Ευρωπαϊκό πόλο ανδρών: Μπαίνουν στη μάχη και οι άνδρες

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών ετοιμάζεται για την πρεμιέρα της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο που διεξάγεται στη Βουδαπέστη όπου την Τρίτη (13/01, 22.00) αντιμετωπίζει την Ιταλία.

Μετά τις γυναίκες που μετρούν ήδη το 2/2 ήρθε η σειρά και των ανδρών να μπουν στη μάχη του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πόλο που διεξάγεται στη Βουδαπέστη. Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου αντιμετωπίζουν το βράδυ της Τρίτης (13/01, 22.00) την Ιταλία σε μία αναμέτρηση που θα κρίνει την πρωτιά του ομίλου.

Η Εθνική και η παγκόσμια πρωταθλήτρια είναι μακράν οι δύο πιο δυνατές ομάδες του ομίλου και η νικήτρια της αναμέτρησης θα βρεθεί στην κορυφή και παράλληλα απευθείας στο προημιτελικά.

ΟΙ ΠΑΛΙΟΣΕΙΡΕΣ ΚΑΙ Η ΝΕΑ ΦΟΥΡΝΙΑ

Μία δεκαετία χωρίζει τους παλιούς Φουντούλη, Μουρίκη, Κολόμβο με τον Βενιαμίν της ελληνικής αποστολής Αλέξανδρο Παπαναστασίου. Ουσιαστικά ο Θοδωρής Βλάχος έχει παντρέψει δύο φουρνιές δίνοντας και την επόμενη ημέρα στην Εθνική ομάδα η οποία αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Την παρέα των 80άρηδων συμπληρώνει ο Αλέξανδρος Γούνας και από εκεί και πέρα όλοι οι υπόλοιποι είναι γεννημένοι τη δεκαετία του 90'.  Ζερδεβάς και Γαλανίδης θα υπερασπιστούν την εστία της Εθνικής, ενώ Σκουμπάκης, Δερβίσης και Αργυρόπουλος θα αναλάβουν τους αντίπαλους φουνταριστούς.

Ο Θοδωρής Βλάχος για μία ακόμα διοργάνωση εμπιστεύεται το δίδυμο των Μουρίκη και Κολόμβου στη θέση του φουνταριστού και γιατί να μην το κάνει άλλωστε αφού πρόκειται για ένα από τα καλύτερα στον κόσμο.

Βέβαια, μεγάλη δύναμη πυρός για την Εθνική είναι η περιφέρειά της. Φουντούλης, Βλαχόπουλος, Γενηδουνιάς, Γούνας και Καπότσης δεν αφήνουν πολλά περιθώρια στους αντιπάλους για να τους αφήσουν ελεύθερους.

Η 13άδα της Βουδαπέστης

Αθλητής Θέση Χρ. Γεν. Συμμετοχές Γκολ Συμμετοχές σε προηγούμενο Ερωπαϊκό Γκολ σε Ευρωπαϊκό
Μάνος Ζερδεβάς Τερματοφύλακας 1997 59 0 2018 0
Κώστας Γενηδουνιάς Περιφερειακός 1993 137 124 2016, 2018 14
Δημήτρης Σκουμπάκης Αμυντικός 1998 46 18 2018 3
Μάριος Καπότσης Περιφερειακός 1991 86 54 2018 6
Γιάννης Φουντούλης Περιφερειακός 1988 295 457 2006, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018 60
Αλέξανδρος Παπαναστασίου Περιφερειακός 1998 34 21 0 0
Γιώργος Δερβίσης Αμυντικός 1994 123 73 2014, 2016, 2018 9
Στέλιος Αργυρόπουλος Αμυντικός 1996 73 57 2018 6
Κώστας Μουρίκης Φουνταριστός 1988 252 236 2010, 2012, 2014, 2016, 2018 24
Χριστόδουλος Κολόμβος Φουνταριστός 1988 205 164 2010, 2014, 2016, 2018 18
Αλέξανδρος Γούνας Περιφερειακός 1989 219 270 2010, 2014, 2016, 2018 34
Κώστας Γαλανίδης Τερματοφύλακας 1990 86 0 2010 0
Άγγελος Βλαχόπουλος Περιφερειακός 1991 165 248 2014, 2016, 2018 42

ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ

Η παρουσία στην επόμενη φάση είναι δεδομένη αφού η Εθνική θα τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου της. Ουσιαστικά η πρωτιά θα κριθεί στην πρεμιέρα όπου αντιμετωπίζει την παγκόσμια πρωταθλήτρια Ιταλία.

Όποια ομάδα επικρατήσει θα πάρει και την πρώτη θέση και μαζί την απευθείας παρουσία στα προημιτελικά. Γεωργία και Γαλλία θα είναι οι σάκοι του μποξ και θα παλέψουν για να αποφύγουν την τελευταία θέση.

Εάν η Εθνική μας δεν τα καταφέρει κόντρα στην Ιταλία θα αντιμετωπίσει την τρίτη του δεύτερου ομίλου για να περάσει στις “8”. Ο Σε εκείνον τον όμιλο η Σερβία θα κατακτήσει εύκολα την πρώτη θέση και θα αφήσει Ρωσία, Ολλανδία και Ρουμανία να παλέψουν για τις άλλες τρεις με την πρώτη να είναι το φαβορί για τη δεύτερη θέση.

Σε αυτό το σενάριο στα προημιτελικά η Ελλάδα θα βρει λογικά μία εκ των Κροατία και Μαυροβούνιο, ενώ εάν τερματίσει πρώτη στον όμιλο θα παίξει είτε με τον δεύτερο του πρώτου ομίλου (Κροατία, Μαυροβούνιο, Γερμανία, Σλοβακία) είτε με τον τρίτο του τρίτου (Ισπανία, Ουγγαρία, Μάλτα, Τουρκία).

Φυσικά, στόχος της Εθνικής είναι να βρεθεί στη χειρότερη μέσα στην εξάδα που θα της δώσει μία ακόμα ευκαιρία να διεκδικήσει το εισιτήριο για το Τόκιο. Αυτός είναι ο μεγάλος στόχος όλων στο στρατόπεδο της γαλανόλευκης.

Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΑΝΔΡΩΝ

Συμμετοχές: 21

Αγώνες: 145

Νίκες: 65

Ισοπαλίες: 14

Ήττες: 66

Ομοσπονδιακοί τεχνικοί: 12 (5 συμμετοχές Κούλης Ιωσηφίδης)

Ατομικές συμμετοχές αθλητών: 108 (8 συμμετοχές Γιώργος Μαυρωτάς, Κώστας Λούδης, Γιώργος Αφρουδάκης, Χρήστος Αφρουδάκης)

Πρώτος Σκόρερ: Γιώργος Αφρουδάκης 67 γκολ

Η παρουσία μας:

1970 Βαρκελώνη 10η (Λάσλο Σάροσι)

1977 Φάλκοπιγκ 9η (Ανδρέας Γαρύφαλλος)

1981 Σπλιτ 10η (Ανδρέας Γαρύφαλλος)

1983 Ρώμη 9η (Μανώλης Πατλάκας)

1985 Σόφια 8η (Ίβο Τρούμπιτς)

1987 Στρασβούργο 11η (Λίνο Ρεπέτο)

1989 Βόννη 11η (Κούλης Ιωσηφίδης)

1991 Αθήνα 6η (Μίλε Νάκιτς)

1993 Σέφιλντ 6η (Μίλε Νάκιτς)

1995 Βιέννη 9η (Κούλης Ιωσηφίδης)

1997 Σεβίλη 7η (Κούλης Ιωσηφίδης)

1999 Φλωρεντία 4η (Κούλης Ιωσηφίδης)

2001 Βουδαπέστη 7η (Κούλης Ιωσηφίδης)

2003 Κράνι 8η (Σάντρο Καμπάνια)

2006 Βελιγράδι 6η (Σάντρο Καμπάνια)

2008 Μάλαγα 11η (Σάντρο Καμπάνια)

2010 Ζάγκρεμπ 9η Τάσος Δούμπας)

2012 Αϊντχόφεν 6η (Ντράγκαν Άντριτς)

2014 Βουδαπέστη 6η (Σάκης Κεχαγιάς)

2016 Βελιγράδι 4η (Θόδωρος Βλάχος)

2018 Βαρκελώνη 5η (Θόδωρος Βλάχος)

Σημείωση: Το 1977, 1981, 1983 και 1987, στη Β' Κατηγορία (θέσεις 9-16)

Οι Μικροί Τελικοί της Ελλάδας

1999 Φλωρεντία ΕΛΛΑΔΑ – Ιταλία 6-7

2016 Βελιγράδι ΕΛΛΑΔΑ – Ουγγαρία 10-13

Οι αντίπαλοι μας

ΙΤΑΛΙΑ: 131 αγώνες, 25 νίκες, 11 ισοπαλίες, 95 ήττες, τελευταίο παιχνίδι: 8-11, 3.1.2020 Κούνεο

Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα: 1985 9-14, 1989 7-12, 1995 7-9, 1997 2-7, 1999 6-7 & 6-7 (Μικρός Τελικός), 2001 6-7, 2003 5-7, 2006 11-14 & 10-11, 2012 7-10

(Αγώνες 12, ισοπαλίες 1, ήττες 11)

ΓΕΩΡΓΙΑ: 11 αγώνες, 8 νίκες, 1 ισοπαλία, 2 ήττες, τελευταίο παιχνίδι: 15-8, 26.4.2016 Τιφλίδα

Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα: 2014 15-6

(Αγώνες 1, νίκες 1)

ΓΑΛΛΙΑ: 70 αγώνες, 53 νίκες, 6 ισοπαλίες, 11 ήττες, τελευταίο παιχνίδι: 15-6 1.7.2019 Βουδαπέστη

Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα: 1970 6-6, 1977 5-3, 1981 10-5, 1983 10-10, 1987 6-12, 1989 13-8, 2001 10-9

(Αγώνες 7, νίκες 4, ισοπαλίες 2, ήττες 1)

Ο ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Ιταλία

Ελλάδα

Γεωργία

Γαλλία

Τρίτη 14/01

17:00 Γεωργία-Γαλλία

22:00 Ιταλία-Ελλάδα

Πέμπτη 16/01

17:00 Ελλάδα-Γεωργία

18:30 Γαλλία-Ιταλία

Σάββατο 18/01

14:00 Γαλλία-Ελλάδα

15:30 Ιταλία-Γεωργία

Δευτέρα 20/01

Χιαστί

12:30 4ος Α’ ομίλου – 4ος Γ’ ομίλου (1)

14:00 4ος Β’ ομίλου – 4ος Δ’ ομίλου (2)

15:30 2ος Α’ ομίλου – 3ος Γ’ ομίλου (3)

17:00 3ος Α’ ομίλου – 2ος Δ’ ομίλου (4)

18:30 2ος Β’ ομίλου – 3ος Δ’ ομίλου (5)

20:00 3ος Β’ ομίλου – 2ος Δ’ ομίλου (6)

Τετάρτη 22/01

Αγώνες κατάταξης

11:00 ηττημένος του αγώνα 1 – ηττημένος αγώνα 2 (θέσεις 15-16)

12:30 νικητής 1- νικητή 2 (θέσεις 13-14)

14:00 ηττημένος 3 – ηττημένος 5 (1)

15:30 ηττημένος 4 – ηττημένος 6 (2)

Προημιτελικοί

17:00 νικητής Δ’ ομίλου – νικητής 3 (3)

18:30 νικητής Β’ ομίλου – νικητής 4 (4)

20:00 νικητής Γ’ ομίλου – νικητής 5 (5)

21:30 νικητής Α’ ομίλου – νικητής 6 (6)

Παρασκευή 24/01

Αγώνες κατάταξης

12:30 ηττημένος 1 – ηττημένος 2 (θέσεις 11-12)

14:00 νικητής 1 – νικητής 1 (θέσεις 9-10)

15:30 ηττημένος 3 – ηττημένος 5 (1)

17:00 ηττημένος 4 – ηττημένος 6 (2)

Ημιτελικοί

18:30 νικητής 3 – νικητής 5 (3)

20:00 νικητής 4 – νικητής 5 (4)

Κυριακή 26/01

Θέσεις κατάταξης

15:30 ηττημένος 1 – ηττημένος 2 (θέσεις 7-8)

17:00 νικητής 1 – νικητής 2 (θέσεις 5-6)

Μικρός τελικός

18:30 ηττημένος 3 – ηττημένος 4 (θέσεις 3-4)

Τελικός

20:00 νικητής 3 – νικητής 4

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

HIGHLIGHTS