ΡΑΛΙ

Ράλι Σαρδηνίας: Πρώτη νίκη για τον Tänak

Estonian driver Ott Tänak and Estonian co-driver Raigo Molder with their Ford Fiesta RS WRC during the second day of the World Rally Championship, at Surkee special stage in Jyvaskyla, Finland, Friday, July 29 2016. (Roni Rekomaa/Lehtikuva via AP) AP

Ο Εσθονός Ott Tänak με Ford Fiesta αναδείχθηκε νικητής στο Ράλι Σαρδηνίας, αφήνοντας πίσω του τον Jari-Matti Latvala.

Ο Ott Tänak της M-Sport σημείωσε την "παρθενική" νίκη της καριέρας του στο WRC, τερματίζοντας κατά 12,3 δευτερόλεπτα πιο νωρίς από τον Jari-Matti Latvala στο Ράλι Σαρδηνίας.

Ο Εσθονός χρειάστηκε 73 αγώνες από το ντεμπούτο του στην Πορτογαλία το 2009 ώστε να ανέβει στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, ανεβαίνοντας και στην 3η θέση της γενικής κατάταξης.

Ο Φινλανδός με το Toyota Yaris του κατάφερε να κρατήσει 55,4 δευτερόλεπτα πιο πίσω τον Thierry Neuville με Hyundai i20.

Ο Esapekka Lappi της Toyota ήταν ο νικητής στο Power Stage, με συνέπεια να πάρει πέντε βαθμούς, ενώ ο Dani Sordo ακολούθησε με Hyundai και ο Sébastien Ogier με Ford Fiesta πήρε τρεις πόντους.