ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Μοιρασιά για ΧΑΝΘ και Αερωπό

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΧΑΝΘ - ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΧΑΝΘ - ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTION TEAM

Ο Αερωπός Έδεσσας πέταξε στα "σκουπίδια" στο τέλος ένα προβάδισμα δύο τερμάτων και η ΧΑΝΘ απέσπασε ισοπαλία 21-21 στην αναμέτρηση που άνοιξε την "αυλαία" της 9ης αγωνιστικής στην Handball Premier.

Ισόπαλο 21-21 έληξε το ματς της ΧΑΝΘ με τον Αερωπό. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους στο τελευταίο λεπτό όταν προηγήθηκαν με 19-21 αλλά έκαναν βιαστική επιλογή και έδωσαν την ευκαιρία στην ΧΑΝΘ να ισοφαρίσει με δύσκολο γκολ του Βασιάδη στην αντεπίθεση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο στο μεγαλύτερο μέρος του. Στο τελευταίο επτάλεπτο όμως ο Αερωπός "κόλλησε" επιθετικά και έδωσε την ευκαιρία στην ΧΑΝΘ να κλείσει το ημίχρονο με 12-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αερωπός ισορρόπησε και στο 50' πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά με δυο γκολ (16-18). Η ΧΑΝΘ με σερί 3-0 πέρασε ξανά με 19-18 στο 53'. Ακολούθησε ένα εξάλεπτο με πολλές χαμένες φάσεις όμως ο Αερωπός με τέρματα των Αγκέλοφ στο 57' και Ντράσκιτς στο 59' προηγήθηκε με 19-21 ένα λεπτό ακριβώς πριν το φινάλε. Η ΧΑΝΘ μείωσε γρήγορα με εύστοχο πέναλτι του Μπαϊρλή σε 20-21. Ο Αερωπός βιάστηκε, στα 18 δευτερόλεπτα που είχε στην διάθεσή του, να φτάσει σε θέση εκτέλεσης, έχασε το σουτ και η ΧΑΝΘ με γρήγορη αντεπίθεση έφτασε στο 21-21 με τον Βασιάδη, επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Αερωπός δεν κατάφερε να φτάσει σε σουτ και το 21-21 έμεινε ως το τέλος.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΧΑΝΘ- ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 21-21

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 6-7, 9-8, 10-8, 12-9 (ημχ.), 13-10, 14-12, 15-14, 16-18, 19-19, 21-21

ΧΑΝΘ (Αντώνης Τσολάκος): Τσιρογιάννης, Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης, Ν. Παπαδόπουλος, Ρεμπελάκος, Δέσπος 3, Βασιάδης 1, Ιωαννίδης, Θ. Παπαδόπουλος 2, Κουρουμλίδης 5, Στίγγας 4, Τσαμήτρος, Τσαμουρίδης 5, Παπαβασίλης, Τσαγκαράκης, Μπαϊρλής 1.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Π. Τζουβάρας 1, Φ. Τζουβάρας 1, Κράλλης, Τοϊτος, Αρβανιτίδης, Ανγκέλοφ 1, Δημάκης 3, Ντράσκιτς 6, Βαφείδης 3, Κυριμλίδης, Κυριακού 6, Λιόφης, Μαυρόπουλος, Τριανταφύλλου, Ρόμπης.