ΠΟΛΟ

Νίκη πρωτιάς για τον Ολυμπιακό

LEN EUROLEAGUE / ΟΣΦΠ - ΝΤΙΝΑΜΟ ΟΥΡΑΛΟΤΣΚΑ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 18-13 επί της Ουραλότσκα και ουσιαστικά καθάρισε την πρώτη θέση και την πρόκριση στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας στο πόλο γυναικών.

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στη Β' Προκριματική φάση της Ευρωλίγκας γυναικών πέτυχε πριν λίγο ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 18-13 της ρωσικής Ουραλότσκα στον Πειραιά και εξασφάλισε την παρουσία του στους "8" της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο οκτάλεπτο και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 7-7, πήρε φόρα στην τέταρτη περίοδο και έφτασε στο ευρύ 18-13.

Μάλιστα, στο τρίτο οκτάλεπτο οι "ερυθρόλευκες" βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ και το ανέτρεψαν με δύο γκολ στην εκπνοή, για να πετύχουν πέντε γκολ στην τελευταία περίοδο δεχόμενες μόλις ένα και φτάνοντας στην επικράτηση.

Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού η Έμολο (φωτογραφία) με πέντε γκολ, όσα πέτυχε και η Καρίμοβα για τις φιλοξενούμενες.

Ολυμπιακός - Ουραλότσκα 18-13

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 4-3, 6-4, 5-2

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε. 1, Έγκενς 1, Ελευθεριάδου 2, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου, Ασημάκη 4, Πλευρίτου Μ. 3, Έμολο 5, Πλευρίτου Β. 1, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου

Ουραλότσκα Ζλάτουστ (Μικχάιλ Νακοριάκοφ): Μποροβίνα, Νεζνάμοβα 1, Ζαπλατίνα, Καρίμοβα 5, Πανφίλοβα, Πόποβα, Ζελέντσοβα 3, Λαπτέβα 2, Γκαλιμζιάνοβα 1, Λιπσκάια, Τοπιχάνοβα, Μπερσνέβα 1, Γκολοβίνα