ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ο Δούκας πήρε προβάδισμα πρόκρισης, 24-21 τον Διομήδη

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΔΟΥΚΑΣ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Δούκας ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο επιβλήθηκε με 24-21 επί του Διομήδη και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της Handball Premier.

Την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται για να προκριθεί στα ημιτελικά της Handball Premier πήρε ο Δούκας, αφού με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο επιβλήθηκε με 24-21 επί του Διομήδη Άργους.

Οι "λύκοι" μπήκαν καλύτερα στο ματς και είχαν συνέχεια το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Μάλιστα, κατάφεραν και έφτασαν τη διαφορά στα τέσσερα γκολ (5-9), ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 10-13. Από εκεί και πέρα όμως ο Δούκας ανέτρεψε το εις βάρους του σκηνικό και τρέχοντας ένα επί μέρους 9-4 στα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου κατάφερε να προηγηθεί με 19-17. Από εκεί και πέρα ο ΑΣΕΔ έφτασε στη νίκη με 24-21 με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετά παράπονα από τη διαιτησία και τον βοηθό προπονητή του Διομήδη, Χρήστο Δημήτρουλα να αποβάλλεται.

Για τον Δούκα από τέσσερα γκολ είχαν οι Ντούνης, Μπάγιος και Νταρσουλάν, ενώ για τον Διομήδη πέντε τέρματα πέτυχε ο Νικηφόρου.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 24-21

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-6, 5-6, 5-9, 8-10, 10-13 (ημχ.), 13-14, 15-15, 19-17, 21-18, 23-20, 24-21

ΑΣΕΔ (Κώστας Μπούνας): Μωραΐτης 3, Τόμπρος, Παπαπούλιος, Γκέρτσος 3, Νομικός, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 1, Μίτροβιτς, Μπάρμπας, Ντούνης 4, Μπάγιος 4, Ζιβούλοβιτς 1, Νταρσουλάν 4, Ζαφειράκης 1, Κολλύρης, Κεδέρης 3.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Κωνσταντίνος Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης, Σούτον 1, Κρεμαστιώτης 4, Αργυρού 4, Σμυρνιώτης, Άρσιτς, Χειβιδόπουλος, Νικηφόρου 5, Μπεκιάρης, Ρουσσόπουλος 1, Τσάτσας, Χαντέλης 2, Ντούρος, Γιόσμου 4

Διαιτητές: Βήτας- Τόλιος Δίλεπτα: 5-7 Πέναλτι: 0/1-4/4 Κόκκινη: 59:15 Δημήτρουλας (διαμαρτυρία)

Στο φύλλο αγώνα οι διαιτητές έγραψαν: " Στο 59:15 του αγώνα αποβλήθηκε ο φροντιστής της β’ ομάδας Δημήτρουλας Χρήστος διότι ενώ είχε δοθεί ήδη η προοδευτικότητα των ποινών στον πάγκο της φιλοξενούμενης ομάδας, διαμαρτυρήθηκε με έντονο τρόπο στις αποφάσεις των διαιτητών, όντας όρθιος πέρα από τον πάγκο των αναπληρωματικών και κουνώντας επιδεικτικά τα χέρια του».