ΧΑΝΤΜΠΟΛ

"Καθάρισε" τη δεύτερη θέση ο ΠΑΟΚ, 26-21 την ΑΕΚ

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΠΑΟΚ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΦΑΝΗ ΤΡΥΨΑΝΗ / MOTION TEAM)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΠΑΟΚ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΦΑΝΗ ΤΡΥΨΑΝΗ / MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Με εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και πλουραλισμό στην επίθεση ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 26-21 επί της ΑΕΚ και "καθάρισε τη δεύτερη θέση στη Handball Premier. Βήμα τετράδας για τον Δούκα.

Δύο ντέρμπι είχε η μέρα στη Handball Premier και τα δύο κατέληξαν στους γηπεδούχους. Σε αυτό που αφορούσε τη δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο που ισοδυναμεί και με απευθείας πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 26-21 επί της ΑΕΚ.

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε αρκετές εναλλαγές στο σκοράρισμα. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 8-9, αλλά οι γηπεδούχοι με επί μέρους 5-1 κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 13-10!

Εντυπωσιακά ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ ο οποίος προηγήθηκε για πρώτη φορά με πέντε τέρματα λίγο πριν τη συμπλήρωση πέντε λεπτών (15-10). Οι κιτρίνομαυροι κατάφεραν και μάζεψαν τη διαφορά, μείωσαν δύο φορές στα δύο τέρματα με πρωταγωνιστή τον Λόκεν, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι παραπάνω.

Ο ΠΑΟΚ με τον Κοτανίδη σε καλή ημέρα (17 αποκρούσεις) και πλουραλισμό στο σκοράρισμα (δέκα παίκτες βρήκαν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα) κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 26-21. Χαρακτηριστικό αυτού που σας περιγράψαμε είναι ότι Πασλάσκας, Βεσελίνοβιτς και Κοκκώνης είχαν από πέντε τέρματα. Από την άλλη ο Λόκεν είχε έξι γκολ και τον ακολούθησαν ο Αργυρού με τον Δομπρή που είχαν από τέσσερα.

Μετά από αυτή την εξέλιξη ο ΠΑΟΚ είναι αγκαλιά με τη δεύτερη θέση αφού πρέπει να κάνει τρεις ήττες στις τελευταίες ισάριθμες αγωνιστικές για να τον προσπεράσει η ΑΕΚ που και εκείνη με τη σειρά της πρέπει να κάνει το απόλυτο. Αυτό ισχύει αφού ο δικέφαλος του Βορρά κατάφερε να καλύψει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα στον οποίο οι κιτρινόμαυροι είχαν επικρατήσει με 26-23, οπότε υπερτερεί και σε πιθανή ισοβαθμία.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης.

ΑΛΜΑ ΤΕΤΡΑΔΑΣ Ο ΔΟΥΚΑΣ

Στο άλλο ντέρμπι της ημέρας μεγάλος νικητής ήταν ο Δούκας ο οποίος επιβλήθηκε με 28-21 επί του Διομήδη. Στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει με περισσότερα από δύο τέρματα. Έτσι, πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 12-11 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο Δούκας ήταν σαφέστατα ανώτερος παίρνοντας ρυθμό από την άμυνα του. Ο Μπάρμπας έκανε μεγάλες αποκρούσεις και οι Μωραΐτης, Ντούνης και Κεδέρης στην επίθεση ήταν εκείνοι που βοήθησαν σημαντικά τους γηπεδούχους να φτάσουν στη νίκη με 28-21.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 26-21

Τα πενάλεπτα: 3-2, 5-4, 8-7, 9-9, 12-10, 13-10 (ημ), 15-11, 15-12, 17-14, 20-15, 22-18, 26-21

ΠΑΟΚ: Παλάσκας 5, Βεσελίνοβιτς 5, Μαστορογιάννης 2, Τσίλης 1, Κοκκώνης 5, Κυπραίος 1, Πέγιοβιτς 1, Ν. Νικολαΐδης 2, Αραμπατζής 3, Κέζιτς 1

ΑΕΚ: Λόκεν 6, Αργυρού 4, Δομπρής 2, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 1, Βραζάλιτσα 2, Πέρρος 1, Γεωργιάδης 1

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 28-21

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 6-6, 6-8, 10-10, 12-11 (ημχ.), 15-13, 19-16, 21-16, 24-17, 27-19, 28-21

ΑΣΕΔ (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης 7, Τόμπρος 1, Παπαπούλιος 2, Γκέρτσος 1, Νομικός, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 1, Μπάρμπας 1, Ντούνης 4, Μπάγιος 3, Ζιβούλοβιτς 2, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ 2, Ζαφειράκης, Κολλύρης, Κεδέρης 4.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 3, Αργυρού 7, Σμυρνιώτης, Άρσιτς, Χειβιδόπουλος, Νικηφόρου 3, Μπεκιάρης, Ρουσσόπουλος 3, Τσάτσας, Χαντέλης 2, Ντούρος, Γιόσμου 3, Δάσκαλος.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 3/4-5/5

Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα: «Με την λήξη του παιχνιδιού ο ιατρός του αγώνα Ανδρέας Πίτσας, μας ενημέρωσε ότι ο παίκτης του Διομήδη Λευτέρης Κρεμαστιώτης θα μεταβεί σε εφημερεύον νοσοκομείο για περαιτέρω αντιμετώπιση, λόγω αισθήματος ζάλης και μερικής απώλειας συνείδησης.

Στο 38’ και μετά από σύγκρουση ο παίκτης του Δούκα Σελίμ Νταρασουλάντ ένιωσε ενοχλήσεις στο γόνατο, έμεινε τρεις επιθέσεις έξω, λόγω της εισόδου του ιατρού, κατόπιν αιτήσεως του».