ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Στον τελικό του Κυπέλλου ο Δούκας

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Στον τελικό του Κυπέλλου στο χάντμπολ ανδρών προκρίθηκε ο Δούκας αφού μετά από ένα συγκλονιστικό ημιτελικό που κρίθηκε στα πέναλτι επιβλήθηκε επί του Διομήδη.

Για 9η φορά στην ιστορία του ο Δούκας προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου. Σε έναν συγκλονιστικό ημιτελικό για το 14ο F4 του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών «Ιωάννης Δούκας», η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» επικράτησε 29-27 του Διομήδη Άργους μετά από δύο παρατάσεις και πέναλτι.

Ένατος τελικός θα είναι και για τον πολυνίκη προπονητή του θεσμού τον Γιώργο Κρανάκη, ο οποίος έχει 100% επιτυχία, αφού στις 8 προηγούμενες φορές με Πανελλήνιο (3), Δούκα (2), Αθηναϊκό (2) και Ορμή (1) έχει κατακτήσει ισάριθμες φορές το τρόπαιο!

Ο Διομήδης είχε κορυφαίος Πασσιά (11), Νίκο Λοίζο (15 επεμβάσεις) με τον δεύτερο να έχει ποσοστό 50% και Αδάμ Παπαδόπουλο (5 γκολ). Ωστόσο, ο Πασσιάς αποδείχθηκε μοιραίος (αφού μαζί με τον Ντάσεβιτς) έστειλαν την μπάλα άουτ στην διαδικασία των πέναλτι, ενώ το σουτ του Μούγιτς σταμάτησε ο Μαγκαφουράκης).

Ο Δούκας έβγαλε μεγάλο πάθος και έπαιξε περισσότερο ομαδικά, ενώ επιθετικά ξεχώρισε ο Μισαηλίδης με 8 γκολ. Ο Δούκας θα διεκδηκήσει στον αυριανό (14:00) τελικό το 5ο του τρόπαιο, ενώ η κακή παράδοση του Διομήδη συνεχίστηκε, αφού για 8η φορά στις 9 προσπάθειες αποτυγχάνει να φτάσει στον τελικό, ενώ συγκεκριμένα σε φάιναλ φορ το ποσοστό που έχει είναι 0/5!

Το ματς

Ο Διομήδης ξεκίνησε καλύτερα και με τους Πασσιά, Μούγιτς προηγήθηκε 5-2 (14:18) και 6-3 (16:44), ενώ στο 22:22 με άλλο ένα γκολ του Μούγιτς έφτασε στο +4 (8-4). Σταδιακά ο Δούκας… ψαλίδισε την διαφορά και κατάφερε να μειώσει σε 9-7 με τον Μπάγιο που σκόραρε σχεδόν στην εκπνοή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διομήδης έλεγχε το παιχνίδι για μεγάλο διάστημα με τον Λοίζο να κάνει εξαιρετικές επεμβάσεις. Οι «Λύκοι» κράτησαν την διαφορά των 3 γκολ σε αρκετές περιπτώσεις (11-9 στο 33:20, 13-10 35’, 15-12 41:36, 17-14 46’, 19-16 48’) με κορυφαίο τον Πασσιά που έδινε συνέχεια λύσεις από την περιφέρεια με ατομικές ενέργειες.

Στα τελευταία 12 λεπτά ο Δούκας έσφιξε την άμυνα του και ο Διομήδης υπέπεσε σε πολλά λάθη. Ο Λοίζος κράτησε τους «Λύκους» με διπλή επέμβαση σε πέναλτι του Μισαηλίδη και τετ α τετ του Μπάγιου στου 50’.

Ο ίδιος παίκτης ωστόσο λίγο αργότερα με δύο προσωπικά τέρματα έκανε το 19-19 στο 53:09 με τον Δούκα να πραγματοποιεί σερί 3-0.

Οι δύο ομάδες σημείωσαν από ένα γκολ για το 20-20 και στο 58:31 ο Διομήδης με παίκτη παραπάνω κάνει λάθος (επιθετικό Καρκαλάτος), αλλά ο Δούκας στην επόμενη φάση. Η ομάδα του Άργους στην τελευταία επίθεση κέρδισε φάουλ σε νεκρό χρόνο με τον Αδάμ Παπαδόπουλο να σημαδεύει δοκάρι και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Α’ παράταση

Ο Δημήτρης Δημητρούλιας πέρασε στο ματς τον Κοτανίδη αντί του Λοίζου με τον νεαρό πορτιέρο να κάνει τρεις εξαιρετικές επεμβάσεις. Ο Δούκας προηγήθηκε τρεις φορές με Μπάγιο, Αραπακόπουλο, Μισαηλίδη, αλλά ισάριθμες ο Διομήδης ισοφάρισε. Μάλιστα μετά το φοβερό γκολ του Μισαηλίδη (σούταρε πίσω από την πλάτη του) στο 69:30, όλα έδειχναν ότι ο Δούκας θα πάει στον τελικό, αλλά ο Μούγιτς με γκολ σχεδόν σε νεκρό χρόνο από την περιφέρεια έκανε το 23-23 και έστειλε το ματς στην δεύτερη παράταση.

Β΄ παράταση

Ο Διομήδης ήταν αυτός που έπαιρνε το προβάδισμα και το κατάφερε τρεις φορές με τον Δούκα να ισοφαρίζει και τις τρεις. Ο Πασσιάς έκανε το 24-23 και το 25-24, ενώ ο Αδάμ Παπαδόπουλος έβαλε μπροστά τον Διομήδη με 26-25.

Ο Μανουσέλης ισοφάρισε σε 24-24, ο Ντούνης έκανε το 25-25, ενώ ο Μισαηλίδης έγραψε το 26-26 με πέναλτι που έμελε να είναι και το αποτέλεσμα της Β΄ παράτασης, αφού ο ίδιος παίκτης από φάουλ σε νεκρό χρόνο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στην διαδικασία των πέναλτι ο Δούκας ήταν πιο ψύχραιμος και κατάφερε να νικήσει με 3-1 και συνολικό σκορ 29-27.

Η σειρά των πέναλτι (πρώτα εκτέλεσε ο Δούκας)

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ– ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 27-29

Τα 5λεπτα: 1-1, 2-2, 5-2, 7-4, 8-6, 9-7 (ημχ.),12-10, 14-12, 16-14, 19-17, 19-19, 20-20 (κ.α.), 22-22, 23-23 (1η παρ.), 25-25. 26-26 (2η παρ.), 27-29 (πεν.)

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 2, Κρεμαστιώτης, Καρκαλάτος, Πασσιάς 11, Κοροβέσης, Μούγιτς 5, Αντρεγιτς, Ντάσεβιτς, Τουνγκελίδης, Ν. Σαμαράς 2, Σεϊρεκίδης 1, Μυλωνάς, Λοΐζος, Δάσκαλος, Παπαδόπουλος 5.

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργο Κρανάκης): Κυρκίτσος, Τζανιδάκης, Τόμπρος 1, Αϊβαλιώτης, Χατσατουριάν 2, Κάλλης, Μανουσέλης 4, Δ. Σαμαράς, Δ. Μπραουδάκης, Μωραΐτης 3, Μισαηλίδης 8, Ντούνης 3, Μπάγιος 5, Μαγκαφουράκης, Αντωνόπουλος, Αραπακόπουλος 5

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 6 -6, Πέναλτι: 4/5- 4/5

photos: ACTION IMAGES