ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πέρασαν Φίλιππος και Ποσειδώνας

Ο Φίλιππος Βέροιας ήταν σαρωτικός κόντρα στην ΑΕΚ και με το τελικό 32-22 πήρε την πρόκριση στους "16" του Τσάλεντζ Καπ. Στον επόμενο γύρο πέρασε και ο Ποσειδώνας Λουτρακίου.

Μετά από 12 χρόνια και το μακρινό 2003, ο Φίλιππος Βέροιας κατάφερε να βρεθεί στους «16» ευρωπαϊκού κυπέλλου και συγκεκριμένα του Τσάλεντζ Καπ. Με εξαιρετικούς τους Σάββα Καρυπίδη (11 γκολ), Σλόμπονταν Βεσελίνοβιτς (8 γκολ) και τον τερματοφύλακα Νίκο Ζλατάνο, ο Φίλιππος επιβλήθηκε 32-22 της ΑΕΚ στο κατάμεστο «ΔΑΚ Βικέλας».

Σε συνδυασμό με την νίκη του 36-34 στην Αθήνα οι Βεροιώτες προκρίθηκαν πανηγυρικά στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Από την αρχή του αγώνα ο Φίλιππος έδειξε πάθος, περισσότερη θέληση και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ΑΕΚ.Η ομάδα του Κώστα Τούτση προηγήθηκε 5-1 (9:15), 12-6 στο 21:34 και 17-11 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά αυξήθηκε περισσότερο με την ΑΕΚ να είναι ευάλωτη αμυντικά και να έχει βεβιασμένες ενέργειες επιθετικά.Ο Φίλιππος το εκμεταλλεύτηκε και έφτασε ακόμα και στο +11 (32-21), λίγο πριν το φινάλε, για να μειώσει η ΑΕΚ 32-22 στο τελικό σκορ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΑΕΚ 32-22

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-2, 8-4, 10-6, 14-8, 17-11 (ημχ.), 18-14, 22-17, 27-18, 29-20, 30-21, 32-22

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Κώστας Τούτσης): Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Χαραλαμπίδης, Μιχαηλίδης 3, Παντελίδης, Ανανιάδης, Μπαντής 4, Δεληγιάννης, Καρυπίδης 11, Κότσιφας, Δραγκόλας, Μαστορογιάννης 4, Κορωνάς, Παπαδόπουλος 2, Βεσελίνοβιτς 8.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 7, Δούγιας 4, Γεωργιάδης 1, Φάμπατς, Δημοσθένους 2, Νικολαϊδης 3, Αργυράκης, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Γκατφί 3, Γρηγοριάδης 1, Φίλης, Πλεχ, Στούμπης, Κολιούλης, Κουμαραδέλης.

Διαιτητές: Χέρμαν- Μάντσεν (Δανία), Παρατηρητής: Σαββίδης (Κύπρος).

Δίλεπτα: 4-4, πέναλτι: 7/7-3/4.

Προκρίθηκε και ο Ποσειδών

«Γλυκιά» ήττα και πρόκριση για την ομάδα του Λουτρακίου στους «16». Ο Ποσειδώνας Λουτρακίου έχασε με 27-23 στην πόλη Λαβίς, αλλά με περισσότερα εκτός έδρας γκολ (είχε νικήσει 25-21) στο πρώτο ματς προκρίθηκε απέναντι στην Παλαμάνο Πρεσσάνο. Οι ιταλική ομάδα είχε το προβάδισμα στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 13-9.

Οι παίκτες του Ποσειδώνα ωστόσο κατάφεραν να μένουν σε αυτό το "χρυσό" όπως αποδείχτηκε -4 και στο τέλος κατάφεραν να πανηγυρίσουν μια σπουδαία πρόκριση. Έτσι η Ελλάδα θα έχει δύο ομάδες στους «16» του Τσάλεντζ Καπ.

Ο Τζηράς πέτυχε επτά τέρματα και μαζί με τον Πέρρο που είχε έξι και τον Κωστακίδη που σταμάτησε στα πέντε ήταν η πρώτοι σκόρερ για τον Ποσειδώνα. Στην άλλη πλευρά ο Σταμπελίνι έβαλε 11 γκολ, αλλά τελικά αυτά δεν έφτασαν στην ομάδα του.

Παλαμάνο Πρεσάνο - Ποσειδών Λουτρακίου 27-23

Παλαμάνο Πρεσάνο: Σταμπελίνι 11, Τσιστέ 6, Μπολονιάνι 4, Τζιόνγκο 3, Αλεσαντρίνι 2, Φραντσεσκίνι 1

Ποσειδών: Τζηράς 7, Πέρρος 6, Κωστακίδης 5, Τρουμπέτας 3, Οικονόμου 2