ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ντινάμο Βίκτορ - ΑΕΚ 25-21: Ανοικτή η πρόκριση στη ρεβάνς για τους κιτρινόμαυρους

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΑΕΚ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΑΕΚ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 25-21 από την Ντινάμο Βίκτορ στη Ρωσία στον πρώτο προημιτελικό του Τσάλεντζ Καπ και στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ (30/3,15.00) καλείται να κάνει την ανατροπή.

Η ομάδα της ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει στη Ρωσία το αποτέλεσμα που ήθελε στο πρώτο ματς της προημιτελικής φάσης του Τσάλεντζ Καπ. Η Ένωση ηττήθηκε 25-21 από την Ντιναμό Βίκτορ και πλέον καλείται να κάνει την ανατροπή στη ρεβάνς του ερχόμενου Σαββάτου (15:00) στο ΟΑΚΑ για να περάσει στα ημιτελικά.

Η ΑΕΚ παρότι βρέθηκε πίσω με 6-2 με σερί 5-0 των Ρώσων, κατάφερε να συνέλθει γρήγορα και να ξαναμπεί στο ματς (6-5), ενώ ισοφάρισε 7-7. Στη συνέχεια ανέτρεψε το 11-9 και με σερί 4-0 έφτασε στο 11-13 με τέρματα των Μπάλαζ και Παλεβίτσιους, ενώ το ημίχρονο έληξε 13-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ντιναμό ανέκτησε την πρωτοπορία (19-16) την οποία και δεν ξαναέχασε. Το 22-18 έγινε 22-21 με δύο γκολ του Γιάκομπσεν, αλλά η ΑΕΚ δεν κατάφερε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και με σερί 3-0 οι Ρώσοι πήραν τη νίκη 25-21 και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση.

Οι κιτρινόμαυροι φυσικά μπορούν να πάρουν την πρόκριση στη ρεβάνς αρκεί να βελτιώσουν την απόδοσή τους ειδικά στο επιθετικό κομμάτι.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΙΚΤΟΡ- ΑΕΚ 25-21

ΝΤΙΝΑΜΟ (Κλένοφ): Ζαμπολότφσκι, Κριβένκο 8, Μαζούροφ 5, Νεκράσοφ 2, Μακάροφ, Ιλτίνσκι, Μορόζοφ, Χαριτόνοφ 1, Κασάτκιν 2, Τσόκολ, Οτρέζοφ 3, Πασένοφ 2, Γκρότσκι, Βολκόφ 2, Πισενίσνι, Βρατσέβιτς.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Νικολαϊδης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου, Δομπρής, Μυλωνάς 5, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 2, Βραζάλιτσα.

Διαιτητές: Καλουτζέροβιτς- Βούγιασιτς (Μαυροβούνιο), Παρατηρητής: Κοτ (Λευκορωσία)

Δίλεπτα:0-5, Πέναλτι: 3/4-0/1