ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Handball Premier: Τεράστια νίκη για την Δράμα, 33-28 τον ΠΑΟΚ

HANDBALL PREMIER / ΔΡΑΜΑ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΤΣΟΥΤΣΑΣ / EUROKINISSI)
HANDBALL PREMIER / ΔΡΑΜΑ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΤΣΟΥΤΣΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Δράμα επικράτησε με 33-28 κόντρα στον ΠΑΟΚ στο σημαντικότερο αποτέλεσμα της 16ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της πέτυχε η Δράμα η οποία επικράτησε με 33-28 απέναντι στον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Handball Premier. Οι Δραμινοί από τα μισά του δεύτερου ημιχρόνου ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν στη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε με πολλές απουσίες αφού πέρα των γνωστών τραυματιών (Πετρίδη, Ιωαννίδη, Κεσσίδη, Τσεσμετζίδη) δεν αγωνίστηκαν και οι Παπαβασίλης και Λοΐζος.

Παρ' όλα αυτά ο Δικέφαλος μπήκε πιο δυνατά στο ματς και ήταν πιο μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό πως οι φιλοξενούμενοι ήταν προηγούνταν μέχρι το 45' (21-22), αλλά στα τελευταία 15 λεπτά οι γηπεδούχοι έτρεξαν επί μέρους 12-6 για να φτάσουν στην νίκη με 33-28.

Μεγάλο ρόλο στην επικράτηση της Δράμας έπαιξε ο Αντέμοβιτς που σταμάτησε στα δέκα γκολ και είχε πολύτιμες βοήθειες από τους Τουνγκελίδη (6) και Ντράσκιτς (8). Στην αντίπερα όχθη οι Κωστακίδης (9) και Παλάσκας (7) πάλευαν μόνοι τους για τον ΠΑΟΚ.

HANDBALL PREMIER / ΔΟΥΚΑΣ - ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Δούκας μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα του με τον Φαίακα και κατάφερε να προηγηθεί με 10-2 μετά από σχεδόν 20 λεπτά αγώνα, όμως οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επί μέρους 9-0 στα υπόλοιπα δέκα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και έτσι το σκορ διαμορφώθηκε μετά από τριάντα λεπτά στο 10-9. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ συνέχεια, όμως σε κανένα σημείο του αγώνα ο Φαίακας δεν τους άφησε να χαλαρώσουν.

Τελικά, ο Δούκας πήρε την νίκη με 25-22 με τον Κρητικό και τον Ντούνη να πετυχαίνουν από επτά γκολ, ενώ για τον Φαίακα έξι είχε ο Δούγιας. Στα αρνητικά της αναμέτρησης ο τραυματισμός του Κουμαραδέλη για τους φιλοξενούμενους.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

Bianco Monte Δράμα – ΠΑΟΚ 33-28

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-6, 7-8, 9-10, 12-14, 13-15 (ημχ), 15-16, 19-19, 21-22, 26-24, 30-25, 33-28

Δράμα (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Ελ. Παπάζογλου, Βάκκας 2, Χαϊτίδης 1, Κοβογλανίδης 3, Κοτσαμαρίκογλου 1, Αθ. Παπάζογλου 2, Παγωνίδης, Τουνγκελίδης 6, Γιαννακόπουλος, Ντράσκιτς 8, Αντάμοβιτς 10, Φραγκούλης, Κουρτίδης, Θωμίδης, Σίνα.

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Π. Κωστακίδης 9, Παλάσκας 7, Μπαλτατζής 1, Κοκώνης 2, Αποστόλου 2, Εμμανουήλ, Γιαννακίδης, Τσαναξίδης 2, Ελευθεριάδης, Θ. Κωστακίδης, Μαστορογιάννης 1, Κυριακίδης, Γιορανίδης, Κυπραίος 1, Κριούτσκοφ 1, Τσέγιοβιτς 2.

Διαιτητές: Τόλιος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 5/3. Κόκκινη: Βάκκας (56:00 – επικίνδυνο παιχνίδι). Πέναλτι: 3/3 – 3/4

ΑΣΕ Δούκα – Φαίακας Κέρκυρας 25-22

Πεντάλεπτα: 3-0, 5-1, 7-2, 9-2, 10-4, 10-9 (ημχ.), 11-9, 13-11, 15-13, 17-16, 20-17, 25-22

Δούκας (Μπούνας): Ζαλώνης, Κρητικός 7, Τόμπρος 1, Μελετάκος 1, Καραδήμας, Ζαρίκος, Πανταζής, Τζάνος, Καρακεχαγιάς, Ντούνης 7, Τότος 5, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας, Πάνου 4.

Φαίακας (Ριγανάς): Κουμαραδέλης, Δούγιας 6, Δέσπος 1, Κουλούρης, Γιαβασίδης 3, Σκουρτάι, Γεωργαλής, Χερουβείμ 3, Δελλής 5, Όντσεφ 4, Βλαχόπουλος, Χάλαρης, Γιαννακόπουλος, Καραγκιοζίδης, Νάστος.

Διαιτητές: Συρεπίσιος – Μερτινιάν. Δίλεπτα: 5 – 6, Πέναλτι: 2/2 – 3/3