ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Αγώνες, ειδήσεις, νέα, βαθμολογίες τα πάντα για τα σπορ στην Ελλάδα, την Ευρώπη και τον κόσμο

Πέμπτη 14 Φεβ. 2019

IWAS WORLD GAMES 2019

"Χρυσός" ο Ντούνης στο Παγκόσμιο Κύπελλο των ΗΑΕ

Το χρυσό μετάλλιο στη σπάθη του Παγκοσμίου Κυπέλλου ξιφασκίας με αμαξίδιο στο πλαίσιο των IWAS World Games 2019, κατέκτησε ο Βασίλης Ντούνης.

Τρίτη 29 Ιαν. 2019

ΑΥΞΗΣΗ 10% ΣΤΙΣ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΕΙΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΩΝ

Οι επιχορηγήσεις των ομοσπονδιών για το 2019

Το Υπουργείο Πολιτισμού και η Γενική Γραμματεία Αθλητισμού ανακοίνωσαν τις επιχορηγήσεις που θα δοθούν σε όλες τις ομοσπονδίες μέσα στο 2019 που είναι μια προ-ολυμπιακή χρονιά.

Σάββατο 24 Νοε. 2018

ΑΥΡΙΟ (25/11) ΣΤΙΣ 11:00 ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Στο Μάτι το πανελλήνιο πρωτάθλημα ξιφασκίας με αμαξίδιο

Στο Μάτι, την περιοχή που επλήγη από τη φονική πυρκαγιά του περασμένου Ιουλίου, αποφάσισε η Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρίες, να πραγματοποιήσει το πανελλήνιο πρωτάθλημα ξιφασκίας με αμαξίδιο.

Κυριακή 24 Ιουν. 2018

ΤΡΙΑ ΧΡΥΣΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΑΣΗΜΕΝΙΑ Ο ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Πέντε μετάλλια για τους Έλληνες πρωταθλητές στους Μεσογειακούς

Εντυπωσιακή παρουσία των Ελλήνων πρωταθλητών στους Μεσογειακούς Αγώνες που διεξάγονται στην Ταραγόνα όπου κατέκτησαν συνολικά πέντε μετάλλια κατά τη δεύτερη ημέρα.

Παρασκευή 11 Μαϊ. 2018

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 12 ΜΑΙΟΥ Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ξεκινά το "Κύπελλο Βριλησσίων 2018"

Για όγδοη χρονιά ο "Απόλλων" Βριλησσίων θα διοργανώσει τον αγώνα "ΚΥΠΕΛΛΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ 2018" στο άθλημα της ξιφασκίας - Σπάθη.

Τετάρτη 02 Μαϊ. 2018

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Γκουντούρα και Μπούκας νικητές στη σπάθη

Ο Βαγγέλης Μπούκας του Περσέα και η Θοδώρα Γκουντούρα της ΑΕΚ αναδείχθηκαν πρωταθλητές Ελλάδας για το 2018 στη σπάθη.

Δευτέρα 30 Απρ. 2018

ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΤΗ ΣΠΑΘΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ Β' ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ

Η Λουφάκη έγραψε ιστορία για την ελληνική γυναικεία ξιφασκία με αμαξίδιο

Η Κέλλυ Λουφάκη, υπο την καθοδήγηση του ομοσπονδιακού προπονητή, Δημήτρη Κάζαγλη, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη σπάθη κατηγορίας Β' του Παγκοσμίου Κυπέλλου που φιλοξενήθηκε στον Καναδά.

Πέμπτη 26 Απρ. 2018

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Χαλδαίου και Κοντοχριστόπουλος πανελληνιονίκες στο ξίφος ασκήσεως

Το βάθρο του νικητή μοιράστηκαν οι αθλητές του ΑΟΞ Αιγάλεω, Νίκος Κοντοχριστόπουλος και Μαρία Χαλδαίου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ξιφασκίας Ανδρών - Γυναικών.

Παρασκευή 13 Απρ. 2018

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ

Στο ταμπλό των "8" του Παγκοσμίου έφτασε η Καραμπίνη

Με μεγαλύτερη διάκριση την παρουσία της Ειρήνης Καραμπίνη στο ταμπλό των 8 ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων & Νέων Ανδρών Νέων Γυναικών.

Παρασκευή 30 Μαρ. 2018

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Στους "64" Καββαδίας, Σιδηροπούλου στους αγώνες Grand Prix στη Βουδαπέστη

Ο Σάββας Καββαδίας ξεχώρισε στο Grand Prix Ανδρών-Γυναικών στο ξίφος μονομαχίας στη Βουδαπέστη από τις ελληνικές παρουσίες.

Κυριακή 18 Μαρ. 2018

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΠΑΘΗΣ ΣΤΟ ΟΑΚΑ

Kύπελλο Κόσμου: Στις 16 καλύτερες αθλήτριες η Γκουντούρα!

Εξαιρετική ήταν η πορεία της Δώρας Γκουντούρα στο Κύπελλο Κόσμου της σπάθης που διεξάγεται στην αίθουσα ξιφσκίας του ΟΑΚΑ. Βρίσκεται στις 16 καλύτερες αθλήτριες.

Τετάρτη 21 Φεβ. 2018

ΕΧΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΙΓΥΠΤΙΟ ΕΛΑΡΑΜΠΙ

8ος ο Φλωράτος στους Μεσογειακούς Αγώνες του Κάιρο

Ο Γεράσιμος Φλωράτος κατέκτησε την 8η θέση στους Μεσογειακούς Αγώνες ξιφασκίας που διεξήχθησαν στο Κάιρο.

Τετάρτη 08 Νοε. 2017

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗ ΡΩΜΗ

Χάλκινο μετάλλιο Βασίλης Ντούνης στη σπάθη

Το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ξιφασκίας με αμαξίδιο κατέκτησε ο Βασίλης Ντούνης στη Ρώμη.

Τρίτη 22 Αυγ. 2017

ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ

Παραολυμπιονίκης ξιφασκίας: "Πού είναι οι προσβάσιμες εξέδρες;"

Ο Παραολυμπιονίκης ξιφασκίας, Παναγιώτης Τριανταφύλλου, θέτει το ζήτημα της απουσίας δυνατότητας αυτόνομης πρόσβασης για θεατές-συμπολίτες με κινητικά προβλήματα στις εξέδρες των γηπέδων.

Δευτέρα 15 Μαϊ. 2017

ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ

Ασημένιες οι Καλατζή/Μηλάκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο ποδηλασίας δρόμου της Ιταλίας

Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι Καλατζή/Μηλάκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο ποδηλασίας δρόμου της Ιταλίας. Ο Βασίλης Ντούνης χάρισε στην ελληνική ξιφασκία με αμαξίδιο, το πρώτο της μετάλλιο μέσα στο 2017

Κυριακή 14 Μαϊ. 2017

ΠΡΩΤΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟ 2017

Χάλκινο μετάλλιο ο Ντούνης στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ολλανδίας

Το πρώτο της μετάλλιο στο 2017 πανηγυρίζει η ελληνική ξιφασκία με αμαξίδιο, καθώς ο Βασίλης Ντούνης κατέκτησε το χάλκινο στη σπάθη κατηγορίας Α του Παγκοσμίου Κυπέλλου στην πόλη Σταντσκανάλ της Ολλανδίας.

Σάββατο 13 Μαϊ. 2017

ΔΕΚΑΤΗ Η ΛΟΥΦΑΚΗ ΣΤΟ ΞΙΦΟΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΑΣ

Έβδομη θέση για το γυναικείο tandem στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ιταλίας

Με το γυναικείο tandem των Ελένη Καλατζή/Ηρώ Μηλάκη (πιλότος) να καταλαμβάνει την 7η θέση στην ατομική χρονομέτρηση Β γυναικών, άνοιξε στην Ιταλία, η αυλαία του Παγκοσμίου Κυπέλλου ποδηλασίας δρόμου. Δέκατη η Λουφάκη στο ξίφος μονομαχίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ολλανδίας.

Δευτέρα 20 Μαρ. 2017

ΕΚΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΤΗΣ ΣΠΑΘΗΣ ΑΝΔΡΩΝ

Δεύτερη θέση για Διαμαντή/Λαζαρίδη στη Βιλαμούρα

Την δεύτερη θέση στο διπλό ανδρών του διεθνούς τουρνουά τένις με αμαξίδιο που διεξήχθη στην Βιλαμούρα, κατέκτησαν οι Στέφανος Διαμαντής και Γιώργος Λαζαρίδης. Έκτη θέση το ομαδικό της σπάθης ανδρών στην Πίζα.

Πέμπτη 16 Μαρ. 2017

ΣΤΗΝ ΠΙΖΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 17 ΩΣ ΤΙΣ 20 ΜΑΡΤΙΟΥ

Στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ιταλίας τα ελληνικά σπαθιά

Στο Παγκόσμιο Κύπελλο που θα γίνει στην Πίζα της Ιταλίας από 17 έως 20 Μαρτίου, θα συμμετάσχει η ελληνική ξιφασκία με αμαξίδιο. Χωρίς τη γυναικεία ομάδα του Πυρσού, η β' φάση του πανελλήνιου πρωταθλήματος γκόλμπολ

Κυριακή 19 Φεβ. 2017

ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΕΑ

Ενδέκατη η Εθνική στη σπάθη

Καλή παρουσία είχε η Εθνική ομάδα σπάθης η οποία με μία νίκη και μία ήττα κατέλαβε την ενδέκατη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο Σπάθης Γυναικών που διεξήχθη στην Αθήνα.

Σάββατο 18 Φεβ. 2017

ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΣΠΑΘΗ

Στην 26η θέση η Γκουντούρα

Η Δώρα Γκουντούρα πραγματοποίησε εξαιρετική πορεία και κατέλαβε την 26 θέση στο Παγκοσμίου Κυπέλλου Σπάθης Γυναικών που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ.

Πέμπτη 16 Φεβ. 2017

ΤΡΙΠΛΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗ ΣΤΟ ΕΓΚΕΡ

Στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ουγγαρίας τα ελληνικά σπαθιά

Η πρώτη διεθνής αποστολή της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρίες για το 2017 είναι γεγονός. Ο Βασίλης Ντούνης, η Κέλλυ Λουφάκη και η Αδαμαντία Ζαχαριάδη (ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ) θα εκπροσωπήσουν την ελληνική ξιφασκία με αμαξίδιο στο IWAS WHEELCHAIR FENCING WORLD CUP ZSOLT KAPOSVARI MEMORIAL COMPETITION.

Δευτέρα 12 Σεπ. 2016

"ΑΡΓΥΡΟΣ" Ο ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ, ΤΕΤΑΡΤΟΣ Ο ΝΤΟΥΝΗΣ

Ασημένιο μετάλλιο ο Τριανταφύλλου

Ο Παναγιώτης Τριανταφύλλου έφερε το 8ο μετάλλιο στην χώρα μας στην σπάθη Β' κατηγορίας. Πάλεψε για το χρυσό, αλλά έχασε στον τελικό 15-7 από τον Άντον Ντάτσκο. Τέταρτος ο Βασίλης Ντούνης, ηττήθηκε 15-5 από τον Γιάνκουαν Τιάν.

ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟ ΤΟΥ Ο ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΜΑΣ

Στην 8άδα της σπάθης Β' κατηγορίας ο Τριανταφύλλου

Εύκολα πέρασε στα προημιτελικά της σπάθης Β' κατηγορίας ο Παναγιώτης Τριανταφύλλου, ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον Καναδό. Πιέρ Μέινβιλ

Παρασκευή 02 Σεπ. 2016

ΤΙ ΕΓΡΑΨΕ ΣΤΟ FACEBOOK ΤΗΣ Η ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ

Το "ευχαριστώ" της Βουγιούκα στην Stoiximan

Η Βάσω Βουγιούκα, μέσω του λογαριασμού της στο Facebook, ευχαρίστησε την Stoiximan για την βοήθειά της καθ' όλη την διάρκεια της προετοιμασίας της για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Κυριακή 14 Αυγ. 2016

ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΡΥΣΟ ΣΤΟ ΡΙΟ Ο ΙΤΑΛΟΣ

Ο Καμπριάνι πήρε το χρυσό και στο τουφέκι τριών στάσεων 50μ.

Ο Ιταλός, Νικολό Καμπριάνι, πήρε το χρυσό μετάλλιο στο τουφέκι τριών στάσεων στα 50 μέτρα. Αυτό είναι το δεύτερο χρυσό μετάλλιό του στους Ολυμπιακούς του Ρίο μετά από αυτό που πήρε στα 10μ με αεροβόλο τουφέκι.

Σάββατο 13 Αυγ. 2016

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Η ΓΑΛΛΙΑ, ΧΑΛΚΙΝΟ ΟΙ ΗΠΑ

"Χρυσή" η Ρωσία στο ομαδικό του ξίφους Ασκήσεως Ανδρών

Η Ρωσία έκανε τη μεγάλη ανατροπή και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα ομαδικά του Ξίφους Ασκήσεως Ανδρών. Στον τελικό επιβλήθηκε με 45-41 της Γαλλίας. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Ηνωμένες Πολιτείες.

Παρασκευή 12 Αυγ. 2016

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ

Πρωτιά για τη Ρουμανία στο ξίφος μονομαχίας

Η Ρουμανία είναι η "χρυσή" νικήτρια στο ομαδικό του ξίφους μονομαχίας Γυναικών, στο Ολυμπιακό τουρνουά ξιφασκίας του Ρίο ντε Τζανέιρο.

Πέμπτη 11 Αυγ. 2016

Ξανά "χρυσός" στη σπάθη ο Ούγγρος, Σίλαγκι

Ο Αρον Σίλαγκι υπερασπίστηκε τον τίτλο που είχε κατακτήσει στο Λονδίνο και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στη σπάθη και στους Ολυμπιακούς του Ρίο. Δεύτερος ο Ντάριλ Χόμερ από τις ΗΠΑ, τρίτος ο Νοτιοκορεάτης, Τζουνγκχουάν Παρκ.

Τρίτη 09 Αυγ. 2016

ΠΗΡΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΥΣΟ Ο ΚΟΡΕΑΤΗΣ

Παρκ(άρισε) στην κορυφή

Ο Σανγκγιούνγκ Παρκ από τη Νότια Κορέα ήταν ο μεγάλος νικητής του ξίφους μονομαχίας των ανδρών όπου επικράτησε του Γκέζα Ιμρέ από την Ουγγαρία.

ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ... ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ

Η ντροπή των Ρόκετς & ο επόμενος MVP

Το νέο φάουλ των Ρόκετς που το έχουν παρακάνει, ο διάδοχος (;) του Γιάννη, η ζόρικη κατάσταση των Γουόριορς και ο Κρις Μίντλετον. Όλα στο 16ο επεισόδιο του I Pod This Game.