ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Θρίαμβος στη Ρωσία για τον Φίλιππο, πρόκριση για Ποσειδώνα

Νικηφόρο ήταν το πρώτο ματς του Φιλίππου στο Κρασνοντάρ. Μετά από πολύ καλή εμφάνιση, επικράτησε με 29-35 της Ρωσικής Σκιφ και απέκτησε προβάδισμα στην υπόθεση πρόκριση. Προκρίθηκε ο Ποσειδώνας.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και έκλεισαν το ημίχρονο με 17-15. Η αντεπίθεση του Φιλίππου έγινε στην επανάληψη.

Με πολύ καλές άμυνες και άνετα τέρματα στην επίθεση, οι παίκτες του Κώστα Τούτση γύρισαν το ματς, προηγήθηκαν με 20-22 στο 38’.

Οι Βεροιώτες όμως δεν σταμάτησαν εκεί. Συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πήραν προβάδισμα 22-27 στο 45’, 23-29 στο 49’ και 24-31 στο 52’. Οι παίκτες της Σκιφ προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να μειώσουν αλλά ο Φίλιππος παρέμεινε ψύχραιμος και πήρε τη νίκη με 29-35. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την Κυριακή, στις 6μμ, στο ίδιο γήπεδο.

Δίλεπτες:2/6

Πέναλτι: 5/5, 3/3

ΣΚΙΦ: (Φρολόβ) Αρχιμπάσοφ, Μπλίζνοφ, Γκαράεβ, Κάρλοβ 3, Κασάτκιν, Κλούκο, Κοπόσοβ, Πασένοφ 2, Πτσενίκνικοφ 5, Σελούνκο, Σκουρίνσκλι 8, Σβιστούνοφ 5, Βολκόβ 3, Βολομπούιεφ 3, Βορομπέφ, Ζαμπολότιν.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Τούτσης) Ζλατάνος, Αλμπανίδης, Ανανιάδης, Αποστολίδης 1, Αρβανιτίδης, Χαραλαμπίδης, Δεληγιάννης 1, Δραγκόλας 2, Ευαγγελόπουλος, Μαστορογιάννης 7, Μιχαηλίδης 7, Παντελίδης, Παπαδόπουλος 4, Σανίκης 6, Βεσελίνοβιτς 7.

Έχασε στην Εσθονία, αλλά πέρασε ο Ποσειδώνας

Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Ποσειδώνας Λουτρακίου προκρίθηκε σε επόμενη φάση ευρωπαϊκού κυπέλλου. Η ομάδα της Κορινθίας μετά το 26-23 επί της Βιλγιάντι στο Λουτράκι, υπέστη γλυκιά ήττα με 24-23 στην Εσθονία και προκρίθηκε στους «32» του Τσάλεντζ Καπ.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με 15-17 (40’), 17-19 (45’), 19-20 (50’) και έφτασε δίκαια στην πρόκριση.

Στον 3ο γύρο του θεσμού ο Ποσειδώνας θα παίξει με την Ιταλική Πρεσσάνο στις 21/22 Νοεμβρίου στην Ελλάδα και 28/29 του ίδιου μήνα στην Ιταλία.

ΒΙΛΓΙΑΝΤΙ (Κοκς): Ούρμπελ, Βάρικ 8, Κόοβιτ 3, Βορομπιόφ, Πέτερσον, Βόικα 5, Βάρικ 2, Μαασάλου, Κοβ, Οτς, Ρόοσνα 1, Λοπ 4, Π. Πάρικ, Μ. Πάρικ 1, Τόομ, Γιάρβε.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Κωστακίδης 3, Πέρρος 3, Τζηράς 4, Δομπρής 3, Τοκατζόγλου, Συγγάρης, Καμπούρης, Οικονόμου 1, Τρουμπέτας 6, Τάσιτς 2, Βασιλειάδης, Ρουμελιώτης 1.