ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 23-23: Ισοφάρισαν σε νεκρό χρόνο οι κιτρινόμαυροι

ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÁÅÊ / HANDBALL PREMIER (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÁÅÊ / HANDBALL PREMIER (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Σε ματς στο οποίο ο Ολυμπιακός ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας ισοφαρίζοντας σε νεκρό χρόνο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιάκομπσεν.

Μπορεί οι δύο ομάδες να μην είναι ακόμα έτοιμες, ωστόσο μας έδωσε ένα ωραίο ορεκτικό για το τι πρόκειται να επακολουθήσει μέσα στη σεζόν. Ολυμπιακός και ΑΕΚ έμειναν στο ισόπαλο 23-23 το οποίο διαμόρφωσε σε νεκρό χρόνο ο Γιάκομπσεν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Handball Premier τα είχε όλα. Εντυπωσιακά γκολ, μεγάλες αποκρούσεις, ένταση και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Ολυμπιακός ήταν συνέχει μπροστά στο σκορ και δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο του αγώνα στην ΑΕΚ να περάσει μπροστά στο σκορ. Οι ερυθρόλευκοι είχαν περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα και κατάφερναν να διατηρούν ένα προβάδισμα τουλάχιστον δύο τερμάτων στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός έχοντας τον Τσιλιμπάρη σε μεγάλη ημέρα και τους Ρέινα και Τζηρά να οδηγούν στο σκοράρισμα έφτασαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 12-10.

Από εκεί και πέρα όμως η ΑΕΚ κατάφερε με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο να φέρει το ματς στα ίσα για πρώτη φορά με τον Ζαμπούνη και στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκοράρισμα. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 20-18 λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η ΑΕΚ απάντησε και το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τέλους.

Με τους δύο προπονητές να βρίσκουν λύσεις στο σκοράρισμα από παίκτες που δεν είχαν πετύχει κάποιο τέρμα μέχρι εκείνο το σημείο φτάσαμε στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 22-22. Ο Τζηράς μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας από τους ερυθρόλευκους έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 23-23 με 30'' να απομένουν.

Η τελευταία επίθεση ανήκε στην ΑΕΚ η οποία κέρδισε πέναλτι σε νεκρό χρόνο με τους ερυθρόλευκους να διαμαρτύρονται τόσο για το ότι είχε ολοκληρωθεί ο χρόνος του αγώνα κάτι για το οποίο φαίνεται ότι είχαν δίκιο, όσο και για την υπόδειξη. Τελικά η απόφαση των διαιτητών έμεινε ως είχε και ο Γιάκομπσεν νίκησε τον Τσιλιμπάρη για να διαμορφώσει το τελικό 23-23.

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 23-23

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-3, 8-4, 8-5, 11-9, 12-10 (ημ), 14-11, 15-15, 17-17, 20-19, 22-21, 23-23

Ολυμπιακός: Μάνθος, Κρητικός 2, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 3, Ρέινα 5, Στούμπης, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης, Μπούμπαλο 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Τσίλης 3

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 3, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 3, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 7, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 3, Μυλωνάς, Αργυρού, Παλεβίτσιους 2, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας.