι Μπιτσάκου και Σολανάκη με τέσσερα τέρματα η καθεμιά.