Τρίτη 11 Σεπ. 2018

ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ ΜΠΟΤΣΙΑ

Κορυφαίος αθλητής του μήνα στον κόσμο ο Πολυχρονίδης

Μετά από τα δύο χρυσά μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μπότσια, ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης ψηφίστηκε κορυφαίος αθλητής του μήνα από την Επιτροπή των Παραολυμπιακών Αγώνων.

Τετάρτη 05 Σεπ. 2018

ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Η ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

Υποψήφιος για καλύτερος αθλητής στον κόσμο για τον Αύγουστο ο Πολυχρονίδης

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης με τα δύο μετάλλια που κατέκτησε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα μπότσια ανάγκασε την Επιτροπή των Παραολυμπιακών Αγώνων να τον βάλει ανάμεσα στους υποψήφιους για καλύτερο αθλητή του μήνα για τον Αύγουστο.

Πέμπτη 23 Αυγ. 2018

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΣΕ ΔΥΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ

Στην κορυφή της Παγκόσμιας κατάταξης ο Πολυχρονίδης

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα μπότσια της κατηγορία BC3 παρέμεινε στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης. Στην πρώτη θέση και τα ζευγάρια της ίδιας κατηγορίας.

ΠΡΩΤΙΑ ΜΕ ΡΕΚΟΡ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΑΘΛΗΤΗ

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Χαριτωνίδης στη σφαίρα κατηγορίας F53

Ο Απόστολος Χαριτωνίδης κατέκτησε την κορυφή στη σφαίρας κατηγορίας F37 στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ που διεξάγεται στο Βερολίνο με βολή στα 15,28 μέτρα.

Τετάρτη 22 Αυγ. 2018

ΝΕΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΡΕΚΟΡ ΑΠΟ ΤΟΝ 22ΧΡΟΝΟ ΑΘΛΗΤΗ

Δεύτερος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ ο Μαλακόπουλος

Ο Στέλιος Μαλακόπουλος τερμάτισε στη δεύτερη θέση των 200μ. της κατηγορίας Τ62 στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ που διεξάγεται στο Βερολίνο. (VIDEO)

ΑΓΓΙΞΕ ΤΟ ΧΡΥΣΟ Η ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ

"Ασημένια" η Σταματουλά στη σφαιροβολία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Η Μαρία Σταματουλά κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον τελικό της σφαιροβολίας F32 του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ΑμεΑ. Ακυρώθηκε η βολή που την είχε φέρει αρχικά στην κορυφή.

Τρίτη 21 Αυγ. 2018

ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΧΡΩΜΑΤΑ

Χάλκινο μετάλλιο η Λιάγκου στη σφαίρα του Ευρωπαϊκού "Βερολίνο 2018"

Πιστή στην παράδοση που τη θέλει να βρίσκεται ανελλιπώς από το 2014 στο πόντιουμ των νικητριών στη σφαιροβολία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στίβου, παρέμεινε η Ανθή Λιάγκου και στο Βερολίνο, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Κυριακή 19 Αυγ. 2018

ΑΚΟΜΑ ΔΥΟ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Σταματοπούλου, "χάλκινη" η Γκουλή

Με ένα χρυσό από την Αλεξάνδρα Σταματοπούλου (50μ. ύπτιο S3) και ένα χάλκινο από την Ευθυμία Γκουλή (100μ. πρόσθιο SB8), έπεσε η αυλαία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης που φιλοξενήθηκε στο Δουβλίνο.

Σάββατο 18 Αυγ. 2018

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΡΕΚΟΡ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ

Ακόμα τρία μετάλλια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης ΑμεΑ

Ο Δημοσθένης Μιχαντζάκης (χρυσό στα 100μ. πεταλούδα s8), ο Αριστείδης Μακροδημήτρςη (ασημένιο 100μ. ύπτιο S2) και ο Δημήτρης Καρυπίδης (100μ. ύπτιο S1) κατέκτησαν ακόμα τρία μετάλλια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης ΑμεΑ.

ΝΕΟΣ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΟΥ ΜΠΟΤΣΙΑ

Χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα και τα ζευγάρια στο BC3

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης, η Άννα Ντέντα και ο Κωνσταντίνος Μασούρας κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στα ζευγάρια της κατηγορίας BC3 στο παγκόσμιο πρωτάθλημα μπότσια που διεξάγεται στο Λίβερπουλ.

Πέμπτη 16 Αυγ. 2018

ΑΚΟΜΑ ΔΥΟ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΤΟΥ ΔΟΥΒΛΙΝΟΥ

Πρωταθλητές Ευρώπης οι Μακροδημήτρης και Κωστάκης

Οι Αριστείδης Μακροδημήτρης και Γιάννης Κωστάκης κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στα αγωνίσματά τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Δουβλίνου.

Τετάρτη 15 Αυγ. 2018

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ ΜΕΡΑΣ

Χωρίς μετάλλιο η Ελλάδα στην 3η μέρα του Ευρωπαϊκού κολύμβησης

Χωρίς μετάλλιο, αλλά με καλές επιδόσεις, κύλησε για τα ελληνικά χρώματα, η 3η ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης που φιλοξενείται στο Δουβλίνο.

ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης στο ατομικό BC3

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης πανηγύρισε ακόμα μία διάκριση στη μπότσια, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΧΡΥΣΟ Ο ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΘΛΗΤΗΣ

Στον τελικό του Παγκοσμίου ο Πολυχρονίδης

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Μπότσια στο Λίβερπουλ όπου θα αντιμετωπίσει τον Κορεάτη, Χογουόν Ζεόνγκ.

Τρίτη 14 Αυγ. 2018

ΜΙΧΑΛΕΝΤΖΑΚΗΣ, ΜΑΚΡΟΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΙ ΣΦΑΛΤΟΣ ΑΝΕΒΗΚΑΝ ΣΤΟ ΒΑΘΡΟ

Τρία μετάλλια με το "καλημέρα" στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης ΑμεΑ

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης (200μ. μικτής ατομικής SM8) και Αριστείδης Μακροδημήτρης (50μ. ύπτιο κατηγορίας S2), ενώ δεύτερος ήταν ο Γιώργος Σφαλτός στα 50μ. ελεύθερο S6 στο ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κολύμβησης ΑμεΑ που διεξάγεται στο Δουβλίνο.

ΤΡΟΜΕΡΟ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΤΕΝΙΣΤΑ

Στο Νο18 του κόσμου ο Διαμαντής!

Ο Στέφανος Διαμαντής ήταν νικητής τόσο στο μονό όσο και στο διπλό του τουρνουά που διεξήχθη στο Βουκουρέστι και αναρριχήθηκε στη 18η θέση της Παγκόσμιας κατάταξης στο τένις με αμαξίδιο.

Τρίτη 07 Αυγ. 2018

ΝΕΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ

Διπλή πρωτιά για τον Διαμαντή!

Ο Στέφανος Διαμαντής κατέκτησε το τουρνουά που διεξήχθη στο Arges της Ρουμανίας τόσο στο μονό, όσο και στο διπλό, έχοντας για συμπαίκτη τον Γκι Σασόν από το Ισραήλ.

Τετάρτη 25 Ιουλ. 2018

Η ΕΠΕ ΚΑΙ Η ΕΑΟΜ-ΑΜΕΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΥΣ ΠΛΗΓΕΝΤΕΣ

Το Παραολυμπιακό Κίνημα στο πλευρό των πληγέντων της Αττικής

Η Ελληνική Παραολυμπιακή Επιτροπή και η Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρίες, συμμετέχουν στο τριήμερο εθνικό πένθος για τις φονικές πυρκαγιές στην Αττική.

Τρίτη 17 Ιουλ. 2018

ΝΕΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΤΕΝΙΣΤΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

Δεύτερος στο Φορλί ο Διαμαντής

Ο Στέφανος Διαμαντής πραγματοποίησε μία ακόμα εξαιρετική παρουσία και έφτασε μέχρι τον τελικό του τουρνουά του Φορλί στην Ιταλία όπου και ηττήθηκε με 2-0 από τον Γάλλο, Φρεντερίκ Κατανέο.

Παρασκευή 06 Ιουλ. 2018

ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΟΠΕΝ ΤΗΣ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ

Ξανά στην κορυφή ο Πολυχρονίδης!

Για μία ακόμα φορά ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο σε αγώνα Παγκοσμίου επιπέδου ο οποίο διεξήχθη στην Πορτογαλία.

Πέμπτη 05 Ιουλ. 2018

ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Χρυσό μετάλλιο για τους Γκίκα - Φράγκο

Την υψηλότερη διάκριση πέτυχαν ο Αθανάσιος Γκίκας και ο Χρήστος Φράγκος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης αθλητών με αναπηρίες.

Δευτέρα 02 Ιουλ. 2018

ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ ΝΟ 21 ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ

Νέο Career High για τον Διαμαντή

Ο Στέφανος Διαμαντής μετά την κατάκτηση του τουρνουά που διεξήχθη στο Βρότσλαβ της Πολωνίας κέρδισε 8 θέσεις στην Παγκόσμια κατάταξη του τένις με αμαξίδιο και ανέβηκε στην 21η θέση.

Κυριακή 01 Ιουλ. 2018

ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟ ΝΟ 1 ΤΟΥ ΤΑΜΠΛΟ

Άθλος του Διαμαντή στο Βρότσλαβ

Ο Στέφανος Διαμαντής επιβλήθηκε με 6-4, 6-3 επί του Ολλανδού, Τομ Έγκμπερνικ, στον τελικό του τουρνουά τένις με αμαξίδιο που διεξήχθη στο Βρότσλαβ της Πολωνίας.

Πέμπτη 14 Ιουν. 2018

ΕΠΤΑ ΡΕΚΟΡ ΣΕ ΤΕΣΣΕΡΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ

Πανελλήνια ρεκόρ από Χιώτη και Γκουλή στο IDM Berlin 2018

Τα επτά πανελλήνια ρεκόρ -σε τέσσερα αγωνίσματα- από την Ευαγγελία Χιώτη αλλά και οι δύο εθνικές επιδόσεις της Ευθυμίας Γκουλή, σημάδεψαν την ελληνική παρουσία στο διεθνές μίτινγκ κολύμβησης IDM Berlin 2018.

Δευτέρα 04 Ιουν. 2018

ΚΑΘΕ ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΤΙΣ 19:00

Η "Ώρα των Παραολυμπιονικών" και το καλοκαίρι στη Nova!

Η εκπομπή "Η Ώρα των Παραολυμπιονικών" στη Nova συνεχίζει και το καλοκαίρι να καλύπτει τα πάντα γύρω από τα Παραολυμπιακά δρώμενα.

Τρίτη 29 Μαϊ. 2018

ΣΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ Η ΕΛΛΑΔΑ

Πρωταθλητές Ευρώπης οι Δήμου και Μωϋσιάδης

Ο Κώστας Δήμου στα +107 κιλά και ο Γκρέμισλαβ Μωϋσιάδης στα 80κ. κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα άρσης βαρών σε πάγκο που διεξήχθη στη Γαλλία.

Κυριακή 27 Μαϊ. 2018

ΔΥΟ ΧΡΥΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ

Πρωταθλητές Ευρώπης οι Κουλούμογλου και Βαγενάς

Πρωταθλητής Ευρώπης στην κατηγορία των -59 κιλών στην πόλη Μπερκ Σουρ Μερ της Γαλλία στέφθηκε ο Πασχάλης Κουλούμογλου και στα -65 κιλά ο Αθανάσιος Βαγενάς.

Πέμπτη 17 Μαϊ. 2018

ΝΕΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗ

Στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης ο Πολυχρονίδης

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης μετά τις τελευταίες του εμφανίσεις ανέβηκε στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης στο μπότσια!

Παρασκευή 11 Μαϊ. 2018

ΝΕΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Ασταμάτητος για 17η χρονιά ο Πολυχρονίδης

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης, με Sport Assistant τη σύζυγό του Κατερίνα Πατρώνη, κατέκτησε την κορυφή για 17η διαδοχική χρονιά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μπότσια.

Δευτέρα 30 Απρ. 2018

ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΤΗ ΣΠΑΘΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ Β' ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ

Η Λουφάκη έγραψε ιστορία για την ελληνική γυναικεία ξιφασκία με αμαξίδιο

Η Κέλλυ Λουφάκη, υπο την καθοδήγηση του ομοσπονδιακού προπονητή, Δημήτρη Κάζαγλη, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη σπάθη κατηγορίας Β' του Παγκοσμίου Κυπέλλου που φιλοξενήθηκε στον Καναδά.