ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Αγώνες, ειδήσεις, νέα, βαθμολογίες τα πάντα για τα σπορ στην Ελλάδα, την Ευρώπη και τον κόσμο

Τετάρτη 31 Ιουλ. 2019

ΟΤΑΝ ΤΟ ΛΙΟΝΤΑΡΙ ΤΗΣ ΧΕΙΜΑΡΡΑΣ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΧΡΥΣΟ

Σαν σήμερα: Το πρώτο χρυσό του Πύρρου Δήμα

Ήταν 31/7/1992 όταν ο Πύρρος Δήμας έστειλε το πρώτο ηχηρό μήνυμα. Η μέρα που το λιοντάρι της Χειμάρρας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βαρκελώνης και φώναξε το περιβόητο "Για την Ελλάδα!" (VIDEO).

Πέμπτη 20 Ιουν. 2019

ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΡΣΙΒΑΡΙΣΤΕΣ ΑΝΕΒΗΚΑΝ ΣΤΟ ΒΑΘΡΟ

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Masters: Μετάλλια και παγκόσμια ρεκόρ

Η ελληνική αποστολή σάρωσε τα μετάλλια στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Αρσης Βαρών Masters που έγινε στην Φινλανδία.

Τρίτη 23 Απρ. 2019

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

ΠΑΟΚ: Κατέκτησε τέσσερις τίτλους σε δύο ημέρες

Το διήμερο 20-21/4 οι φίλοι του ΠΑΟΚ δεν πανηγύρισαν μόνο την κατάκτηση του πρωταθλήματος στο ποδόσφαιρο. Ο δικέφαλος του Βορρά πήρε τον τίτλο και στο ποδόσφαιρο γυναικών, αλλά και στην άρση βαρών, ενώ οι ασπρόμαυροι σήκωσαν και το Κύπελλο στο βόλεϊ ανδρών.

Δευτέρα 15 Απρ. 2019

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΑΣ

Άρση βαρών: Η υποδοχή της θριαμβευτικής ελληνικής αποστολής

Με πολλά χαμόγελα και τις ζεστές αγκαλιές των φίλων και των οικείων τους ανθρώπων υποδέχτηκε η οικογένεια της Αρσης Βαρών την θριαμβευτική ελληνική αποστολή που επέστρεψε από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γεωργίας.

Κυριακή 14 Απρ. 2019

ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ

Πύρρος Δήμας: "Η επιμονή και οι προσπάθειες αρχίζουν να αποδίδουν καρπούς"

Ο πρόεδρος της ΕΟΑΒ, Πύρρος Δήμας, αναφέρθηκε στις επιτυχίες που αρχίζει σιγά - σιγά να έχει και πάλι η ελληνική άρση βαρών.

Σάββατο 13 Απρ. 2019

ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΗΣ ΠΥΛΑΙΑΣ

Πανελλήνιο άρσης βαρών σε πάγκο: Δύο όρια για το Παγκόσμιο και τρία εθνικά ρεκόρ

Δύο όρια για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Καζακστάν αλλά και τρία εθνικά ρεκόρ, το ένα εκ των οποίων αποτελεί και ανεπίσημο ευρωπαϊκό, σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια του Πανελλήνιου πρωταθλήματος άρσης βαρών σε πάγκο.

Παρασκευή 12 Απρ. 2019

ΕΚΤΗ ΚΑΙ ΕΒΔΟΜΗ ΘΕΣΗ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ

Άρση Βαρών: Μάχη πανελληνίων ρεκόρ από Ιακωβίδη - Μαρκούλα

Σε αγώνα πανελλήνιων ρεκόρ μετατράπηκε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γεωργίας στα 96 κιλά. Οι Ιακωβίδης και Μαρκούλας μονομάχησαν, έκαναν ρεκόρ και κατέλαβαν την 6η και 7η θέση αντίστοιχα.

ΣΤΟ ΚΛΑΜΠ ΤΩΝ ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

Άρση Βαρών: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Κωνσταντινίδη

Τεράστια επιτυχία της ελληνικής άρσης βαρών στο Ευρωπαικό Πρωτάθλημα. Η Ελένη Κωνσταντινίδη κέρδισε στη κατηγορία 81 κιλών δύο χρυσά μετάλλια και ένα χάλκινο.

Τρίτη 09 Απρ. 2019

ΕΧΑΣΕ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΕΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

Άρση Βαρών: Τρία Πανελλήνια ρεκόρ η Μπεντέλη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε η Κωνσταντίνα Μπεντελη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Αρσης Βαρών στη Γεωργία. Στην κατηγορία των 5κ. σημείωσε τρία Πανελλήνια ρεκόρ και οι λεπτομέρειες της στέρησαν ένα μετάλλιο.

Σάββατο 06 Απρ. 2019

ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΣΙΒΑΡΙΣΤΡΙΑ ΜΑΣ

Άρση Βαρών: Την 8η θέση στο Ευρωπαϊκό κατέλαβε η Πιπιλιαρίδου

Την 8η θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Αρσης Βαρών που διεξάγεται στη Γεωργία κατέλαβε η Μαρία Πιπιλιαρίδου.

Τρίτη 12 Μαρ. 2019

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΟ ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ

Άρση Βαρών: Δύο χάλκινα για τον Μισακιάν στο Παγκόσμιο

Ο Αμαγιάκ Μισακιάν κατέκτησε δύο χάλκινα μετάλλια (ζετέ και σύνολο) στην κατηγορία των 73κ. στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Αρσης Βαρών Παίδων – Κορασίδων που διεξάγεται στο Λας Βέγκας.

Τρίτη 12 Φεβ. 2019

ΣΗΚΩΣΕ 231 ΚΙΛΑ Ο ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΜΑΣ

Ασημένιο μετάλλιο με νέο ρεκόρ Ευρώπης ο Δήμου στο "Fazza"

Το τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Παγκόσμιο Κύπελλο άρσης βαρών σε πάγκο "Fazza", ήρθε δια χειρός Κωνσταντίνου Δήμου και μάλιστα με νέο ρεκόρ Ευρώπης.

Κυριακή 10 Φεβ. 2019

ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΡΣΗΣ ΒΑΡΩΝ ΣΤΑ -80 ΚΙΛΑ

Δεύτερος ο Γκρέμισλαβ Μωϋσιάδης στο Παγκόσμιο Κύπελλο "Fazza"

Από... ασήμι ήταν στρωμένος και ο δρόμος του Γκρέμισλαβ Μωϋσιάδης στο Παγκόσμιο Κύπελλο άρσης βαρών σε πάγκο "Fazza" που φιλοξενείται για 3η ημέρα στο Ντουμπάι.

Τρίτη 29 Ιαν. 2019

ΑΥΞΗΣΗ 10% ΣΤΙΣ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΕΙΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΩΝ

Οι επιχορηγήσεις των ομοσπονδιών για το 2019

Το Υπουργείο Πολιτισμού και η Γενική Γραμματεία Αθλητισμού ανακοίνωσαν τις επιχορηγήσεις που θα δοθούν σε όλες τις ομοσπονδίες μέσα στο 2019 που είναι μια προ-ολυμπιακή χρονιά.

Πέμπτη 27 Δεκ. 2018

Ο ΧΟΥΤΣΙΣΒΙΛΙ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΙΔΩΝ

Ένας "Καχιασβίλι" στο τμήμα άρσης βαρών του Παναθηναϊκού

Σε τρεις μεταγραφές προχώρησε το τμήμα άρσης βαρών του Παναθηναϊκού και ένας εξ αυτών είναι ο 13χρονος Γαβριήλ Χουτσισβίλι ο οποίος είναι ανιψιός του Κάχι Καχιασβίλι.

Κυριακή 23 Δεκ. 2018

ΣΑΡΩΣΕ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΡΣΗΣ ΒΑΡΩΝ

Γεωργούλης για τα τρία μετάλλια: "O Αγιος Βασίλης μού έφερε λίγο πιο νωρίς το δώρο μου"

Με τρία μετάλλια στις αποσκευές του επιστρέφει από το Παγκόσμιο Κύπελλο άρσης βαρών ο Δημήτρης Γεωργούλης και δεν μπόρεσε να κρύψει τη χαρά του.

Σάββατο 22 Δεκ. 2018

ΙΔΑΝΙΚΟ ΦΙΝΑΛΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΧΡΩΜΑΤΑ

Άρση Βαρών: Τρία χάλκινα η Κωνσταντινίδη στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Με τον ιδανικότερο τρόπο ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στο 5 Παγκόσμιο Κύπελλο Αρσης Βαρών. Η Ελένη Κωνσταντινίδη κατέκτησε τρία χάλκινα μετάλλια στην κατηγορία των 87 κιλών.

Πέμπτη 13 Δεκ. 2018

ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΟΣΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΧΕΙΜΑΡΡΑ

Πυρά του Πύρρου Δήμα κατά της Κυβέρνησης της Αλβανίας για τους Βορειοηπειρώτες

Ο Πύρρος Δήμας με ανάρτησή του στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης βάλει κατά της Κυβέρνησης της Αλβανίας για τις καταπατήσεις των ανθρώπινων δικαιωμάτων των Βορειοηπειρωτών.

Σάββατο 08 Δεκ. 2018

ΣΤΟ ΜΙΛΓΟΥΙΚΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ ΑΡΣΗΣ ΒΑΡΩΝ

Η selfie του Πύρρου Δήμα με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο

Ο Πύρρος Δήμας παρακολούθησε το παιχνίδι Μιλγουόκι Μπακς - Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς και ακολούθως έβγαλε φωτογραφία με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, την οποία ανέβασε στο facebook.

Παρασκευή 30 Νοε. 2018

ΟΙ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ ΤΟΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟΥ ΑΘΛΗΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΡΑΤΣΙΣΜΟ ΠΟΥ ΒΙΩΣΕ

Συγκλονιστική εξομολόγηση Πύρρου Δήμα: "Εδώ ήμουν Αλβανός, στην Αλβανία ήμουν Έλληνας"

Ο Πύρρος Δήμας σε συνέντευξη που παραχώρησε μίλησε για το θάνατο της γυναίκας του και το ρατσισμό που βίωσε τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Αλβανία.

Κυριακή 25 Νοε. 2018

ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ

Άρση βαρών: 22 Πανελλήνια ρεκόρ στην Πυλαία

Εντυπωσιακή ήταν η χθεσινή (24/11) ημέρα και οι φίλοι της Αρσης Βαρών είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν συναρπαστικούς αγώνες που συνδυάστηκαν με 21 Πανελλήνια ρεκόρ και με αυτό της Μπεντέλη η διοργάνωση έφτασε στα 22.

Τετάρτη 07 Νοε. 2018

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Άρση Βαρών: Τρίτος στο Γ' γκρουπ ο Ιακωβίδης

Την 3η θέση στο Γ' γκρουπ της κατηγορίας των 96κ. στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Άρσης Βαρών κατέλαβε ο Θοδωρής Ιακωβίδης. Ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στους αγώνες.

Παρασκευή 02 Νοε. 2018

ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΟ ΤΟΥΡΚΜΕΝΙΣΤΑΝ

Παγκόσμιο Άρσης Βαρών: Τέταρτη στο Γ γκρουπ η Πιπιλιαρίδου

Την 4η θέση στο Γ' γκρουπ των 49κ. κατέλαβε η Μαρία Πιπιλιαρίδου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Αρσης Βαρών που διεξάγεται στο Τουρκμενιστάν.

Πέμπτη 01 Νοε. 2018

ΤΡΙΠΛΗ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Άρση Βαρών: Έτοιμοι οι Έλληνες αθλητές για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα άρσης βαρών ανδρών - γυναικών στο Τουρκμενιστάν ξεκινάει σήμερα (1/11) και η Ελλάδα θα συμμετάσχει με τρεις αθλητές. Οι Οι Θοδωρής Ιακωβίδης (96κ.), Μαρία Πιπιλιαρίδου (49κ.) και Ελένη Κουρτελίδου (71κ.) εκπροσωπούν την χώρα μας.

Πέμπτη 25 Οκτ. 2018

ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΛΙΜΑ ΚΑΙ Η ΥΠΟΔΟΧΗ

Ο Χρήστος Ιακώβου θυμάται το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στην άρση βαρών

Ο Χρήστος Ιακώβου ως αθλητής κατέκτησε το πρώτο ελληνικό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα άρσης βαρών το 1971 και θυμάται την επιτυχία του.

Κυριακή 14 Οκτ. 2018

ΕΞΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΩΝ ΚΡΙΤΩΝ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΘΛΗΤΗΣ

Ταύρος εν υαλοπωλείο: To VIDEO με το πρωτοφανές ξέσπασμα του Γαλιατσάτου

Με δυσάρεστο τρόπο, η Ελλάδα τράβηξε τα βλέμματα στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων του Μπουένος Άιρες στην Αρση Βαρών. Δείτε το VIDEO με πρωταγωνιστή τον Γεράσιμο Γαλιατσάτο, με τον ίδιο πάντως να ζητάει συγγνώμη.

ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΣ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΣΤΟ ΜΠΟΥΕΝΟΣ ΑΪΡΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΑΡΣΙΒΑΡΙΣΤΑ

Γαλιατσάτος: "Ρεζιλεύτηκα ως αθλητής, ζητώ συγγνώμη"

Ένα πρωτοφανές περιστατικό συνέβη με τον Έλληνα αρσιβαρίστα, Γεράσιμο Γαλιατσάτο, συνέβη στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων στο Μπουένος Άιρες. Ο ίδιος ζήτησε συγγνώμη για την συμπεριφορά του. Διαβάστε τι έγινε και τι απάντησε ο ίδιος.

Παρασκευή 05 Οκτ. 2018

ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΝ ΣΤΟ ΟΥΖΜΠΕΚΙΣΤΑΝ

Άρση Βαρών: Με έξι αθλητές η Ελλάδα στο Παγκόσμιο

Με έξι αθλητές και αθλήτριες θα συμμετάσχει η χώρα μας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα άρσης βαρών το οποίο θα διεξαχθεί στο Ουζμπεκιστάν (1-10/11).

Δευτέρα 01 Οκτ. 2018

Η ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΠΥΡΡΟΥ

Δήμας: "Είναι ένας πόνος που μπορεί να φεύγει, αλλά δεν χάνεται"

Σε συνέντευξη που παραχώρησε ο Πύρρος Δήμας μίλησε για τις δύσκολες στιγμές που περνά μετά το θάνατο της συζύγου του, Αναστασίας.

Κυριακή 23 Σεπ. 2018

ΦΛΑΣ ΜΠΑΚ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΤΟ 2000

Δήμας: "Εκεί κατάλαβα ότι το αθλητικό μου τέλος πλησιάζει"

Ο Πύρρος Δήμας, σαν σήμερα το 2000, κατέκτησε το τρίτο του χρυσό μετάλλιο στο Σίδνεϊ και μίλησε για εκείνη την βραδιά και για την πορεία του στην άρση βαρών. Πότε κατάλαβε ότι έρχεται το τέλος.