ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Αργεντινή - Ρωσία 77-81

Η Ρωσία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, καθώς επικράτησε στον μικρό τελικό της Αργεντινής με 81-77 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι!

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι η Ρωσία κατέκτησε το πρώτο της Ολυμπιακό μετάλλιο στο μπάσκετ μετά τη νίκη της επί της Αργεντινής με 81-77.

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο, χάρη στον Αλεξέι Σβεντ, ο οποίος πραγματοποίησε το καλύτερο του ματς στο τουρνουά και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του.

Ο Ρώσος γκαρντ σε 33 λεπτά χρόνου συμμετοχής σημείωσε 25 πόντους με 3/4 βολές, 2/5 δίποντα και 6/11 τρίποντα, ενώ μοίρασε και 7 ασίστ στους συμπαίκτες του. Σε απόδοση τον ακολούθησε ο Αντρέι Κιριλένκο που πέτυχε 20 πόντους και ο Βιτάλι Φριτζόν με 19.

Η Αργεντινή, λοιπόν δεν θα καταφέρει να πάρει για τρίτη διαδοχική φορά μετάλλιο μετά το χρυσό το 2004 στην Αθήνα και το χάλκινο το 2008 στο Πεκίνο. Για τους Αργεντίνους ο Μανού Τζινόμπιλι προσπάθησε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του (77-76), αλλά ο Σβεντ με τρίποντο θα σημειώσει το 77-79 για τη Ρωσία με τον Φριτζόν να διαμορφώνει το τελικό σκορ, την ώρα που η Αργεντινή διαμαρτυρόταν για φάουλ στον Ντελφίνο.

Ο αγώνας:

Η Ρωσία ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με τους Αντρέι Κιριλένκο, Αλεξέι Σβεντ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με 8-4, ενώ ο Βίκτορ Κριάπα με ακόμα δύο εύστοχες βολές θα κάνει το 10-4. Ο Μανού Τζινόμπιλι θα ρίξει την διαφορά στους τρεις πόντους στο 30 λεπτό του ματς (7-10). Ο Καούν θα σημειώσει το 9-12 και ο Νοτσιόνι θα μειώσει στον πόντο για την Αργεντινή (11-12).

Σε εκείνο το σημείο οι Αργεντίνοι θα ανεβάσουν την απόδοση τους και θα καταφέρουν με τον Νοτσιόνι και πάλι θα αποσπαστούν με τρεις πόντους, 1:22'' πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Ντελφίνο με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα κάνει το 20-17, ενώ ο Φριτζόν με 2/2 βολές θα φέρει την Ρωσία σε απόσταση αναπνοής, κάνοντας το 20-19, σκορ με το οποίο θα κλείσει η πρώτη περίοδο.

Στη συνέχεια, όμως η Ρωσία θα ανεβάσει την απόδοση της και με συγκέντρωση στο παιχνίδι της θα καταφέρει να περάσει μπροστά στο σκορ, απέναντι στους Αργεντίνους, οι οποίοι αντιμετώπιζαν δυσκολίες και δεν μπορούσαν να περάσουν εύκολα τη μπάλα κοντά στο καλάθι των Ρώσων.

Η Αργεντινή θα περάσει μπροστά με 27-21, αλλά η Ρωσία με συγκέντρωση στο παιχνίδι της θα καταφέρει να περάσει μπροστά, σημειώνοντας σερί 12-0 απέναντι στην ομάδα του Λαμάς. Ο Κιριλένκο θα κάνει το 27-33, με τον Γκουτιέρεζ θα πετύχει το 30-33, ενώ με ακόμα ένα τρίποντο από τον Γκουτιέρεζ θα ισοφαρίσει.

Παρόλα αυτά, η Ρωσία θα καταφέρει να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα δύο πόντων, μετά από τρίποντο του Αλεξέι Σβεντ, επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου. Τελικά το ημίχρονο θα κλείσει στο 38-40 για τους Ρώσους.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν να βρίσκονται κοντά στο σκορ, μέχρι την στιγμή που ο Αντρέι Κιριλένκο θα κάνει το 53-48 και ο Φριτζόν με εύστοχο σουτ τριών πόντων κάνει το 56-48 για τους Ρώσους. Ο Σκόλα θα μειώσει σε 56-50 και ο Φριτζόν ξανά με τρεις διαδοχικές βολές θα κάνει το 59-50, με τον Μόνια να ανεβάζει την διαφορά στους 11 πόντους (61-50).

Ο Τζινόμπιλι θα κάνει το 52-61, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 57-61, ύστερα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Καμπάτσο.

Στα τελευταία δέκα λεπτά, ο Νοτσιόνι με 1/2 βολές θα κάνει το 58-61 και ο Σκόλα θα πετύχει το 60-61. Ο Τζινόμπιλι στο 33' θα φέρει το παιχνίδι στα ίσια (62-62). Ο Σβεντ με καλάθι θα κάνει το 66-71 και ο Μανού Τζινόμπιλι με εύστοχο τρίποντο θα κάνει το 72-71. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Φριτζόν να κάνει το 75-76 για τους Ρώσους.

Μισό λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Τζινόμπιλι και πάλι θα κάνει το 77-76, με τον Αλεξέι Σβεντ να κάνει το 77-79! Σε εκείνο το σημείο, ο Τζινόμπιλι θα κλέψει τη μπάλα από τον Φριτζόν, εκείνη θα καταλήξει στον Ντελφίνο με τον Σβεντ να την παίρνει και τους Αργεντινούς να διαμαρτύρονται για φάουλ.

Ο Ρώσος γκαρντ θα πάρει τη μπάλα θα την δώσει στον Βιτάλι Φριτζόν μετά από άστοχο τρίποντο του Νοτσιόνι, ο οποίος θα διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα (81-77) και θα σφραγίσει το χάλκινο μετάλλιο για τους Ρώσους, το οποίο θα είναι και το πρώτο στο άθλημα σε Ολυμπιακούς Αγώνες για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-40, 57-61, 77-81.

Αργεντινή (Λαμάς): Σκόλα 11, Τζινόμπιλι 21(4), Καμπάτσο 3(1), Πριτζιόνι 3(1), Γκουτιέρεζ Ζ. 2, Ντελφίνο 15(2), Γκουτιέρεζ Λ. 6(2), Νοτσιόνι 16(3), Χασέν.

Ρωσία (Μπλατ): Σβεντ 25(6), Μοζγκόφ, Φριτζόν 19(1), Καούν 6, Κριάπα 9(1), Μόνια 2, Πονκρασόφ, Κιριλένκο 20(1).