ΜΠΕΙΖΜΠΟΛ

Πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού

Η Εθνική ομάδα επικράτησε με 4-3 της Μεγάλης Βρετανίας, σε έναν αγώνα που διήρκεσε περίπου 4 ώρες, ενώ υπήρχε και παράταση λόγω ισοπαλίας. Με αυτή τη νίκη η ελληνική ομάδα κατέκτησε το στόχο της, που ήταν η πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η Εθνική σκόραρε πρώτη στο 5ο inning (ένα run), η Μεγάλη Βρετανία ισοφάρισε στο 7ο inning, ενώ στο 8ο inning σημείωσαν και οι δυο ομάδες από ένα run.

Στο 9ο δεν σημειώθηκε πόντος και έτσι ακολούθησε παράταση ενός inning. Πρώτη στην επίθεση ήταν η Μεγάλη Βρετανία, που πήρε ένα run, ενώ ακολούθησε η επίθεση της Εθνικής, που ισοφάρισε αμέσως.

Τελικά μόλις με ένα out o αρχηγός της Εθνικής, Ερρίκος Παπαλυμπέρης, με ένα δυνατό χτύπημα βοήθησε να σκοράρει ο Κωνσταντίνος Παναγιωτάκος και να δώσει τη νίκη στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, χωρίς να χρειαστεί να εξαντλήσει όλη την επίθεση.

Να σημειωθεί ότι η Μεγάλη Βρετανία είχε καταταγεί στη δεύτερη θέση στο προηγούμενο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.