ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΙΕΚ Ξυνή και ΠΑΟΚ στην 8άδα του Κυπέλλου

ΧΑΝΤΜΠΟΛ  ΑΕΚ ΞΥΝΗ
ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΕΚ ΞΥΝΗ EUROKINISSI SPORTS

Για δεύτερη φορά την φετινή σεζόν ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ κέρδισε την ΑΕΚ, αφού μετά το πρωτάθλημα επιβλήθηκε και για το Κύπελλο με 31-26, παίρνοντας την πρόκριση για τους 8". Μεγάλη πρόκριση για τον ΠΑΟΚ. Τι έγινε στα άλλα σημερινά (4/12) παιχνίδια.

Για δεύτερη φορά την φετινή σεζόν ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ κέρδισε την ΑΕΚ, αφού μετά το πρωτάθλημα επιβλήθηκε και για το Κύπελλο με 31-26, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση για τους «8». Η ομάδα της Νέας Ιωνίας είχε σε καλή ημέρα τον Αλέξη Αλβανό που πέτυχε 12 γκολ με απόλυτη ευστοχία στα πέναλτι (7/7), ενώ μοίρασε και πολλές ασιστ.

Η ΑΕΚ είχε πρόβλημα στην τελική προσπάθεια, χάνοντας πολλά σουτ από τα έξι μέτρα, ενώ οι τερματοφύλακες της δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα. Ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ από την άλλη πλευρά έλεγχε το παιχνίδι από την αρχή και μάλιστα προηγήθηκε με 7 γκολ (6-13) στο 23’. Η ΑΕΚ ψαλίδισε την διαφορά και με κορυφαίο τον Βαμβακά κατάφερε να μειώσει σε 9-13 (25’) και το ημίχρονο έληξε 12-15.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους η «Ένωση» έφτασε την διαφορά στο -2 τρεις φορές (15-17 στο 34’, 16-18 στο 35’, 17-19 37’), αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο. Η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη διατήρησε την ψυχραιμία της και βρήκε τις λύσεις στην επίθεση, φτάνοντας στο +4 (17-21) με τον Κεδέρη στο 41:55 και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν προηγήθηκε με πέντε γκολ (24-29).

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 4-8, 6-11, 8-13, 12-15 (ημχ.), 16-18, 17-20, 19-22, 21-26, 24-28, 26-31

ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 2, Γεωργιάδης 2, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης 6, Κολιούλης, Συγγάρης, Καραστέργιος, Χατσίκας 5, Αντωνιάδης, Βαμβακάς 5, Άντρεγιτς 4, Χόγκας 2, Τσιβρανίδης, Λιάλιος, Αλικάκος.

ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακίδης 1, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης, Γκέρτσος, Μελετάκος 1, Μανιουδάκης, Κανδύλας 5, Αλβανός 12, Παπαδιονυσίου 3, Παπακυπριανού 4, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης 2, Κεδέρης 3.

Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 2/3-7/7.

Δηλώσεις

Αλέξης Αλβανός (δεξιός ίντερ ΙΕΚ ΞΥΝΗ): «Ήταν ένα παιχνίδι ζωής θανάτου. Δυστυχώς η έτυχε στον πρώτο γύρο να παίξουν αντίπαλες δύο ομάδες που πρωταγωνιστούν φέτος. Είμαστε ευχαριστημένοι από την νίκη- πρόκριση, σίγουρα όμως υπάρχει πολύς δρόμος ακόμα και για το κύπελλο, αλλά και για το πρωτάθλημα. Κάθε παιχνίδι κρύβει κινδύνους».

Λάμπης Βαμβακάς (αθλητής ΑΕΚ): «Όλη την εβδομάδα ταλαιπωρηθήκαμε από τραυματισμούς του Άντρεγιτς και του Γεωργιάδη, πράγμα που ουσιαστικά μας περιόρισε τις επιλογές, ώστε να καταφέρουμε να φέρουμε εις πέρας αυτό το δύσκολο παιχνίδι. Συνεχίζουμε. Δυστυχώς ήμασταν και λίγο άτυχοι όσον αφορά την κλήρωση. Θα βάλουμε τα δυνατά μας στο πρωτάθλημα να καταφέρουμε τους στόχους μας που είναι η τετράδα».

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ-ΠΑΟΚ 24-27 (παράταση, κ.α 21-21)

Στην παράταση κρίθηκε το μεγάλο ντέρμπι της Α’ φάσης του Κυπέλλου στο Δαϊς. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 27-24, αφού ήταν πιο συγκεντρωμένος στα επιπλέον 10 λεπτά που παίχτηκαν.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε 21-21 με τον «δικέφαλο» να κρατάει την τύχη στα χέρια του, αφού τρία λεπτά πριν το φινάλε προηγήθηκε 19-21, αλλά ο Δούκας με τα γκολ των Αποστολίδη και Μυλωνά (59:53) ισοφάρισε, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στα 60 λεπτά του αγώνα κορυφαίοι ήταν οι δύο τερματοφύλακες Μπάρμπας και Λοίζος με 17 και 18 επεμβάσεις αντίστοιχα, ενώ καλή παρουσία είχε και ο Μπραουδάκης που πραγματοποίησε 5 αποκρούσεις μετά το 18-19, όπου και πέρασε στο ματς.

Επιθετικά ξεχώρισαν ο Μυλωνάς με 6 γκολ και ο Παλάσκας με 7 τέρματα, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Πετρίδης (6 γκολ).

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 4-4, 5-7, 8-8, 8-10 (ημχ.), 10-12, 13-14, 16-16, 18-18, 19-20, 21-21 (κ.α.), 23-24, 24-27 (παράταση)

ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραΐτης, Ζαμπούνης 3, Μανουσέλης, Βελαώρας, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 5, Μπάρμπας, Ντούνης 2, Πάνου, Μπαγιος 2, Νταρσουλάντ 2, Αραπακόπουλος 4, Μυλωνάς 6, Κολλύρης

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγγας, Αραμπατζής 4, Παλάσκας 7, Τσίλης, Τσεσμετζίδης, Νικολαΐδης, Κοκώνης 2, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 6, Οικονόμου, Γρηγοριάδης 2, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 1, Κυπραίος, Παπαδόπουλος, Βεσελίνοβιτς 4.

Διαιτητές: Τσάκωνας –Χασκής, Δίλεπτα: 1-6, Πέναλτι: 3/4 -5/6 Κόκκινη: 67:00 Οικονόμου (3 δίλεπτα)

Δηλώσεις:

Γιώργος Μπάρμπας (τερματοφύλακας ΑΣΕΔ): «Δεν μας βγήκαν τα σουτ στην τελική προσπάθεια. Ο ΠΑΟΚ έχει πιο έμπειρους παίκτες και ξέρει πώς να διαχειριστεί τις ιδιαίτερες καταστάσεις. Κάναμε ένα καλό παιχνίδι αμυντικά, όμως δεν ήμασταν ψύχραιμοι στις κρίσιμες στιγμές και γι’ αυτόν τον λόγο χάσαμε».

Νίκος Λοΐζος (τερματοφύλακας ΠΑΟΚ): «Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλοί αμυντικά, ενώ στο δεύτερο μέρος ήμασταν πιο παθητικοί κάτι που διορθώσαμε στο έξτρα δεκάλεπτο, Κέρδισε η πιο ψύχραιμη ομάδα».

Για την προσωπική του απόδοση: «Ο κάθε παίκτης φροντίζει να προετοιμάζεται κατάλληλα σε κάθε ματς».

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ- ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 16-23

Με την πρόκριση στις… αποσκευές του επιστρέφει από την Κέρκυρα ο Πανελλήνιος που νίκησε 23-16 τον Φαίακα. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα έδειξε σοβαρότητα και κατάφερε να περάσει στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ανδρών.

ΦΑΙΑΚΑΣ: Τσιλιμπάρης, Κουλούρης, Δελλής 3, Κατσαρός, Νάστος 2, Παγωνίδης, Κορακιανίτης 1, Κυριακίδης, Βάγιας, Καραμανλής, Βόυκας, Δάσκαλος 3, Μαντζουρογιάννης, Δημητρέλλος 2, Ριγανάς 2, Γεωργιάδης.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Ζαρλακούτης, Παπαπούλιος 4, Κρητικός 6, Χελιώτης 1, Μάτοβιτς 3, Σαμαράς 2, Βλαχοθανάσης, Τσακουρίδης 3, Στούμπης 1, Παπαδόπουλος, Τσάτσας 1, Ζαχάρης 1, Ασβεστάς 1.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 1-1, Πέναλτι: 2/3-2/2

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 18-25

Στο Καματερό, ο τοπικός ΓΑΣ πάλεψε στα ίσια την πρόκριση κόντρα στον Φίλιππο, ωστόσο οι Βεροιώτες με την εμπειρία τους και την ψυχραιμία τους στα κρίσιμα σημεία πήραν την νίκη με 25-18 και το… εισιτήριο για τους «8».

ΓΑΣΚ (Παναγιώτης Μεσσήνης): Πανόπουλος, Ακάλεστος 6, Τότος 1, Σκοδριάνος 1, Κλειτσίκας, Αμανατίδης, Καμπουράκης 2, Βαμβακούσης 1, Μπούτος Ε., Κλεώπας 2, Κλημανόγλου 4, Μπούτος 1 Π., Βορύλλας, Κότσιρας, Χριστόπουλος, Κούρτης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης, Δομπρής 3, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Κόντης 1, Τριανταφυλλίδης 2, Μπουκοβίνας, Κωστακίδης 6, Αποστολίδης 2, Μπαλτατζής 1, Γραμματικόπουλος, Βραζάλιτσα 3, Παπαδόπουλος 2, Ζούλφιτς 5.

Διαιτητές: Τσάμος- Φωκίτης, Κόκκινη: 57:42 Καμπουράκης (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 6-4, πέναλτι: 2/2-1/1

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ- ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ 33-27

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών προκρίθηκε η ΑΕΣΧ Πυλαίας μετά το άνετο 33-27 επί του Σεριφάτου Αιγίου στη Θεσσαλονίκη. Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Χρήστο Παπαδόπουλο που πέτυχε 11 γκολ.

ΠΥΛΑΙΑ (Πάνος Γούσιος): Κουκμίσης 1, Ανθομελίδης 2, Καλόμοιρος 5, Αντωνιάδης 2, Παπαγεωργίου 1, Κατσαρός, Σπυρόπουλος, Σεβαστίδης 3, Ανανιάδης 6, Σιαματάς, Τσαβδάρης 1, Ζαφείρης 1, Παπαδόπουλος Χ. 11, Αλμπάνης, Μιχαηλίδης, Βάκκας.

ΣΕΡΙΦΑΤΟ: Νομικός 1, Τσεύλικος 5, Φάμπατς 4, Μούγιτς 7, Στούμπης 4, Ξηρός, Μανούσος, Στόσιτς 3, Μαγκαφουράκης, Κολοκυθάς, Μπεκιάρης, Κμπιλασβίλι 2, Ζάτσε, Γιούπης 1.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλιδης, Κόκκινη: 55:28 Μανούσος (για εξύβριση- κρατήθηκε το δελτίο), Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 5/5-4/4