ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 23-26: Προβάδισμα πρόκρισης για τους κιτρινόμαυρους

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΟΣΦΠ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
ΚΥΠΕΛΛΟ / ΟΣΦΠ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η ΑΕΚ ούσα πιο σταθερή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα επικράτησε με 26-23 κόντρα στον Ολυμπιακό στο Μελίνα Μερκούρη και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου.

Προβάδισμα για την πρόκρισή της στον τελικό του Κυπέλλου απέκτησε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 26-23 κόντρα στον Ολυμπιακό στο Μελίνα Μερκούρη. Οι κιτρινόμαυροι ήταν πιο σταθεροί σε όλη τη διάρκεια του ματς και έτσι θα υποδεχτούν τους ερυθρόλευκους σε μία εβδομάδα όντας το φαβορί.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μίλησαν οι επιθέσεις των δύο ομάδων, αφού οι παίκτες έφταναν εύκολα στο γκολ. Μετά το δέκατο λεπτό της αναμέτρησης η ΑΕΚ ήταν εκείνη που κυριάρχησε στο γήπεδο. Οι κιτρινόμαυροι με πλουραλισμό στην επίθεση και τον Κοσάνοβιτς σε εξαιρετική ημέρα κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με έξι τέρματα (9-15) λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να μειώσει στο τελικό 15-12 του πρώτου ημιχρόνου. Να αναφέρουμε ότι η ΑΕΚ στα μισά του πρώτου μέρους τον Μπουνέτα ο οποίος αποβλήθηκε για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Τσίλη.

Όπως αποδείχτηκε το πιο κρίσιμο σημεία του αγώνα ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός κατάφερε και μείωσε στο γκολ με δύο τέρματα από τους Λέμος και Τσίλη και στη συνέχεια είχε δίλεπτο με παίκτη παραπάνω. Αντί, όμως οι ερυθρόλευκοι να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, δέχτηκαν τρία τέρματα και έτσι η ΑΕΚ ξέφυγε ξανά με τέσσερα γκολ (14-18).

Από εκεί και πέρα οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να φτάσουν ξανά σε απόσταση βολής και η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη με 26-23.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 23-26

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-6, 5-7, 7-10, 8-13, 12-15 (ημ), 14-15, 15-19, 18-20, 20-23, 20-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Λέμος 5, Μάλλιος, Τζηράς 3, Τζέριτς 1, Κανδύλας, Σανίκης 3, Μπάγιος 4, Όστοϊτς 2, Δεληχρήστος, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 2, Μιχαηλίδης, Τσίλης 2, Καρβάτσκι 1.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 9, Δομπρής, Μωραϊτης, Χόγκας, Ζαμπούνης 1, Νικολαϊδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 2, Χιμένεθ 1, Φλορίδο 5, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου, Άρσιτς, Μπουνέτα, Γιόσμου, Κεδέρης 1, Κριτσιοτόϊου 2

Δίλεπτα: 5-3

Πέναλτι 3/4, 3/4

ΑΕΣΧ Πυλαίας - Διομήδης Άργους 18-28

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 3-3, 5-6, 5-8, 7-11, 8-12 (ημχ), 9-16, 9-19. 11-20, 12-22, 15-24, 18-28.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Πάνος Γούσιος): Καραπαναγιωτίδης, Ορφανουδάκης, Ραντούλοβιτς, Ανανιάδης 1, Μέτσης, Τριανταφυλλίδης Τ. 1, Τριανταφυλλίδης Δ., Ανθομελίδης 2, Παπαγεωργίου 2, Ζαφείρης 1, Καλόμοιρος 5, Μπάτζιος 1, Αλατσατιανός, Αντωνιάδης, Καβουσανάκης 1, Κουκμίσης 4.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Γιώργος Χαλκίδης): Κρεμαστιώτης 1, Ραντουλέσκου, Παπαντωνόπουλος, Χαντέλης 3, Τζίμπουλας 3, Μπόσκος 4, Λιάπης, Μάνθος 5, Τσάκαλος 4, Ντάσεβιτς, Ρουσσόπουλος, Ξαγοράρης, Μαρκατάτος, Λίμα 8, Μούγιτς.

Διαιτητές: Συρεπίσιος – Μερτινιάν. Δίλεπτα: 8-5. Κόκκινες: Κρεμαστιώτης (24:00 – επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο), Μαρκατάτος (43:13 – επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο), Ζαφείρης (45:26 – τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 3/4 – 1/1.