ΠΟΛΟ

Ήττα για τις Νεάνιδες, 12-8 από την Ολλανδία

Δεν τα κατάφεραν οι Νεάνιδες απέναντι στην Ολλανδία για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης στο Νόβισαντ, γνωρίζοντας την ήττα με 12-8 στον 2οαγώνα για τη φάση των ομίλων.

Δεν τα κατάφεραν οι Νεάνιδες απέναντι στην Ολλανδία για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης που διεξάγεται στο Νόβισαντ της Σερβίας, γνωρίζοντας την ήττα με 12-8 στον 2αγώνα για τη φάση των ομίλων.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Κώστα Δήμου, άρχισε καλά την αναμέτρηση που πήρε κεφάλι στο σκορ με 1-0 με γκολ της Δούλη. "Έκλεισε" όμως το οκτάλεπτο πίσω στο σκορ με τις Ολλανδέζες να κάνουν το 1-2.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Εθνική μας ομάδα ισοφάρισε σε 2-2. Όμως στη συνέχεια έμεινε «άσφαιρη» για 5 λεπτά, με την Ολλανδία να το εκμεταλλεύεται και με ένα επιμέρους (0-4) να παίρνει προβάδισμα με 2-6 και η ανάπαυλα να κλείνει στο 3-6 με γκολ της Ειρήνης Νίνου στα 0:08 δευτερόλεπτα.

Στο τρίτο οκτάλεπττο δεν άλλαξε κάτι με την Ολλανδία να ανοίγει την ψαλίδα στα 6 τέρματα (5-11). Η Εθνική μας ομάδα κατάφερε να πάρει την τελευταία περίοδο (3-1), μειώνοντας στο σκορ, με το φωτεινό πίνακα να γράφει στη λήξη του αγώνα 8-12.

Η Εθνική μας ομάδα αντιμετωπίζει αύριο στις 10:00 (ώρα Ελλάδας) την Ρουμανία. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Μ. Βρετανία επικράτησε της Ρουμανίας με 14-6.

Πλέον, μετά από τη σημερινή ήττα, η Ελλάδα θα τερματίσει πιθανότητα στη δεύτερη θέση του Δ' ομίλου και θα αντιμετωπίσει στο γύρο των "16" τον τρίτο του Γ' ομίλου, δηλαδή μία εκ των Σλοβακία ή Ισραήλ, με σκοπό να βρεθεί στα προημιτελικά και εκεί θα την περιμένει ο πρώτος του Α' ομίλου, με πιθανό αντίπαλο την Ιταλία.

Ελλάδα - Ολλανδία 8-12 (1-2, 2-4, 2-5, 3-1)

Ελλάδα: Αρχοντάκη, Κολιτσοπούλου 1, Νίνου Π., Λούδη, Κανετίδου, Μαστρόκαλου, Νίνου Ειρ. 2., Μυριοκεφαλιτάκη 2, Κοκκινάνη, Δούλη 3, Κοντονή, Τσιμάρα, Γιαννακέα

Ολλανδία: Μπούις, Ρόγκε 3, Βούλβετ 3, Βαν Ντε Κράατζ 1, Έντεζαρ, Γκάλχε 1, Τεν Μπόεκ 1, Σάαπ 2, Στέρτεφελντ, Κέιζερ 1, Μούλντερ, Βαν Ντερ Βέιντεν, Μέσμαν