ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πέρασε από το Άργος ο Ολυμπιακός, 25-24 το Διομήδη

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 25-24 επί του Διομήδη στο Άργος με τους γηπεδούχους να έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία.

Στον Ολυμπιακό κατέληξε το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Handball Premier. Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν με 25-24 επί του Διομήδη στο Άργος και παρέμειναν στην κορυφή.

Οι παίκτες του Ζαραβίνα ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ, προηγήθηκαν ακόμα και με έξι γκολ, αλλά στο τέλος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν έκαναν την αντεπίθεση και παραλίγο να πάρουν τουλάχιστον ένα βαθμό από την αναμέτρηση.

Τελικά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πανηγύρισε τη νίκη με τους ανθρώπους των γηπεδούχων να διαμαρτύρονται έντονα στους διαιτητές, ενώ ένταση υπήρξε και με τις αστυνομικές δυνάμεις που βρίσκονταν στο κλειστό.

Το ματς: Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να δημιουργήσουν μία διαφορά δύο τερμάτων η οποία έφτασε τα τέσσερα με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών (3-7). Στα επόμενα δέκα λεπτά οι γηπεδούχοι προσπαθούν να μαζέψουν τη διαφορά, αλλά οι παίκτες του Ολυμπιακού κατάφερναν να τη διατηρούν σε αυτά τα επίπεδα.

Μάλιστα, ένα ξέσπασμα των ερυθρολεύκων το οποίο διήρκησε τέσσερα λεπτά ήταν αρκετό για να γίνει το 10-12 του 22’ σε 10-16 στο 26’! Μάλιστα, οι παίκτες του Ολυμπιακού κατάφεραν να φτάσουν στο ημίχρονο με ένα +5 (12-17) ως «όπλο» για τη συνέχεια του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν πάνω κάτω η ίδια με εκείνη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, διατηρούσε ένα προβάδισμα 4-5 τερμάτων και όλα έδειχναν ότι θα έφτανε σε μία άνετη νίκη.

Με το σκορ στο 18-23 στο 51’ οι ερυθρόλευκοι έμοιαζαν να είναι κοντά στην επικράτηση, αλλά κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του Διομήδη. Με επί μέρους 5-2 οι γηπεδούχοι μείωσαν στα δύο τέρματα (23-25) με δύο λεπτά να απομένουν για το τέλος του αγώνα και θα έπαιζαν μάλιστα με παίκτη παραπάνω λόγω της δίλεπτης αποβολής στον Παπαδιονυσίου.

Ο Ι. Αργυρού μείωσε στο γκολ 30’’ πριν το τέλος, αλλά το 25-24 δεν άλλαξε στο χρόνο που απέμενε και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη. Η λήξη του αγώνα βρήκε τους ανθρώπους των γηπεδούχων να διαμαρτύρονται έντονα στους διαιτητές.

Διομήδης Άργους - Ολυμπιακός 24-25

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 6-9, 7-12, 10-14, 12-17 (ημχ.), 14-17, 14-19, 16-21, 17-22, 21-25, 24-25

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 1, Ταουσάνης 1, Κρεμαστιώτης, Χ. Αργυρού 1, Ι. Αργυρού 9, Σμυρνιώτης, Χειβιδόπουλος, Μάρκοβιτς 2, Μπεκιάρης, Τσάτσας, Χαντέλης, Μούγιτς 4, Άρσιτς 1, Γιόσμου 4, Δάσκαλος 1.

ΟΣΦΠ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης 2, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης 3, Κανδύλας 3, Σανίκης 3, Αλβανός 4, Παπαδιονυσίου 3, Φάμπατς, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης.

Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 6-8, Πέναλτι: 5/5-0/0.