Handball Premier: Ολυμπιακός και ΑΕΚ μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στο 2019

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΟΣΦΠ - ΠΥΛΑΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΟΣΦΠ - ΠΥΛΑΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Δίχως να δυσκολευτούν ο Ολυμπιακός και η ΑΕΚ επιβλήθηκαν κόντρα σε Πυλαία και Άρη Νικαίας αντίστοιχα και συνέχισαν με νίκες στην Handball Premier. Σημαντικά διπλό για τον Δούκα και Φίλιππο.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν τις πρώτες αναμετρήσεις τους για το 2019 ο Ολυμπιακός και η ΑΕΚ. Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Handball Premier οι δύο ομάδες φιλοξένησαν την Πυλαία και τον Άρη Νικαίας αντίστοιχα φτάνοντας εύκολα στη νίκη.

Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 έπειτα από τρία λεπτά αγώνα, στη συνέχεια όμως ανέβασαν στροφές και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Για να το καταφέρουν αυτό κράτησαν ανέπαφη την εστία τους για οκτώ λεπτά και έτρεξαν επί μέρους 8-0 για να προηγηθούν με 9-2, ενώ με τέρμα του Καραμπουρνιώτη στο 20' έφτασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (15-5). Το τελικό 21-9 του πρώτου ημιχρόνου μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο, η εικόνα των παικτών του Ζαραβίνα δεν άλλαξε, ο Ολυμπιακός διατήρησε με χαρακτηριστική ευκολία τον έλεγχο και το προβάδισμα και έφτασε στην τελική επικράτηση με 39-22.

Ανάλογη ήταν και η εικόνα της αναμέτρησης της ΑΕΚ με τον Άρη Νικαίας. Από την αρχή του ματς οι γηπεδούχοι μπήκαν σοβαροί και συγκεντρωμένοι φροντίζοντας να κάνουν εύκολη τη ζωή τους. Οι κιτρινόμαυροι διατήρησαν μία διαφορά η οποία έφτασε 8-9 τέρματα στο πρώτο ημίχρονο και με το ξεκίνημα του δευτέρου σκαρφάλωσε σε διψήφια νούμερα. Με πλουραλισμό στο σκοράρισμα η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε με χαρακτηριστική ευκολία στη νίκη με 32-17.

Μεγάλα ματς είχαμε στη Θεσσαλονίκη και τη Δράμα. Η ΧΑΝΘ φιλοξένησε τον Φίλιππο Βέροιας σε έναν αγώνα με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς και προηγήθηκαν με 5-2 στο δεκάλπετο. Ο Φίλιππος αντέδρασε και κατάφερε να πάει με προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων στο ημίχρονο (8-12). Η ΧΑΝΘ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 45 (15-15) και από εκεί και πέρα είχαμε ένα μεγάλο ντέρμπι.

Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν προβάδισμα δύο τερμάτων με τέρματα των Κουκουτσίδη και Παπαδόπουλου (17-19), η ΧΑΝΘ μείωσε με τον Βαρδάκας, αλλά στη συνέχεια ο Φίλιππος κατάφερε να ξεφύγει με τρία γκολ και να φτάσει τελικά στη νίκη με 22-20.

Στη Δράμα ο Δούκας κατάφερε να φύγει με το διπλό παρά τα 14 γκολ του Τουνγκελίδη! Οι φιλοξενούμενοι ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ και παρά την αντεπίθεση που επιχείρησαν οι Δραμινοί στο τέλος μειώνοντας στο γκολ (28-29) κατάφεραν να φτάσουν στην επικράτηση με 30-28 έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Μωραΐτη που πέτυχε επτά τέρματα.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 39-22

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 8-2, 11-3, 15-5, 17-6, 21-9 (ημχ.), 24-11, 29-12, 31-14, 34-16, 37-20, 39-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Μάνθος, Κρητικός 4, Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 4, Ρέινα 5, Τερλέτσκι, Κανδύλας 1, Σανίκης 4, Μπούμπαλο 5, Κόντης 3, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Χάλαρης 1, Τσίλης.

ΠΥΛΑΙΑ (Γούσιος): Ζαφείρης 3, Σαράφης 3, Τσόχας 2, Ψωμαθιανός 1, Ελέτα 2, Κουκμίσης 2, Γιαννακίδης, Καραπαναγιωτίδης, Αποστολίδης, Τσαναξίδης, Καλόμοιρος 3, Πετρίδης, Καβουσανάκης 2, Παπαγεωργίου 3, Αλατσατιάνος 1, Μπάτζιος.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 5/5-4/5

ΑΕΚ – ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 32-17

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 9-4, 11-6, 15-6, 15-7, 17-8 (ημχ) 21-8, 22-10, 25-11, 28-12, 20-14, 32-17

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης 3, Ζαμπούνης 4, Συγγάρης 2, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 4, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου 5, Δομπρής, Μυλωνάς 5, Νταρσουλάντ 1, Παλεβίτσιους 1, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 2, Μπαλάσκας 1.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Λαδάκης 1, Αθανασίου, Ασβεστάς 3, Μελετακος Γ. 1, Γρηγοράκης 4, Μουλιάτος, Μελετάκος Δ. 5, Παπαδημητρίου, Καμπουράκης, Ταβλαρίδης, Χαρμπής 2, Μιμίκος 1, Βίδρας, Παπαδόπουλος, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης.

Διαιτητές: Φωκίδης – Ζήσης, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 3/4-3/5

ΧΑΝΘ- Φίλιππος Βέροιας 20-22

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-2, 5-5, 7-6, 7-10, 8-12 (ημχ), 11-12, 13-14, 15-15, 16-16, 17-19, 20-22.

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Τσαμήτρος, Μουρατίδης, Μηλόπουλος, Τσιρογιάννης 2, Ρεμπελάκος, Παπαβασίλης 6, Βασιάδης 5, Αγαθόνικος, Τζίνεβης, Στίγγας 1, Σαρηγιαννίδης, Βαρδάκας 6, Τσόγιας, Τσαγκαράκης, Αρβανιτίδης

Φίλιππος Βέροιας (Πιπελίδης): Πόποβιτς, Τζίμπουλας, Ταραμονλής, Παντελίδης 3, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Τσαμουρίδης 2, Τριανταφυλλίδης 3, Κωστακίδης 6, Αποστολίδης 3, Κουκουτσίδης 2, Δάσκαλος 2, Κορωνάς, Φιλόσογλου, Παπαδόπουλος 1, Τζωρτζίνης.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-1. Πέναλτι: 3/4 – 1/1

BIANCO MONTE Δράμα 1986- ΑΣΕ Δούκα 28-30

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 1-3, 3-7,5-10, 9-12, 12-15 (ημχ.), 13-18, 16-20, 18-21, 22-24, 24-29, 28-30

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Καφαντάρης 1, Γουργούμης, Χαϊτίδης, Κοβογλανίδης 2, Τουνγκελίδης 14, παπάζοηγλου, Γιαννακόπουλος 1, Τσιτσίγκος, Ντράσκιτς 8, Ιακωβίδης, Φραγκούλης, Κουρτίδης, Κωμίδης, Κοτσαμαρίκογλου 2, Στρατηγέλης, Σίνα

ΑΣΕΔ (Μπούνας): Μωραΐτης 7, Τόμπρος 3, Παπαπούλιος 5, Ααϊβαλιώτης, Πολύδωρος 1, Μπραουδάκης, Μπαζδέκης, Ταουσάνης 1, Ντούνης 1, Σαμαράς, Λιόλιος 2, Ζιβούλοβιτς 5, Τζανιδάκης, τσακούλης, Κολλύρης, Κεδέρης 5

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 1/2-1/3 Κόκκινη: 55:16 Μωραΐτης (τρία δίλεπτα)