ΠΟΛΟ

Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός, 8-3 τη Γιαντράν

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΟΣΦΠ - ΧΙΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ / EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΟΣΦΠ - ΧΙΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με όπλο την εξαιρετική του άμυνα που κράτησε χωρίς γκολ την Γιαντράν για δύο οκτάλεπτα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 8-3 στην Κροατία και επέστρεψε στις νίκες στο Champions League του πόλο ανδρών.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν το καθήκον τους στην Κροατία. Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 8-3 επί της Γιαντράν και επέστρεψε στις νίκες στο Champions League του πόλο ανδρών. Κλειδί για τους ερυθρόλευκους ήταν η άμυνα τους.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου κράτησαν στο μηδέν για δύο οκτάλεπτα τους Κροάτες και στο ίδιο διάστημα σημείωσαν έξι γκολ για να πάρουν μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός μάλιστα δεν δέχτηκε γκολ ούτε στην τέταρτη περίοδο και έτσι ουσιαστικά κράτησε τη Γιαντράν χωρίς τέρμα για 24 από τα 32 λεπτά του αγώνα! Την ίδια ώρα οι ερυθρόλευκοι πήραν σκορ από έξι διαφορετικούς παίκτες με τους Μουρίκη και Ομπράντοβιτς να πετυχαίνουν από δύο τέρματα.

Στην αντίπερα όχθη η μοναδική απειλή για την εστία του Πάβιτς ήταν ο Ζόβιτς που πέτυχε δύο γκολ.

Γιάντραν - Ολυμπιακός 3-8

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 0-4, 3-1, 0-1

Γιάντραν: Ζόβιτς 2, Μιλάρντοβιτς 1

Ολυμπιακός: Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Δερβίσης 1, Μουρίκης 2, Ομπράντοβιτς 2