ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Μεγάλη νίκη του Αερωπού κόντρα στο Διομήδη

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Αερωπός Έδεσσας έκλεισε τον πρώτο γύρο της Handball Premier με μία σπουδαία νίκη αφού επικράτησε με 29-21 επί του Διομήδη.

Την πιο σημαντική νίκη της ενδέκατης αγωνιστικής της Handball Premier πέτυχε ο Αερωπός. Η ομάδα της Έδεσσας επιβλήθηκε με 29-21 επί του Διομήδη και έφτασε τους 10 βαθμούς πιάνοντας τον Χελειώτη Δράμας στην έβδομη θέση.

Οι γηπεδούχοι από την αρχή του ματς επέβαλαν πλήρως το ρυθμό του και με τον Μπάρμπα σε μεγάλη ημέρα κατάφεραν να χτίσουν διαφορά τριών τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο (16-13).

Από εκεί και πέρα ο Αερωπός συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς εγκλωβίζοντας τον Διομήδη με την άμυνα του και στη συνέχεια κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά και να φτάσει στη νίκη με 29-21. Πρώτος σκόρερ για τον Αερωπό ήταν ο Κυριακού με οκτώ τέρματα, ενώ ο Χερουβείμ είχε επτά για την ομάδα του Άργους.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 29-21

Τα πεντάλεπτα:3-2, 6-3, 7-6, 10-8, 13-9, 16-13 (ημχ) 17-13, 19-14, 21-16, 22-17, 26-18, 29-21

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ(Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας, Μαυρόπουλος, Μαυροδουλάκης 2, Τζουβάρας Θ. 1, Κράλλης 1, Λάππας, Θεοδωρόπουλος 3, Δημάκης 6, Γάτσης, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 3, Κεσίδης 5, Κυριακού 8 , Λιόφης.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ(Χρήστος Δημήτρουλας): Κραμαστιώτης 4, Τσιγαρίδας 1, Αρσενασβίλι 2, Παπαντωνόπουλος, Χειβιδόπουλος, Ρουσόπουλος , Τότος, Χαντέλης 2, Χερουβείμ 7, Ζλάτανος, Τσάτας 1, Δάσκαλος 4.

Διαιτητές; Πατιός – Τσιάνας, Δίλεπτα: 8 – 2, Πέναλτι: 0/0 – 2/3

Παρατηρήσεις: Στο 34:33 λεπτό του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο αθλητής της Α ομάδας Τζουβάρας Θεοφάνης με αριθμό φανέλας 8, (αριθμό δελτίου ΟΧΕ 52261) για επικίνδυνο παιχνίδι και για τον συγκεκριμένο αγώνα. Δεν κρατήθηκε το δελτίο του συγκεκριμένου αθλητή.