ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 23-17: Ένα ημίχρονο αρκούσε στους ασπρόμαυρους

MOTIONTEAM

Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 23-17 επί της ΑΕΚ και την έπιασε στη δεύτερη θέση της Handball Premier.

Με πρωταγωνιστές του Κοκώνη, Κυπραίο και Κοτανίδη ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 23-17 επί της ΑΕΚ και την έπιασε στη δεύτερη θέση της Handball Premier. Ο δικέφαλος του Βορρά ξεκίνησε νευρικά το ματς στην επίθεση, όμως από το τελείωμα του πρώτου ημιχρόνου και έπειτα βρήκε λύσεις και έφτασε εύκολα στη νίκη.

Είναι χαρακτηριστικό πως οι παίκτες του ΠΑΟΚ από το 25 και μετά σημείωσαν 19 γκολ έναντι δέκα των αντιπάλων τους.

Το ματς: Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στην επίθεση με τις άμυνες τους να παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 κρατώντας για 11 λεπτά χωρίς γκολ την ΑΕΚ. Οι κιτρινόμαυροι όμως με τέσσερα γκολ σε τέσσερα λεπτά κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 3-4. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με τρία τέρματα στο 25' (4-7), όμως ο ΠΑΟΚ με επί μέρους 3-0 στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (7-7).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία εντελώς διαφορετική ιστορία. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά και στα πρώτα δέκα λεπτά κατάφερε να ξεφύγει με τέσσερα τέρματα τρέχοντας επί μέρους 6-2. Κοκώνης και Κυπραίος πέτυχαν καθοριστικά γκολ, ενώ ο Κοτανίδης ανέβασε και εκείνος την απόδοσή του κάνοντας ορισμένες εντυπωσιακές αποκρούσεις. Η ΑΕΚ ήθελε, αλλά δεν μπορούσε να μαζέψει τη διαφορά με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει συνεχώς λύσεις και να φτάνει στη νίκη με 23-17.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Κοκώνης με έξι τέρματα και τον ακολούθησε ο Κυπραίος με τέσσερα. Στην αντίπερα όχθη ο Παλεβίτσιους είχε πέντε γκολ.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 23-20

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-3, 6-5, 7-10, 10-11, 12-12 (ημχ.), 15-15, 16-15, 17-16, 18-18, 19-18, 23-20

ΑΣΕΔ (Μπούνας): Μωραϊτης 9, Τόμπρος, Παπαπούλιος 7, Αϊβαλιώτης, Πολύδωρος, Μπαζδέκης 1, Μπραουδάκης, Ταουσάνης, Ντούνης 4, Σαμαράς, Λιόλιος, Ζιβούλοβιτς, Τζανιδάκης, Τσακούλης, Κολλύρης, Κεδέρης 2.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυροδουλάκης, Μαυρόπουλος, Λάππας, Τζουβάρας Θ. 2, Κράλλης 3, Θεοδωρόπουλος 1, Δημάκης 2, Μπάρμπας, Βαφείδης 1, Μισαηλίδης 6, Κεσίδης 4, Κυριακού 1.

Διαιτητές: Τόλιος- Συρεπίσιος, Κόκκινη: 55:48 Δημάκης (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 4-6, Πέναλτι: 0/1-2/4

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ- ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 30-19

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-6, 3-6, 4-10, 9-11, 13-12 (ημχ), 15-12, 19-14, 21-14, 25-16, 28-19, 30-19

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Γούσιος): Ζαφείρης 1, Αντωνιάδης 1, Ελέτα 2, Κουκμίσης 3, Μάτοβιτς 1, Γιαννακίδης, Καραπαναγιωτίδης, Αποστολίδης 1, Ορφανουδάκης, Τσαναξίδης 5, Ανανιάδης 3, Καλόμοιρος 8, Καβουσανάκης 2, Παπαγεωργίου 2, Αλατσατιανός 1, Μπάτζιος

Φοίβος Συκεών (Τσολάκος): Γρηγοριάδης, Πατραμάνης 1, Μήγγας, Πίτσιος 1, Μέτσης 5, Δέσπος 5, Αθανασιάδης 1, Θ. Παπαδόπουλος, Π. Παπαδόπουλος 1, Μανωλούδης, Σιγγιρίδης 1, Δεληζάνος 4, Γιαγκούλας, Χατζηβακαλέλης, Χατζηγιαννίδης.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 8-8. Κόκκινη: Μπάτζιος (46:32 – επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο). Πέναλτι: 3/4 – 2/4

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV - ΑΕΚ 23-17

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 2, Παλάσκας 3, Τζόνο 2, Τσεσμετζίδης, Κοκώνης 6, Τάσκοβιτς, Πετρίδης 2, Νικολαΐδης 3, Κωστακίδης 1, Μαστορόγιαννης, Κυπραίος 4, Δέλιας, Γιόσμου, Αποστόλου

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης 1, Ζαμπούνης 2, Συγγάρης, Μπάλαζ, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 3, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής, Μυλωνάς 2, Αργυρού, Παλεβίτσιους 5, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 3, Μπαλάσκας.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 4-7, Πέναλτι: 0/0-2/2