ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Πέντε ελληνικά μετάλλια στη Ρόδο και τερματισμός για 81χρονη Αυστραλή!

Πέντε μετάλλια χθες η Ελλάδα στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδηλασίας Ερασιτεχνών που διεξάγεται στη Ρόδο, πρώτευσε ο Ρώσος Μουράσκο, τερμάτισε η 81χρονη Αυστραλή, Avis Pearce

Πέντε μετάλλια κατέκτησαν χθες (22/4) στο δεύτερο ΕΤΑΠ οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδηλασίας Ερασιτεχνών που διεξάγεται στη Ρόδο με διοργανωτές την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, τον Δήμο Ροδίων, την Sports Tours Hellas και την Rodos Cycling υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Τουρισμού, της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού και της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας.

Η 81χρονη Αυστραλή Avis Pearce που έτρεξε και τερμάτισε στο χθεσινό ΕΤΑΠ βραβεύτηκε από τον Περιφερειάρχη Νοτίου Αιγαίου κ. Γιώργο Χατζημάρκο για τη συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ροδου.

Το χθεσινό ΕΤΑΠ απόστασης 113 χιλιομέτρων κέρδισε ο Ρώσος Dimitry Murashko με χρόνο 2:44:04.704. Δεύτερος τερμάτισε ο Πολωνός Gregorz Golonko με 2:44:05.609 και τρίτος ο Κυριάκος Παπασταματάκης με χρόνο 2:44:05.780.

Ο Έλληνας Πρωταθλητής του Ροδήλιου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους αθλητές 19 έως 34 ετών και κατέχει τη δεύτερη θέση στην άτυπη γενική κατάταξη και στην κατηγορία του.

Ο Λουκάς Καταπόδης, που πήρε το αργυρό μετάλλιο στα 45 έως 49 ετών, εξακολουθεί να προηγείται στην κατηγορία του ενώ τερμάτισε 5ος στο σημερινό ΕΤΑΠ και βρίσκεται στην 4η θέση στην άτυπη βαθμολογία. Ο Σπύρος Χρυσανθόπουλος (65+) πήρε το αργυρό μετάλλιο.

Οι Ελληνίδες Σαμπρίνα Τουίς (45-49) και Χριστιάνα Αθανασοπούλου (19-34) πήραν και χθες την πρώτη θέση και τα χρυσά μετάλλια με χρόνους 3:08:49.027 και 3:08:35.421.

Να σημειωθεί η Σαπρίνα Τουίς προηγείται και στην άτυπη γενική κατάταξη όλων των κατηγορίων στις γυναίκες.

Το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδηλασίας Ερασιτεχνών ολοκληρώνεται σήμερα με το αγώνισμα 20 χιλιομέτρων ατομικής χρονομέτρησης που θα ξεκινήσει στις 10 το πρωί και αναμένεται να ολοκληρωθεί στις δύο μετά το μεσημέρι στην πλατεία Δημαρχείου της Ρόδου.