ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Αγώνες, ειδήσεις, νέα, βαθμολογίες τα πάντα για τα σπορ στην Ελλάδα, την Ευρώπη και τον κόσμο

Σάββατο 15 Ιουν. 2019

ΣΤΟ G1 ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΤΟΥ ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟΥ

Ταεκβοντό: Σάρωσε τα μετάλλια η προολυμπιακή ομάδα

Μόνο το χρυσό μετάλλιο έλειψε από την παρουσία της προολυμπιακής ομάδας του ταεκβοντό στο G1 βαθμολογούμενο τουρνουά στο Λουξεμβούργο.

Δευτέρα 10 Ιουν. 2019

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Η ΤΖΕΛΗ

Τάε κβον ντο: Χρυσό μετάλλιο η Μητσοπούλου στο Austrian Open G1

Η Νάσια Μητσοπούλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας των -67 κιλών, ενώ η Φανή Τζέλη ήταν δεύτερη στα -57 κιλά στo Austian Open G1 του τάε κβον ντο.

Δευτέρα 20 Μαϊ. 2019

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ Η ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΕΛΟΤ

Θωμαίδης: "Εξασφαλίσαμε κονδύλια για την προετοιμασία ενόψει Τόκιο 2020"

Ο πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Τάε Κβον Ντο, Νίκος Θωμαΐδης, στάθηκε στην κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου από τον Τεληκωστόγλου στο Παγκόσμιο του Μάντσεστερ, αλλά και στις προσπάθειες που έγιναν για την εξεύρεση πόρων για την προετοιμασία των αθλητών.

Κυριακή 19 Μαϊ. 2019

ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ

Τάε κβον ντο: "Ασημένιος" πρωταθλητής κόσμου ο Τεληκωστόγλου

Ο Απόστολο Τεληκωστόγλου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των -80 κιλών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα τάε κβον ντο που διεξάγεται στο Μάντσεστερ.

Δευτέρα 13 Μαϊ. 2019

ΘΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΝ ΒΑΘΜΟΥΣ ΕΝΟΨΕΙ ΤΟΚΥΟ

Στο Μάντστεστερ για το Παγκόσμιο οι Εθνικές ομάδες Τάε Κβον Ντο

Στο Μάντσεστερ για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα οι εθνικές ομάδες ανδρών και γυναικών. Παρόντες για τη ΓΣ της WT οι Θωμαίδης, Φυσεντζίδης

Παρασκευή 03 Μαϊ. 2019

ΔΥΟ ΧΡΥΣΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΑΣΗΜΕΝΙΑ Ο ΑΓΣΒ

Τάε κβον ντο: Ο ΑΓΣ Βύρωνας πρωταθλητής στο πανελλήνιο πρωτάθλημα

Ο ΑΓΣ Βύρωνας πρώτευσε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα τάε κβον ντο ανδρών και γυναικών που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Ωραιοκάστρου.

Κυριακή 07 Απρ. 2019

Η ΕΛΛΑΔΑ ΝΙΚΗΣΕ 22-1 ΤΗ ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ ΣΤΗΝ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

Στην Αθήνα το Ευρωπαϊκό ταε κβο ντό του 2021

Πρωταγωνίστρια η Ελλάδα και στο EITF Κογκρέσο που γίνεται στο Ρίμινι. Κέρδισε με 22-1 ψήφους την Λευκορωσία και θα διεξαχθεί στην Αθήνα το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ταε κβο ντό του 2021.

Πέμπτη 04 Απρ. 2019

ΤΡΙΑ ΧΡΥΣΑ, ΔΥΟ ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΧΑΛΚΙΝΑ

Πρεμιέρα με οκτώ μετάλλια για την Ελλάδα

Πρεμιέρα με 3 χρυσά, 2 αργυρά και 3 χάλκινα για την Ελλάδα, στο Ευρωπαϊκό ταε κβο ντό ITF. Εντυπωσιακή παρουσία για την γαλανόλευκη αποστολή.

Τετάρτη 03 Απρ. 2019

ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ 16ΧΡΟΝΗ ΑΘΛΗΤΡΙΑ

Τάε Κβον Ντο: Χρυσή η Λίβα στο ευρωπαϊκό

Η Βίκη Λίβα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην τεχνική στην κατηγορία των νεανιδων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τάε κβον ντο που διεξάγεται στο Ρίμινι της Ιταλίας.

Δευτέρα 25 Μαρ. 2019

ΤΡΙΑ ΧΡΥΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Έξι μετάλλια στη Σόφια για το ελληνικό τάε κβον ντο

Έξι μετάλλια, μισά εκ των οποίων χρυσά, ήταν ο απολογισμός για το ελληνικό τάε κβον ντο στο 2nd WTE Multi European Championships 2019 WT G1 στη Σόφια.

Σάββατο 09 Φεβ. 2019

ΔΥΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟ PRESIDENT CUP

Τάε κβον ντο: Χρυσό η Παππά, χάλκινο η Ντεμογιάννη στην Αττάλεια

Τα πρώτα ελληνικά μετάλλια στο τάε κβον ντο στο 4ο Presidents Cup, που φιλοξενείται στην Αττάλεια της Τουρκίας, είναι πλέον γεγονός. Χρυσό η Παππά και χάλκινο η Ντεμογιάννη.

Κυριακή 02 Δεκ. 2018

ΣΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΕΦΤΑΣΕ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ

Χρυσά μετάλλια για Νικολάου και Σαρβανάκη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων/κορασίδων

Oι Θεοφάνης Νικολάου και Θεοπούλα Σαρβανάκη, κατέκτησαν την πρώτη θέση της κατηγορίας των -57 και -55 κιλών αντίστοιχα, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα τάε κβον ντο παίδων και κορασίδων

Παρασκευή 09 Νοε. 2018

ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Τάε κβον ντο: Ασημένιο μετάλλιο η Γιακουμοπούλου στη Βαρσοβία

Το 23ο μετάλλιο για το ελληνικό Τάε κβον ντο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U21 είναι γεγονός. Πρωταγωνίστρια της πρώτης διάκρισης για τη χώρα μας στη διοργάνωση στην Βαρσοβία, η Άννα Γιακουμοπούλου, η οποία κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των -53 κιλών.

Πέμπτη 18 Οκτ. 2018

ΤΟ ΤΙΤΙΒΙΣΜΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗ ΤΟΥ ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Εγκώμια Αλέξανδρου Νικολαΐδη για Ντέιβιντ Μπλατ

Ο Ολυμπιονίκης του τάε κβον ντο, Αλέξανδρος Νικολαΐδης, έπλεξε το εγκώμιο του Ντέιβιντ Μπλατ για την ομιλία του προς τους παίκτες του Ολυμπιακού μετά τον αγώνα με την Μπασκόνια στη Βιτόρια.

Τετάρτη 26 Σεπ. 2018

ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΟΥ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ Η ΠΡΟΠΟΝΗΤΡΙΑ TAE KBON NTO

Γραμματικοπούλου: "Για να γίνεις πρωταθλητής πρέπει να μάθεις να διαχειρίζεσαι την ήττα, αλλά και τη νίκη"

Η προπονήτρια του τμήματος Τάε Κβον Ντο του Ολυμπιακού, Βίκη Γραμματικοπούλου, μίλησε στο κανάλι του Ερασιτέχνη για το ξεκίνημά της στον σύλλογο, τη νέα αρχή του τμήματος, για το το άθλημα και τα οφέλη του.

Τρίτη 11 Σεπ. 2018

ΤΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΠΟΣΤΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΧΡΥΣΟΥ ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗ ΣΤΟ ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ

Νικολαΐδης: "Αγάπη μου κι ο Σπύρος Γιαννιώτης δεν μπορούσε να διαβάσει, αλλά έγινε Ολυμπιονίκης"

Ο Σπύρος Γιαννιώτης συγκλόνισε για μια ακόμη φορά με την βιωματική του εμπειρία σχετικά με την δυσλεξία, με τον ασημένιο Ολυμπιονίκη του Ρίο να δέχεται ένα υπέροχο σχόλιο - απάντηση στο twitter από τον χρυσό Ολυμπιονίκη στο τάε κβο ντο, Αλέξανδρο Νικολαΐδη.

Πέμπτη 06 Σεπ. 2018

ΑΝΕΛΑΒΕ ΧΡΕΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΡΙΑΣ

Η Γραμματικοπούλου στο Ταε Κβο Ντο του Ολυμπιακού στη θέση του Μουρούτσου

Ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. ανακοίνωσε την έναρξη της συνεργασίας του με την Βασιλική Γραμματικοπούλου, που αναλαμβάνει χρέη προπονήτριας στο τμήμα Ταε Κβο Ντο του συλλόγου, ούσα και αρχηγός της Εθνικής ομάδας.

Παρασκευή 31 Αυγ. 2018

ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΙΣ ΤΥΧΕΣ ΤΟΥ ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Η Γραμματικοπούλου στη θέση του Μουρούτσου

Η Βασιλική Γραμματικοπούλου θα αντικαταστήσει τον Μιχάλη Μουρούτσου, ως υπεύθυνη στο τμήμα Τάε Κβον Ντο του Ολυμπιακού.

Τετάρτη 29 Αυγ. 2018

ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ

Τέλος ο Μουρούτσος, νέα εποχή στο τάε κβον ντο του Ολυμπιακού

Σε νέα εποχή μπαίνει το τάε κβον ντο του Ολυμπιακού, μετά τη λύση της συνεργασίας με τον Έλληνα Ολυμπιονίκη, Μιχάλη Μουρούτσο.

Δευτέρα 27 Αυγ. 2018

ΣΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ, ΠΥΓΜΑΧΙΑΣ ΚΑΙ KICK BOXING

Έναρξη εγγραφών στα τμήματα πολεμικών τεχνών του Ολυμπιακού

Ανοίγουν τα γραφεία του ερασιτέχνη Ολυμπιακού για τις εγγραφές στα τμήματα πολεμικών τεχνών και συγκεκριμένα για το τάε κβον ντο, την πυγμαχία και το kick boxing.

ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΥΣΑ ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 18 Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ TAEKWON-DO ITF!

"Έβρεξε" ελληνικά μετάλλια στο Μινσκ!

Άστραψαν από τη λάμψη οι αθλητές και οι αθλήτριες που κατέκτησαν τα συνολικά 18 μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα TAEKWON-DO ITF στο Μινσκ της Λευκορωσίας. 4 ήταν τα χρυσά, 3 τα αργυρά και 11 τα χάλκινα.

Σάββατο 25 Αυγ. 2018

ΔΥΟ ΑΡΓΥΡΑ ΚΑΙ ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΑΛΚΙΝΑ ΣΤΟ ΜΙΝΣΚ!

Σαρώνουν τα μετάλλια οι αθλητές TAE KWON-DO ITF

Οι αθλητές της εθνικής ομάδας TAEKWON-DO ITF κατέκτησαν έξι μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Μινσκ της Λευκορωσίας.

Παρασκευή 03 Αυγ. 2018

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΩΣΟΥΝ

Ένας 16χρονος Κουβανός αθλητής του τάε κβον ντο έχασε τη ζωή του κατά τη διάρκεια σχολικού αγώνα από ανακοπή καρδιάς. ΠΡΟΣΟΧΗ σκληρές εικόνες.

Πέμπτη 03 Μαϊ. 2018

ΑΠΟΘΕΩΤΙΚΗ ΥΠΟΔΟΧΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ TAEKWONDO ITF ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Επέστρεψε με 67 μετάλλια η αποστολή από το Ταλίν!

Με μια πρωτόγνωρη φιέστα, οι φίλοι του ελληνικού Taekwondo υποδέχθηκαν τα χαράματα της Πρωτομαγιάς την Εθνική ομάδα που έγραψε ιστορία. Επέστρεψε με 67 μετάλλια η αποστολή από το Ταλίν.

Δευτέρα 30 Απρ. 2018

ΚΑΤΕΤΑΓΗ ΤΡΙΤΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ ΕΣΘΟΝΙΑΣ

Άγγιξε την δεύτερη θέση η Εθνική TAEKWON-DO ITF

Η Εθνική ομάδα TAEKWON-DO ITF κατέλαβε τελικά την τρίτη θέση στην γενική κατάταξη στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Εσθονίας, με μία βαθμολογία που είχε ασήμαντη διαφορά από την δεύτερη Ουκρανία.

Σάββατο 28 Απρ. 2018

ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ

Έντεκα μετάλλια για την Ελλάδα στο Ταλίν!

Με μία εκθαμβωτική παρουσία συνέχισαν τις εμφανίσεις τους οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες του τάεκβοντο την δεύτερη ημέρα του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που διεξάγεται στο Ταλίν της Εσθονίας.

Παρασκευή 27 Απρ. 2018

ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΜΑΧΕΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Τα πρώτα ελληνικά μετάλλια στο Ταλίν!

Την σταθερή σχέση που έχουν με την κορυφή και τα μετάλλια, απέδειξαν οι αθλητές και οι αθλήτριες της εθνικής μας ομάδας TAEKWON-DO ITF στην πρώτη μέρα του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Ταλίν της Εσθονίας.

Τετάρτη 25 Απρ. 2018

ΣΤΟ ΒΑΘΡΟ ΣΙΝΑΝΗ ΚΑΙ ΝΤΡΟΥΒΑ

Δύο χάλκινα ο απολογισμός της 1ης ημέρας στο 3rd World Taekwondo President’s Cup

Η Ανθούλα Σινάνη και η Μελπομένη Ντρούβα κατέκτησαν δύο χάλκινα μετάλλια στο 3rd World Taekwondo President’s Cup

Παρασκευή 13 Απρ. 2018

ΝΕΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑΡΗ ΑΘΛΗΤΡΙΑ

"Χάλκινη" η Τζέλη στο Παγκόσμιο Νεανίδων

Οι διακρίσεις για τη Φανή Τζέλη συνεχίζονται, αφού πανηγύρισε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νεανίδων στα 55 κιλά.

Κυριακή 08 Απρ. 2018

ΔΥΟ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΘΛΗΤΕΣ

Διπλή ελληνική πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων

Η Φανή Τζέλη και ο Γιώργος Ιωάννου πήραν αμφότεροι το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων στο τάε κβον ντο, κατακτώντας μάλιστα το χρυσό και το αργυρό μετάλλιο αντίστοιχα στις κατηγορίες τους.