ΠΟΛΟ

Α1 πόλο ανδρών: Κράτησε το "μηδέν" για 21 λεπτά ο Ολυμπιακός

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΟΣΦΠ - ΧΑΝΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΟΣΦΠ - ΧΑΝΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός παίζοντας εξαιρετική άμυνα κράτησε στο "μηδέν" το ΝΟ Χανίων για 21 λεπτά και τελικά έφτασε στη νίκη με 15-2 διατηρώντας το αήττητο τους στην Α1 πόλο των ανδρών.

Τα περισσότερα ματς της Α1 πόλο των ανδρών μοιάζουν με τυπική διαδικασία για τους ερυθρόλευκους, αφού η διαφορά τους είναι χαοτική με τους περισσότερους αντιπάλους τους. Έτσι, το βράδυ της Τετάρτης (20/3) στο ματς που έκλεισε το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής ο Ολυμπιακός επικράτησε με 15-2 επί του ΝΟ Χανίων.

Το πιο αξιοσημείωτο γεγονός του αγώνα ήταν πως οι ερυθρόλευκοι κράτησαν το "μηδέν" για περίπου 21 λεπτά!

Είναι χαρακτηριστικό πως το σκορ έφτασε μέχρι το 10-0 πριν ο Κατσουλάκης πετύχει το πρώτο γκολ των Χανίων με 2.46'' να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Από εκεί και πέρα ο Θοδωρής Βλάχος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του, αφού θέλει να τους έχει έτοιμους ενόψει της συνέχειας στην Ευρώπη.

Ακολουθούν το Σαββατοκύριακο (23-24/3), οι αγώνες με Περιστέρι και ΠΑΟΚ, πριν οι πρωταθλητές Ευρώπης στρέψουν το ενδιαφέρον τους στο Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς ακολουθεί την ερχόμενη Τετάρτη (27/3) η εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Μλάντοστ για την 11η αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης.

Ολυμπιακός - ΝΟ Χανίων 15-2

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 4-0, 4-1, 3-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Νικολαΐδης 1, Δερβίσης 3, Μπούσλιε 2, Κάκκαρης 2, Γούνας 2, Αργυρόπουλος, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Αποστολάκης, Πετρόχειλος, Νάστραν 1, Χατζηκυριακάκης, Λειψάκης, Βουλγαράκης, Χαριτάκης, Μπαριωτάκης, Κατσουλάκης 1, Αγιωργούσης, Μαζοκοπάκης, Πολογεώργης, Τσιστράκης, Πολύζος

12 ΟΦΘ 18 0

Σημείωση:Ο ΓΣ Περιστερίου έχει έναν (1) Μηδενισμό και μείον έναν (-1) βαθμό, ενώ εκκρεμεί η απόφαση για τον αγώνα ΝΟ Χανίων – ΟΦΘ ΝΕΟΤΕΧ