ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Πρωταθλητές Ευρώπης οι Μακροδημήτρης και Κωστάκης

Οι Αριστείδης Μακροδημήτρης και Γιάννης Κωστάκης κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στα αγωνίσματά τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Δουβλίνου.

Εκπληκτικός ο ελληνικός απολογισμός της ελληνικής κολύμβησης στην 4η ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια με πρωταγωνιστές τους Γιάννη Κωστάκη και Αριστείδη Μακροδημήτρη στα 150μ. μικτή ατομική και 200μ. ελεύθερο αντίστοιχα. Πλέον η Ελλάδα έφτασε τα έξι μετάλλια στη διοργάνωση του Δουβλίνου, εκ των οποίων τέσσερα χρυσά.

Στη μεγαλύτερη διάκριση της καριέρας του σε επίπεδο ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων έφτασε ο Γιάννης Κωστάκης στο Δουβλίνο, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 150μ. μικτής ατομικής SM3 με επίδοση 3:36.61. Αυτό ήταν το πέμπτο μετάλλιο για τον Κωστάκη σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, αλλά το πρώτο χρυσό. Στο παλμαρέ του έως σήμερα, είχε ένα ασημένιο το 2014 στα 50μ. ελεύθερο και τρία χάλκινα, όλα από τη διοργάνωση της Ολλανδίας.

Μετά το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο, ο Αριστείδης Μακροδημήτρης στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης και στα 200μ. ελεύθερο της κατηγορίας S2. O κάτοχος τριών μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, είχε επίδοση στον τελικό 4:53.06 που ήταν αρκετή για τον φέρει στην κορυφή του αγωνίσματος.

Την 4η θέση στα 100μ. ύπτιο S12 κατέλαβε ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης. Ο κάτοχος 10 μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, ήταν 4ος στον τελικό με 1:01.54, επίδοση που είναι κοντά στο πανελλήνιο ρεκόρ που κατέχει ο ίδιος από το Πεκίνο (01:01.21). Ο Ταϊγανίδης ήταν 2ος στην πρώτη προκριματική σειρά το πρωί, με 1:08.35.

Την 5η θέση στα 150μ. μικτής ατομικής SM4 κατέλαβε η Μαρία Γκουργολίτσα, σημειώνοντας μάλιστα και νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Η επίδοση της Γκουργολίτσα ήταν 4:48.69, ενώ το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε η Βασιλική Σαμαρά από τις 29/6/2002 στην Αθήνα με 7:06.79.

Πέμπτος στα 400μ. ελεύθερο S13 ήταν ο Γεράσιμος Λιγνός με επίδοση 4:39.07 ενώ η Μαρία Τσάκωνα κατέλαβε την 8η θέση στα 100μ. ύπτιο S6 με χρόνο 1:43.06. Στον πρωϊνό προκριματικό ήταν 5η στην 2η σειρά με 1:48.72.