FORMULA 1

Formula 1: Η κατάταξη σε οδηγούς και κατασκευαστές μετά το GP Ισπανίας

Mercedes driver Lewis Hamilton of Britain celebrates on the podium after winning the Formula One Grand Prix at the Barcelona Catalunya racetrack in Montmelo, Spain, Sunday, Aug. 16, 2020. (Bryn Lennon, Pool via AP) AP

Ο Λούις Χάμιλτον ήταν ο νικητής του Grand Prix της Ισπανίας και κατάφερε να διευρύνει την διαφορά του από τον 2ο Μαξ Φερστάπεν στους 37 πόντους στην κατάταξη των οδηγών της Formula 1.

Ένα ήσυχο απόγευμα είχε ο Λούις Χάμιλτον στο Grand Prix της Ισπανίας, αφού κατάφερε να δει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία πρώτος την καρό σημαία. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Μαξ Φερστάπεν, ενώ ο Βαλτέρι Μπότας έμεινε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Κάπως έτσι, ο παγκόσμιος πρωταθλητής παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης των οδηγών και μάλιστα διεύρυνε κατά 37 πόντους την διαφορά του από τον Ολλανδό οδηγό της Red Bull. Από την άλλη, ο Φινλανδός πιλότος της Mercedes έχασε κι άλλο έδαφος από την 2η θέση.

Αναφορικά με την κατάταξη των κατασκευαστών, μπορεί η Mercedes να μην πέτυχε το 1-2, όμως η ψαλίδα από την Red Bull άνοιξε ακόμη περισσότερο, εφόσον η γερμανική ομάδα έχει συγκεντρώσει 221 βαθμούς. Επιπλέον, η Ferrari υποχώρισε από την 3η στην 5η θέση πίσω από Racing Point και McLaren.