ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Χωρίς νικητή το Ολυμπιακός - ΑΕΚ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ / HANDBALL PREMIER (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ / HANDBALL PREMIER (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς Ολυμπιακός και ΑΕΚ έμειναν στο ισόπαλο 25-25 για την 15η αγωνιστική της Handball Premier.

Μεγάλο ματς παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν το απόγευμα της Τετάρτης (07/02) στο "Μελίνα Μερκούρη". Ο Ολυμπιακός και η ΑΕΚ σε αντίθεση με την αναμέτρηση τους προ μίας εβδομάδας έπαιξαν ένα πραγματικό ντέρμπι με το τελικό 25-25 να "σφραγίζει" τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο και το τελικό αποτέλεσμα μάλλον αφήνει και τις δύο ικανοποιημένες.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το ματς κατάφερε να προηγηθεί και με τρία τέρματα μετά από δεκαπέντε λεπτά (8-5). Η ΑΕΚ αντέδρασε και έτσι οι ερυθρόλευκοι πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με το σκορ στο 15-14 υπέρ τους. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν εκείνη η οποία ήταν καλύτερη, προηγήθηκε δύο φορές με δύο τέρματα, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και έφτασε το ματς στο τελικό 25-25.

Τόσο ο Ολυμπιακός όσο και η ΑΕΚ θα μπορούσαν να πάρουν το ματς όμως ο Τσιλιμπάρης και ο Ραντούλοβιτς κράτησαν στις τελευταίες φάσεις το σκορ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ – ΑΕΚ 25-25

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 6-4, 8-5, 10-9, 11-11, 15-14 (ημχ.), 16-16, 18-20, 21-21, 22-24, 25-25, 25-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 5, Κρητικός, Πετρίσεβιτς 1, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης 1, Μισαηλίδης, Σκόμπριτς, Στούμπης 1, Κανδύλας 1, Σανίκης 4, Αλβανός 4, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 4, Γεωργιάδης, Χόγκας 7, Ζαμπούνης 2, Π. Νικολαΐδης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 5, Δομπρής 1, Βαμβακάς, Αργυρού 2, Βραζάλιτσα 2, Μυλωνάς 2

Διαιτητές: Τσάκωνας - Χασκής Δίλεπτα: 4-10 Πέναλτι: 3/3-1/1 Κόκκινη: 30:24 Τσικογιαννόπουλος (3 δίλεπτα), 54:53 Χόγκας (3 δίλεπτα).

Ο Αλέξης Αλβανός, δήλωσε στο osfp.gr μετά τη λήξη της αναμέτρησης: "Ήταν ένα πολύ διαφορετικό παιχνίδι, το ξέραμε και το περιμέναμε. Η ΑΕΚ έπρεπε να αποδείξει ότι η νίκη μας στο πρώτο παιχνίδι δεν μπορούσε να είναι τόσο εύκολη. Είχαμε πολλά χαμένα σουτ που μας στοίχισαν από τα 6 μέτρα και από θέσεις που θα πρέπει να έχουμε 99% ευστοχία. Αυτό μας στοίχισε. Στο πρώτο ημίχρονο ενώ κάναμε πολύ καλό επιθετικό παιχνίδι, στην άμυνα δεν ήμασταν τόσο ουσιαστικοί, δεχτήκαμε κάποιους αιφνιδιασμούς και νομίζω ότι το σημερινό είναι ένα δίκαιο αποτέλεσμα".