ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Handball Premier: Χωρίς φρένα ΑΕΚ και Ολυμπιακός

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΝΤΣΙΔΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός και η ΑΕΚ έφτασε εύκολα στο 6/6 στην Handball Premier, ενώ επεισοδιακό ήταν το ντέρμπι ανάμεσα σε Αερωπό και Διομήδη. Πρώτη νίκη για Άρη Νικαίας, δύσκολα ο ΠΑΟΚ.

Την έκτη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 26-17 της Πυλαίας, στο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής της Handball Premier, που διεξήχθη στο Κλειστό ΔΑΚ Νίκαιας "Πλάτων".

Οι "ερυθρόλευκοι", που αγωνίστηκαν χωρίς τους Άρτουρ Καρβάτσκι, Δημήτρη Τζηρά και Χάρη Μάλλιο και με τους Λέμος και Τσίλη να αποχωρούν από τον αγώνα με μικροτραυματισμούς, ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν με άνεση στην τελική επικράτηση.

Την Τετάρτη (13/11), για την 7η αγωνιστική ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του προπονητή Γιώργου Σαϊτη.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Λιάπης αρχικά μείωσε σε 2-1 και ο Κανδύλας στη συνέχεια σε 3-4, για να ισοφαρίσει ο Καραμπουρνιώτης, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, στο 8:30 του πρώτου ημιχρόνου. Χωρίς σκορ στο παιχνίδι για πέντε λεπτά με το 4-4 να διατηρείται. Νέα ισοπαλία 5-5, με σκόρερ τον Τσίλη αυτή τη φορά, στο 14:50. Κλέψιμο του Μιχαηλίδη και ο Τσίλης και πάλι, στην κόντρα αυτή τη φορά, σημειώνει το 6-5, για το πρώτο προβάδισμα του Ολυμπιακού στο ματς. Αέρα δυο τερμάτων. έδωσε στους «ερυθρόλευκους» ο Καραμπουρνιώτης, για το 7-5. Στο 18:16 αποχώρησε από την αναμέτρηση ο Πάτρικ Λέμος, με ενοχλήσεις στο δεξί γόνατο. Οι Πειραιώτες διεύρυναν το σερί τους στο 4-0, για το 9-5 δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Δυο διαδοχικά γκολ του Λιάπη διαμορφώνουν το 11-7, για να τελειώσει το πρώτο μισό της αναμέτρησης με 12-9.

Δυνατές μονομαχίες και στις δυο πλευρές, στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με τον Δεληχρήστο να διαμορφώνει το 16-12, με δυο συνεχόμενα γκολ, διατηρώντας το συν τέσσερα για τον Ολυμπιακό. Ο Τσίλης αποχώρησε και αυτός, στο 4:20, με ενοχλήσεις στο δεξί πόδι. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας διατήρησαν τον έλεγχο και το προβάδισμα και δεν άφησαν την Πυλαία να πλησιάσει περισσότερο. Με δυο γκολ του Σανίκη, οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν τη διαφορά στο συν πέντε Το σερί του Ολυμπιακό έφτασε στο 7-0, για το 25-15 και το συν δέκα, στο 26:44. Εξαιρετικές επεμβάσεις από τον Τερλέτσκι στα τελευταία λεπτά του αγώνα, διατηρούν τη διαφορά για τον Ολυμπιακό. Το τελικό 26-17 έδωσε μια ακόμα νίκη στον Ολυμπιακό, που συνεχίζει αήττητος την πορεία του στο πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Λιάπης με έξι γκολ, ενώ από τρία σημείωσαν Καραμπουρνιώτης και Δεληχρήστος. .

HANDBALL PREMIER /  ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. -  ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
HANDBALL PREMIER / ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με 26-13 επιβλήθηκε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ του Ιωνικού στη Νέα Φιλαδέλφεια για την 6η αγωνιστική της Handball Premier. Η Ένωση συνέχισε το νικηφόρο σερί της φτάνοντας στο 6×6 και πλέον στρέφει την προσοχή της στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον ΑΣΕ Δούκα (16-17/11-αναμένεται ορισμός). Στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας βρέθηκαν και περίπου 100 φίλοι της ΑΕΚ που στήριξαν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο την ομάδα και μετέτρεψαν έναν τυπικά εκτός έδρας αγώνα σε εντός!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 1-4 και 1-6. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 6-9, χάρη στις επεμβάσεις του Συγγάρη, όμως με σερί 0-3 από τους Γεωργιάδη και Μυλωνά (2) η διαφορά “εκτοξεύτηκε” στα 6 τέρματα (6-12). Ο Ιωνικός μείωσε σε 7-12, αλλά ο Φλορίδο με δύο προσωπικά τέρματα διαμόρφωσε το 7-14 του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με ένα τέρμα του Buneta και δύο του Χιμένεθ η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (7-17). Φλορίδο, Χόγκας, και Νικολαΐδης βρήκαν δίχτυα με το σκορ να φτάνει στο 8-20, εν μέσω αποθέωσης από τον “κιτρινόμαυρο” λαό που βρέθηκε στο γήπεδο. Ο Δημήτρης Δημητρούλιας προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, με τον Γιάκομπσεν να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση μετά τον τραυματισμό του και να βρίσκει δίχτυα, ενώ παρκέ πάτησε και ο Γιόσμου που σημείωσε τα δύο τελευταία τέρματα της αναμέτρησης “γράφοντας” το τελικό 13-26.

Από ένταση μεταξύ των παικτών σημαδεύτηκε η αναμέτρηση του Αερωπού με τον Διομήδη. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 28-25 επί της ομάδας του Άργους, ωστόσο μετά το τέλος της αναμέτρησης είχαμε σύρρωξη ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων με τους διαιτητές να κρατούν τα δελτιά από τρεις πέντε εξ αυτών.

Αναλυτικά όσα έγραψαν οι διαιτητές στο φύλλο αγώνα: "Με την λήξη του αγώνα ο αθλητής της Α ομάδας, Μισαηλίδης Φώτιος και ο αθλητής της Β’ ομάδας, Μπόσκος Θεόδωρος, συνεπλάκησαν σπρώχνοντας βίαια ο ένας τον άλλον. Στη συνέχεια, ακολούθησε σύρραξη μεταξύ των αντίπαλων παικτών σπρώχνοντας και βρίζοντας. Συγκεκριμένα, οι αθλητές της Α’ ομάδας, Μαυροδουλάκης Σταύρος, Βαφείδης Πέτρος, καθώς και ο αθλητής της Β’ ομάδας, Μαρκατάτος Γεώργιος (…), σπρώχτηκαν και εξυβρίστηκαν. Το συμβάν έληξε με την επέμβαση των ψυχραιμότερων. Τα δελτία όλων των παραπάνω αθλητών κρατήθηκαν σύμφωνα με τον κανονισμό (άρθρο 8:6)".

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

Ολυμπιακός / ΟΜ. Ξυνή - Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας 26-17

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-4, 5-5, 9-5, 11-7, 12-9 (ημχ), 14-11, 16-12, 18-13, 20-15, 23-15, 26-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Νομικός 2, Μπογκούνοβιτς 2, Καραμπουρνιώτης 3, Λέμος, Μούγιτς, Τερλέτσκι, Κανδύλας 2, Σανίκης 2, Μπάγιος 2, Δεληχρήστος 3, Λιάπης 6, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Μιχαηλίδης, Τσίλης 2

ΠΥΛΑΙΑ (Γούσιος): Ανθομελίδης, Μπάτζιος 2, Αντωνιάδης, Κουκμίσης 4, Ψωμαθιανός, Καραπαναγιωτίδης, Τ. Τριανταφυλλίδης, Καλόμοιρος 9, Παπαγεωργίου 2, Δ. Τριανταφυλλίδης, Αλατσατιάνος, Κουκμίσης, Τσόκας.

Διαιτητές: Τόλιος- Ψύλλος, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 0/0-2/3

Ιωνικός ΝΦ - Α.Ε.Κ. 26-13

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-8, 5-9, 6-10, 6-12, 7-14 (ημχ) 7-17, 8-18, 9-21, 10-22, 12-23, 13-26

ΙΩΝΙΚΟΣ (Παπακώστας): Τσακνής, Βάρης 1, Αϊβαλιώτης 2, Αργυράκης, Π. Μπούτος 1, Αποστολίδης 1, Ζαχάρης 1, Κρητικός, Αντωνόπουλος, Βασιλείου, Συγγάρης, Σιάτρας, Μπούτος Ε. 2, Κοτσιρας, Λιόλιος 5, Τσάτσας 1.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 4, Δομπρής, Μωραΐτης 1, Γεωργιάδης 1, Χόγκας 1, Νικολαΐδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 3, Χιμένεθ 2, Φλορίδο 6, Παπαδιονυσίου 1, Άρσιτς, Μπουνέτα 1, Γιόσμου 2, Κεδέρης 1.

Διαιτητές: Ζήσης – Χαραλαμπίδης, Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 2/3-1/1

Αερωπός ManDynamic - Διομήδης Άργους 28-25

ΑΕΡΩΠΟΣ (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας, Μαυροδουλάκης, Γάτσης, Μουμτσιδέλης, Κράλλης 3, Θεοδωρόπουλος 1, Δημάκης 3, Μπάρμπας, Βαφείδης 1, Μισαηλίδης 8, Αποστολίδης 2, Κυριακού 4, Ρόμπης-Σάτσκος, Ρότζιος, Καουέ 6

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Χαλκίδης): Τζίμπουλας 2, Μαρκατάτος 1, Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας, Ραντουλέσκου, Τσάκαλος, Παπαντωνόπουλος, Ντάσεβιτς, Σμυρνιώτης, Μανασάκης, Μπόσκος 7, Χαντέλης, Ξαγοράρης, Μάνθος 3, Λίμα 5, Γκολούμποβιτς 7

Διαιτητές: Δελόγλου – Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 2/2-2/3

Φίλιππος Βέροιας - Π.Α.Ο.Κ. 28-31

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 8-6, 10-10, 12-13, 13-17 (ημχ), 15-18, 16-22, 18-25, 22-27, 27-28, 28-31.

Φίλιππος (Σαράφης): Πατραμάνης 5, Καραγκιοζόπουλος 7, Παντελίδης 1, Νικολαΐδης 3, Βαρδάκας 2, Τζίνεβης, Μηλόπουλος 1, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης 1, Δάσκαλος, Καλλιαρίδης Πιστόλας 3, Φιλόσογλου 3, Στανκίδης, Τζωρτζίνης, Παπαγιάννης 2.

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Κεσίδης 5, Π. Κωστακίδης 1, Παλάσκας 5, Μπαλτατζής 2, Παπαβασίλης 4, Αποστόλου, Γιαννακίδης, Πετρίδης 2, Τσαναξίδης 1, Ελευθεριάδης 2, Θ. Κωστακίδης 1, Λοΐζος 1, Μαστορογιάννης 4, Κυπραίος 2, Κριούτσκοφ 1, Τσέγιοβιτς.

Διαιτητές: ΛΙνάρδος – Νικολαΐδης. Δίλεπτα: 2-2. Κόκκινη: Παπαβασίλης 34:33 (επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο). Πέναλτι: 0/1 – 2/3.

ΑΣΕ Δούκα - Άρης Νικαίας Olympic Diagnostic 25-27

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-6, 7-8, 8-11, 10-13, 12-16 (ημχ.), 14-17, 16-19, 17-20, 18-21, 21-25, 25-27

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Μπούνας): Κρητικός 2, Τόμπρος 2, Παγιάτης 2, Μελετάκος 5, Μπραουδάκης, Πολύδωρος, Γερουλάνος, Αποστολόπουλος, Ντούνης 3, Τότος 5, Τζανιδάκης 1, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας 1, Στεφανίτσης, Καρακεχαγιάς 4

Άρης Νίκαιας (Μελετάκος): Λαδάκης 6, Ταουσάνης 4, Αθανασίου 1, Βλάχος, Μελετάκος Γ. 2, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Μαλανδρένιας, Ασβεστάς 5, Παπαδόπουλος, Ταβλαρίδης 1, Κρεμμύδας, Μιμίκος 2, Χουρσουντιάν, Σάμιος, Χαραλάμπους 6

Διαιτητές της αναμέτρησης: Βήτας -Σκλαβενίτης