ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Πέμπτος με Πανελλήνιο ρεκόρ ο Χρήστου στα 200μ. ύπτιο

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Απόστολος Χρήστου έκανε νέο πανελλήνιο ρεκόρ με χρόνο 1:57.09 στα 200μ. ύπτιο και κατέκτησε την πέμπτη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκώβης. (VIDEO)

Μία ακόμα εντυπωσιακή προσπάθεια πραγματοποίησε ο Απόστολος Χρήστου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκώβης. Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε νέο πανελλήνιο ρεκόρ με χρόνο 1:57.09 στα 200μ. ύπτιο και κατέκτησε την πέμπτη θέση.

Με εξαίρεση τον Εβγκένι Ρίλοβ ο οποίος κατέκτησε εύκολα το χρυσό μετάλλιο με 1:53.36 οι άλλοι αθλητές ήταν κοντά στο μεγαλύτερο κομμάτι της διαδρομής.

Ο Χρήστου ήταν συνεχώς ανάμεσα στην τρίτη και την πέμπτη θέση, ωστόσο στο τέλος παρά τη μεγάλη του προσπάθεια δεν κατάφερε να πάρει ένα ακόμα μετάλλιο. Αυτό, βέβαια, δεν μειώνει σε τίποτα την τεράστια επιτυχία του αφού ήδη έχει ανέβει στο βάθρο.