ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 22-26: Στα ερυθρόλευκα το ντέρμπι

HANDBALL PREMIER / ÐÁÏÊ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
HANDBALL PREMIER / ÐÁÏÊ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 26-22 επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη για την 7η αγωνιστική της Handball Premier εκμεταλλευόμενος τη διαφορά ποιότητας που υπάρχει ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Την ανωτερότητά του επιβεβαίωσε ο Ολυμπιακός στο κλειστό της Νεάπολης. Οι ερυθρόλευκοι εκμεταλλευόμενοι της διαφορά ποιότητας που υπάρχει ανάμεσα σε αυτούς και τον ΠΑΟΚ επικράτησαν με 26-22 στη Θεσσαλονίκη για την 7η αγωνιστική της Handball Premier.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά και για τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού στο ματς με τους Μάλλιο και Τζηρά να κάνουν εξαιρετική δουλειά στο σκοράρισμα. Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνα του, κράτησαν για έξι λεπτά χωρίς σκορ τον ΠΑΟΚ και κατάφεραν να προηγηθούν με τέσσερα γκολ (5-9).

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έγιναν πιο επιθετικοί στην άμυνα τους και κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά. Μάλιστα, με τέρμα του Μαστορογιάννη πήγαν στο ημίχρονο με τη διαφορά στα δύο τέρματα (9-11).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατάφερε να χτίσει διαφορά που έφτασε μέχρι τα έξι τέρματα (10-16) και στη συνέχεια ουσιαστικά έκανε διαχείρισή της. Το μόνο που άλλαξε ήταν οι πρωταγωνιστές του ματς με τον Λέμος να δίνει πολλές λύσεις επιθετικά στους ερυθρόλευκους μέχρι τη νίκη με 26-22.

Ο Βραζιλιάνος τελείωσε το ματς έχοντας επτά γκολ, όσα είχε και ο Μάλλιος. Στην αντίπερα όχθη ο Κωστακίδης πέτυχε οκτώ γκολ, αλλά δεν έφταναν για τον ΠΑΟΚ. Βέβαια, το αρνητικό για τους γηπεδούχους ήταν οι τραυματισμοί των Πετρίδη και Κεσίδη.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 22-26

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-3, 4-5, 5-9, 7-10, 9-11 (ημ), 10-13, 10-16, 13-16, 15-19, 19-23, 22-26

ΠΑΟΚ: Κεσίδης 3, Π. Κωστακίδης 8, Παλάσκας 4, Μπαλτατζής, Παπαβασίλης 1, Κοκώνης 1, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Τσαναξίδης, Ελευθεριάδης, Θ. Κωστακίδης, Λοΐζος, Μαστορογιαννης 3, Κυπραίος 1, Κριούτσκοφ, Τσέγιοβιτς

Ολυμπιακός: Σπίκιτς, Μπογκούνοβιτς, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 7, Μούγιτς, Μάλλιος 7, Τερλέτσκι, Κανδύλας, Σανίκης 2, Μπάγιος, Δεληχρήστος, Λιάπης 4, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Μιχαηλίδης