ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πέρασε από τη Δράμα η ΑΕΚ

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΑΕΚ - ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Ολυμπιακό και μετά τη νίκη της με 37-26 επί του Χιλιώτη στη Δράμα μείωσε τη διαφορά της στον πόντο από το δικέφαλο του Βορρά.

Η κερδισμένη της 13ης αγωνιστικής της Handball Premier ήταν η ΑΕΚ. Οι κιτρινόμαυροι μετά τη νίκη τους με 37-26 επί του Χιλιώτη στη Δράμα μείωσαν στον ένα βαθμό τη διαφορά τους από τον ΠΑΟΚ στη μάχη για τη δεύτερη θέση.

Οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού ήταν σοβαροί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Η ΑΕΚ από την αρχή του αγώνα κατάφερε να χτίσει μία διαφορά από νωρίς την οποία όσο περνούσε ο αγώνας μεγάλωνε. Ο Χόγκας με 10 τέρματα ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ η οποία πλέον προετοιμάζεται για τον αγώνα Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό την Τετάρτη.

Μεγάλο ματς είχαμε στο Δαΐς. Εκεί ο Δούκας υποδέχτηκε τον Φίλιππο Βέροιας με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη με 24-21. Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όμως με επί μέρους 3-1 οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 9-8 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δούκας ήταν εκείνος που βρήκε περισσότερες λύσεις και χάρη σε ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 24-21. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Κεδέρης με έξι τέρματα, ενώ ο Σεϊρεκίδης είχε επτά για τον Φίλιππο.

Ο ΓΑΣ Καματερού έβαλε δύσκολα στον Διομήδη σε ένα κλειστό ματς με την ομάδα του Άργους να φτάνει τελικά στη νίκη με 16-13. Χαρακτηριστικό της νευρικότητας των δύο ομάδων ήταν ότι χρειάστηκαν περίπου τρία λεπτά για να σημειωθεί το πρώτο τέρμα στην αναμέτρηση, ενώ το σκορ στο πρώτο ημίχρονο ήταν 8-5 υπέρ των "λύκων".

Το Καματερό παρέμενε κοντά στο σκορ και δεν άφηνε να ξεφύγει ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο οι γηπεδούχοι χάρη σε ένα επί μέρους 3-0 κατάφεραν να ξεφύγουν με 15-10 στο 55' και τελικά να φτάσουν στη νίκη με 16-13. Πρώτος σκόρερ για τον Διομήδη ήταν ο Χαντέλης με τέσσερα τέρματα, ενώ ο Ακάλεστος είχε πέντε γκολ για το Καματερό.

Στην Έδεσσα ο Αερωπός ήταν εκείνος που έβαλε τις βάσεις από νωρίς και έφτασε εύκολα στη νίκη με 32-24 επί του Φοίβου Συκεών. Οι γηπεδούχοι από νωρίς "έχτισαν" μία διαφορά τεσσάρων τερμάτων την οποία με ένα επί μέρους 8-0 την έφτασαν σε διψήφιο νούμερο πριν το ημίχρονο (18-8). Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο ματς και έτσι ο Αερωπός με πρώτο σκόρερ τον Τζουβάρα που είχε οκτώ τέρματα έφτασαν στην εύκολη νίκη.

Κοντά στον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα έφτασε ο Πανελλήνιος, όμως η ΧΑΝΘ ήταν εκείνη που κατάφερε να πάρει τη νίκη χάρη σε ένα ξέσπασμα της στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να αντιδράσουν σε κάθε προβάδισμα που έπαιρναν οι παίκτες του Τούτση. Η ΧΑΝΘ προηγήθηκε με 10-5 στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, όμως ο Πανελλήνιος με ένα επί μέρους 11-6 στα υπόλοιπα 15 λεπτά κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 16-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανελλήνιος άντεξε μέχρι το 45', από εκεί και πέρα όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα και να φτάσουν στην επικράτηση με 33-27. Πρώτος σκόρερ για τη ΧΑΝΘ ήταν ο Μπαϊρλής με 8 τέρματα, ενώ για τον Πανελλήνιο δέκα γκολ πέτυχε ο Χαρμπής.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ ’86 – ΑΕΚ 26-37

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 3-8, 5-10, 6-13, 9-14, 10-18 (ημ.), 12-22, 13-24, 19-27, 22-31, 22-33, 26-37

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΔΡΑΜΑ ’86 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Γκαμώτσος, Κοτσαμαρίκογλου 3, Τουνγκελίδης 4, Θωμίδης 1, Αντάμοβιτς 5, Κοβογλανίδης 4, Κουρουτζίδης 2, Γιαννακόπουλος 3, Μαλαμίδης 1, Τσαύλος 3, Βουλγαράκης, Στρατηγέλης, Παγωνίδης, Κρανιώτης.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαϊδης 1, Τσικογιαννόπουλος 1, Πέρρος 4, Χόγκας 10, Ζαμπούνης 6, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Αντωνιάδης, Λόκεν 3, Δομπρής 2, Βαμβακάς 1, Αργυρού 2, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 4, Μυλωνάς 3, Αλικάκος.

Διαιτητές: Ουζούνης, Παρασκευούδης. Δίλεπτα: 3-8 Πέναλτι: 3/4 -2/2

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ 16-13

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-1, 3-1, 5-2, 6-5, 8-5 (ημχ.) 9-5, 11-8, 11-8, 12-10, 15-10, 16-13

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 3, Αναγνωστόπουλος, Κρεμαστιώτης 2, Αργυρού 3, Μιχαλόπουλος, Σμυρνιώτης, Χειβιδόπουλος, Ρουσσόπουλος 2, Τσάτσας, Χαντέλης 4, Νικηφόρου 1, Ντούρος, Άρσιτς, Γιόσμου 1, Δάσκαλος.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Παναγιώτης Μεσσήνης): Αργυριάδης, Λαδάκης 1, Ταουσάνης, Γκλάβας, Καμπουράκης 2, Μελετάκος 2, Ακάλεστος 5, Πίτερος, Σκορδιανός, Τότο 3, Μιμίκος, Μαγκαφουράκης, Κότσιρας, Κουρέτα, Καραμασιώτης, Βλαχοθανάσης.

Διαιτητές: Φωτακίδης-Κινατζίδης, Δίλεπτα: 3-7, Πέναλτι: 4/9-1/1 Κόκκινη κάρτα: Μιμίκος 54.16 (τρία δίλεπτα)

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 24-21

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 3-1, 6-3, 6-4, 7-6, 8-9 (ημχ.), 09-10, 12-12, 16-13, 18-16, 21-17, 24-21

ΑΣΕΔ (Κώστας Μπούνας): Μωραϊτης 4, Τόμπρος 3, Παπαπούλιος, Γκέρτσος, Νομικός, Αποστολίδης, Μίτροβιτς 1, Μπάρμπας, Ντούνης 3, Μπάγιος 3, Ζιβούλοβιτς 1, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ 3, Αραπακόπουλος, Κολλύρης, Κεδέρης 6.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Τεο Παυλίδης): Κότσιφας, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 2, Τριανταφυλλίδης, Χαραλαμπίδης 2, Σεϊρεκίδης 7, Φιλόσογλου, Τζίμπουλας, Κωστακίδης 4, Αποστολίδης, Κουκουτσίδης, Καλλιαρίδης, Σιαματάς, Αρσενασβίλι 3, Γρηγοριάδης 3.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Τόλιος, Κόκκινη: 53:46 Αραπακόπουλος (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 7-6, Πέναλτι: 2/3-4/7

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 32-24

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Π. Τζουβάρας 2, Μαυρόπουλος 1, Φ. Τζουβάρας 8, Κράλλης 5, Τόιτος, Δημάκης 4, Ντράσκιτς 6, Βαφείδης, Κυριμλίδης 1, Κυριακού 5, Λιόφης, Αρβανιτίδης, Τριανταφύλλου, Ανγκέλοφ, Ρόμπης

ΦΟΙΒΟΣ (Δημήτρης Πελεκίδης): Πίτσιος, Μέτσης 6, Καβουσανάκης 3, Μπαλαμός 1, Παπαδόπουλος 4, Χατζηγιαννίδης, Λόια, Δεληζάνος 3, Μπόσκος 2, Κύρτσιος, Πατραμάνης 2, Μανωλούδης, Πατσιάς 2, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 1, Χατζηβακακαλέλης

Διαιτητές: Κατσίκης – Μιχαηλίδης Δίλεπτα: 1-5 Πέναλτι: 3/3-3/3

ΧΑΝΘ - Πανελλήνιος 33-27

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-4, 10-5, 12-10, 14-12, 16-16 (ημχ), 19-18, 21-18, 22-22, 27-23, 30-25, 33-27.

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μουρατίδης, Τσιρογιάννης 3, Βαρδάκας, Σαρηγιαννίδης 7, Ν. Παπαδόπουλος 1, Ρεμπελάκος 1, Δέσπος 4, Βασιάδης 3, Ιωαννίδης, Κουρουμλίδης, Τσαμουρίδης 5, Παπαβασίλης, Μπόλας, Τσαγκαράκης, Μπαϊρλής 8, Τσόγιας 1.

Πανελλήνιος (Μπαλωμένος): Λιάλιος, Ζαφείρης, Μπαρμπαράκης 8, Χαρμπης 10, Μπαλάσκας Χρ., Ταουσάνης 1, Κολιούλης, Κολλύρης 4, Αντωνιάδης, Νιντερέγγερ, Φίλης, Οικονόμου 1, Κατρης, Τσακούλης 2, Τσομπανίδης, Μπαλάσκας Ευρ. 1.

Διαιτητές: Σαπανίδης, Ηλιάδης. Δίλεπτα: 2-9. Πέναλτι: 7/8 – 5/6.