ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Ξανά στην κορυφή ο Πολυχρονίδης!

Για μία ακόμα φορά ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο σε αγώνα Παγκοσμίου επιπέδου ο οποίο διεξήχθη στην Πορτογαλία.

Στο Παγκόσμιο Όπεν που έγινε στην πόλη Πόβοα της Πορτογαλίας συμμετείχε ο Γρηγόρης Πολυχρόνιδης. Ο σπουδαίος Έλληνας αθλητής της κατηγορίας BC3 του μπότσια κατέκτησε ακόμα μία κορυφή έχοντας δίπλα του ως sport assistant τη σύζυγό του, Κατερίνα Πατρώνη,

Στον πρώτο γύρο ο Πολυχρονίδης επιβλήθηκε με 12-0 απέναντι στον Οβτσαρζ από την Πολωνία με 12-0. Ακολούθησε η νίκη του με 11-0 απέναντι στον Καναδό, Λορντ, αλλά και εκείνη απέναντι στον Μπουσερίντ με 11-0.

Στα προημιτελικά ο Έλληνας Ολυμπιονίκης επικράτησε επί του Πορτογάλου, Μασέδο, ενώ στον ημιτελικό επί του Βρετανού, Πάτρικ Γουίλσον. Έτσι, έφτασε στον τελικό όπου έπαιξε απέναντι στον επίσης Βρετανό, Τζέιμι ΜακΚόουαν τον οποίο νίκησε με 5-0.

Όπως είναι φυσιολογικό μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης θα συνεχίσει να βρίσκεται στην κορυφή της Παγκόσμιας κατάταξης.