ΠΟΛΟ

Ήττα για Ολυμπιακό από τη Γιουγκ στο Ντουμπρόβνικ

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη ήττα του στον 1ο όμιλο του Champions League ανδρών στο πόλο, με 8-10 στο Ντουμπρόβνικ από τη Γιουγκ, ωστόσο παραμένει επικεφαλής στη βαθμολογία.

Την πρώτη του ήττα στη φάση των ομίλων του Champions League ανδρών γνώρισε ο Ολυμπιακός, που λύγισε με 10-8 από τη Γιουγκ στο Ντουμπρόβνικ για την 8η αγωνιστική της διοργάνωσης αλλά παρέμεινε πρώτος στον Α' Όμιλο.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου προηγήθηκε με τον Μπούσλιε, όμως δέχθηκε δύο γρήγορα γκολ που τον έβαλαν πίσω στο σκορ. Και παρότι ισοφάρισε σε 2-2, η Γιουγκ σκόραρε ακόμη δύο φορές κάνοντας το 4-2 στην πρώτη περίοδο. Οι πρωταθλητές Ελλάδος μείωσαν σε 4-3 προσωρινά αλλά παρόλα αυτά οι Κροάτες πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα τριών τερμάτων (6-3).

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Γιουγκ βρισκόταν διαρκώς μπροστά στο σκορ με δύο ή τρία γκολ, και παρότι ο Ολυμπιακός μείωσε σε 9-8 2.36 πριν τη λήξη, δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι και τελικά ηττήθηκε με 10-8. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Γιόκοβιτς με τρία τέρματα. Πάντως, η Ντιναμό Μόσχας αναδείχθηκε ισόπαλη με 7-7 με την Όρβοσι στη Μόσχα και δεν πλησίασε τους "ερυθρολεύκους", τη στιγμή που η Μπρέσια νίκησε την Παρτιζάν με 8-3 και πλησίασε στους τρεις βαθμούς.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-1, 2-3, 2-2

Γιουγκ (Βιέκοσλαβ Κομπέστσακ): Μπίγιατς, Μάτσαν, Φάτοβιτς 2, Λοντσάρ, Γιόκοβιτς 3, Γκαρθία Γκαντέα 2, Ιβάνκοβιτς, Ράσοβιτς 1, Ρενζούτο, Παβλίσεβιτς 1, Μπένιτς, Λοζίνα 1, Γιάρακ

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 2, Νικολαΐδης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 2, Μουρίκης, Γούνας, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβιτς 1, Γαλανόπουλος