ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Στο κυρίως ταμπλό των νεανίδων προκρίθηκε η Γερασιμάτου στο όπεν της Τσεχίας

Την πρόκριση στον 1ο γύρο του απλού νεανίδων πήρε σήμερα (14/2) στο όπεν επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Τσεχίας η Ιωάννα Γερασιμάτου.

Την πρόκριση στον 1ο γύρο του απλού νεανίδων πήρε σήμερα (14/2) στο όπεν επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Τσεχίας η Ιωάννα Γερασιμάτου. Με δύο νίκες και μία ήττα ήρθε 2η στον προκριματικό της όμιλο και πέρασε στον γύρο των «64» σε αυτό το δυνατό τουρνουά του World Junior Circuit. Επόμενη αντίπαλός της θα είναι αύριο η Τσέχα Ζντένα Μπλάσκοβα.

Γενικά βεβαίως, οι Έλληνες αθλητές αντιλήφθηκαν άμεσα στο Χοντονίν το υψηλό αγωνιστικό επίπεδο και είναι ενδεικτικό ότι οι υπόλοιποι τέσσερις αθλητές, που μετείχαν στα προκριματικά γκρουπ της εφηβικής κατηγορίας, δεν κατάφεραν κάτι ουσιαστικό. Ο Γεράσιμος Πετρής στους νέους πάλεψε μέχρι την τελευταία αγωνιστική για την προνομιούχο 2η θέση και την είσοδο στο ταμπλό, ώσπου έμεινε 3ος. Ο Γιάννης Δαμιανής, η Αγγελίνα Δεβελέκου και η Ευαγγελία Τρωαδίτη, στις ίδιες κατηγορίες, περιορίστηκαν χωρίς νίκη στην τελευταία θέση των ομίλων τους. Στο αγώνισμα του απλού νέων παραμένει μόνο ο Γιάννης Σγουρόπουλος, που βρίσκεται κατευθείαν στο ταμπλό ως 9ο φαβορί του τουρνουά, ενώ το Σάββατο θα παίξουν οι κορασίδες Ζωή Αγγελίδου και Μαρία-Ανελίζε Βαμβακάκη. Το πρόγραμμα συνεχίζεται απόψε με το διπλό, όπου ο Σγουρόπουλος και ο Αυστριακός συμπαίκτης του Μασιέι Κολοτζιέτσικ προχώρησαν στους «32» και κυνηγούν καλή θέση.

Στο απλό νεανίδων η Ιωάννα Γερασιμάτου μπήκε από την αρχή στη διεκδίκηση της πρόκρισης όταν για το 26ο γκρουπ άρχισε με οριακή νίκη 3-2 σετ επί της Ουκρανής Αναστασίας Γεριφάντσεβα (8-11, 11-7, 9-11, 11-7, 11-5). Στη 2η αγωνιστική έχασε με 3-1 σετ από την Ισπανίδα επικεφαλής Άννα Γκαρσία (13-11, 8-11, 6-11, 6-11) κι έπαιξε για την πρόκριση στην καθοριστική 3η αγωνιστική. Ξεπέρασε εύκολα τη Λευκορωσίδα Γιουλίγια Ζαλέσκαγια με 3-0 σετ (11-1, 11-2, 11-4) και προκρίθηκε ως 2η στα νοκ άουτ του αγωνίσματος. Η συνέχεια δίνεται αύριο το πρωί, πάντως η κλήρωση στις «64» δεν ήταν ευνοϊκή. Η αθλήτρια του Α.Ο. Ταταύλα αντιμετωπίζει την Τσέχα Ζντένα Μπλάσκοβα, η οποία είναι νούμερο 6 των αγώνων και δεν πέρασε από την προκριματική διαδικασία. Να προστεθεί ότι το ταμπλό αρχίζει από τον γύρο «128» με ελάχιστα παιχνίδια. Η Γερασιμάτου πήγε bye στον 2ο γύρο.

Η Ευαγγελία Τρωαδίτη, που πραγματοποιεί το ντεμπούτο της σε διεθνές τουρνουά, έμεινε στην τελευταία θέση του 14ου γκρουπ. Έχασε κατά σειρά από τη Ρουμάνα Αντρέα Χουντουσάν με 3-0 σετ (3-11, 4-11, 8-11), τη Σλοβάκα Σουζάνα Πέτκοβα με το ίδιο σκορ (9-11, 5-11, 1-11) και την επικεφαλής Τζούλια Σούμζακ από την Πολωνία, επίσης με 3-0 (3-11, 5-11, 2-11).

Η Αγγελίνα Δεβελέκου αγωνίστηκε στο 24ο γκρουπ κι έμεινε κι εκείνη στην 4η θέση. Ηττήθηκε με 3-0 σετ από τη Γαλλίδα επικεφαλής Καμίλ Λουτζ (6-11, 9-11, 6-11), με 3-0 από τη Γιαπωνέζα Αρούνα Όγιο (6-11, 1-11, 3-11) κι επίσης με 3-0 από τη Σουάν Ρούι Γκόι από τη Σιγκαπούρη (3-11, 2-11, 5-11).

Στα προκριματικά του απλού νέων ο Γεράσιμος Πετρής μετείχε στο 15ο γκρουπ. Κυνήγησε την πρόκριση, αλλά αρκέστηκε στην 3η θέση. Αρχικά έχασε με 3-0 σετ από τον Βέλγο Νίκολας Ντεγκρός (9-11, 10-12, 5-11) και στη συνέχεια νίκησε 3-0 άνευ αγώνα τον Σέρβο Όγκνιε Στόσιτς. Στο φινάλε ηττήθηκε από τον Μαριάνο Λόκβαρντ από τη Δομινικανή Δημοκρατία (που ήταν επικεφαλής) με 3-0 σετ (4-11, 3-11, 10-12) κι έμεινε εκτός συνέχειας.

Ο Γιάννης Δαμιανής αποκλείστηκε ως 4ος στο 29ο γκρουπ. Στον πρώτο του αγώνα κάμφθηκε από τον Τσέχο επικεφαλής Ντέιβιντ Προύζα με 3-0 σετ (6-11, 10-12, 10-12) και στον δεύτερο από τον Ιρλανδό Αρτ Μακ Λόχλιν με 3-1 (11-9, 4-11, 5-11, 5-11). Το απόγευμα έκλεισε τα παιχνίδια του απέναντι στον Ρουμάνο Μιχάι Ποπ και ηττήθηκε με 3-1 σετ (7-11, 11-8, 7-11, 11-13). Το ταμπλό των «128» αρχίζει αύριο. Ο Σγουρόπουλος προχώρησε απευθείας στον 2ο γύρο και περιμένει τον νικητή από τον αγώνα Όουεν Κάθκαρτ (Ιρλανδία)-Γιαν Ζαντέτσκι (Πολωνία).

Σήμερα έγιναν και τα πρώτα ματς στο διπλό. Στους νέους σχηματίστηκε ταμπλό των «128». Ο Σγουρόπουλος και ο Αυστριακός Μασιέι Κολοτζιέτσικ είναι 4ο φαβορί του αγωνίσματος και πέρασαν χωρίς ματς στους «64». Εκεί νίκησαν άνετα με 3-0 σετ τους Αμπντεϊμπασέ Τσάκι/Όλεξ Ολέσκεβιτς από την Αλγερία και την Ουκρανία αντίστοιχα (11-6, 11-5, 11-8). Το βράδυ αντιμετωπίζουν τους Ρώσους Πάβελ Λίνεφ/Ντανίλ Κουλάκοφ και θέλουν την πρόκριση στη 16άδα.

Οι Δαμιανής/Πετρής έδωσαν ντέρμπι στον 1ο γύρο κόντρα στους Βέλγους Κουεντέν Ζακ/Νταβίντ Κομελό και αποκλείστηκαν με 3-2 σετ (11-8, 3-11, 11-9, 6-11, 7-11).

Άμεσα αποκλείστηκαν τα ελληνικά χρώματα στο διπλό νεανίδων. Στο ταμπλό των «64» οι Δεβελέκου/Τρωαδίτη έχασαν με 3-1 σετ από τις Ζόρες Ακάσεβα/Σαρβίρ Μιρκαντίροβα από το Καζακστάν (4-11, 4-11, 11-6, 6-11), ενώ η Γερασιμάτου και η Ουγγαρέζα συμπαίκτριά της Βερόνικα Μένκο αποκλείστηκαν από τις Κινέζες Τσεν Γι/Χουάνγκ Φανζέν με 3-0 (3-11, 4-11, 6-11).

Ταμπλό των «64» υπάρχει και στο διπλό κορασίδων, το οποίο αρχίζει το Σάββατο. Η Ζωή Αγγελίδου με τη Μαρία-Ανελίζε Βαμβακάκη θα συναντήσουν τις Ουγγαρέζες Σένκε Αντάμικ/Τορόντια Ντόλγκες.