ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ολυμπιακός - Κόμλο 27-22: Τεράστια πρόκριση για τους ερυθρόλευκους

EHF CUP / ΟΣΦΠ - ΚΟΜΛΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
EHF CUP / ΟΣΦΠ - ΚΟΜΛΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού επιβλήθηκε με 27-22 επί της Κόμλο, ισοφάρισε τη διαφορά (5 γκολ) του πρώτου αγώνα και λόγω του μικρότερου σκορ στο ματς προκρίθηκε στον τρίτο προκριματικό γύρο του EHF Cup

Μία σπουδαία πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του EHF Cup πανηγύρισε η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν τη διαφορά του πρώτου αγώνα (5 γκολ) και με τη νίκη τους με 27-22 επί της Κόμλο στο κλειστό του Ρέντη προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης λόγω του μικρότερου σκορ σε σχέση με το πρώτο ματς (34-29).

Όλοι οι ερυθρόλευκοι ήταν εξαιρετικοί και κατάφεραν να μείνουν συγκεντρωμένοι παρά το σκληρό, έως και αντιαθλητικό, παιχνίδι των Ούγγρων.

Μεγάλο ματς επιθετικά έκαναν οι δύο εξτρέμ του Ολυμπιακού. Τζηράς και Τσίλης πέτυχαν δέκα και έξι γκολ αντίστοιχα βοηθώντας τα μέγιστα σε αυτό το κομμάτι. Από την άλλη, όλοι οι ερυθρόλευκοι τα πήγαν εξαιρετικά απέναντι στους Ούγγρους, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι τους κράτησαν για δέκα λεπτά χωρίς σκορ.

Το ματς: Ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή δυνατά στο ματς θέλοντας να εκμεταλλευτεί την έδρα του. Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να χτίσουν μία μικρή διαφορά η οποία αρχικά έφτασε τα τέσσερα τέρματα (8-4), για την ανεβάσει στα πέντε τέρματα ο Τζηράς με τη συμπλήρωση 13 λεπτών στο ματς (10-5). Από εκεί και πέρα όμως οι Ούγγροι κατάφεραν να βρουν λύσεις στο επιθετικό κομμάτι και να τρέξουν επί μέρους 6-1 για να φέρουν το ματς στα ίσα στο 11-11 με τέρμα του Γέρκοβιτς.

Οι παίκτες του Ζαραβίνα αντέδρασαν και πήραν εκ νέου προβάδισμα τριών τερμάτων (14-11), για να διαμορφώσει το τελικό 14-12 του πρώτου ημιχρόνου ο Μάρκοβιτς. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Ούγγροι έφεραν το ματς στα ίσα στο 15-15, όμως από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός κυριάρχησε. Οι ερυθρόλευκοι με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Δημήτρη Τζηρά και Άγγελο Τσίλη οι οποίοι πέτυχαν έξι γκολ σε περίπου δέκα αγωνιστικά λεπτά έτρεξαν επί μέρους 8-1 για περάσουν μπροστά στο σκορ με 23-16 στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Κανδύλας ανέβασε και άλλο τη διαφορά (24-16), όμως η Κόμλο δεν παράτησε το ματς και με ένα επί μέρους 3-0 κατέβασε τη διαφορά στα πέντε τέρματα (24-19). Ο Ολυμπιακός με δύο τέρματα του Τζηρά κατάφερε εκ νέου να ξεφύγει με επτά γκολ (27-20) με 2.30 να απομένουν για το τέλος, όμως ο Γκέμπχαρτ με γκολ ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης μείωσε ξανά στο γκολ. Ο Τζηράς αστόχησε και η Κόμλο είχε την τελευταία επίθεση. Ο Μάρκοβιτς ήταν εκείνος που ανέλαβε την εκτέλεση από θέση αριστερού εξτρέμ όμως ο Τσιλιμπάρης έκλεισε εξαιρετικά το τέρμα του αποκρούοντας την μπάλα και χαρίζοντας την πρόκριση στον Ολυμπαικό.

Ολυμπιακός - Κόμλο 27-22

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 8-4, 10-6, 11-10, 12-11, 14-12, 17-15, 19-16, 23-16, 24-16, 25-19, 27-22

Ολυμπιακός: Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 2, Ρέινα 1, Κανδύλας 1, Σανίκης 3, Μπούμπαλο 1, Αραπακόπουλος 2, Τσίλης 6

Κόμλο: Μάρκοβιτς 6, Σουνάικο 1, Γέρκοβιτς 7, Σόκαν 1, Γκέμπχαρτ 1, Γκρινφελντερ 2, Ομπράντοβιτς 3