ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Handball Premier: Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ

HANDBALL PREMIER / ΑΕΚ - ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η ΑΕΚ επικράτησε με 30-18 επί του Ιωνικού Νέας Φιλαδελφείας και επέστρεψε στην νίκες στην Handball Premier. Σπουδαίο διπλό για τον Αερωπό κόντρα στον Διομήδη.

Αντίσταση για ένα ημίχρονο από τον Ιωνικό συνάντησε η ΑΕΚ, όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Δημητρούλια επέβαλαν το ρυθμό τους και έφτασαν στη νίκη με 30-18. Οι κιτρινόμαυροι επέστρεψαν έτσι στις νίκες μετά την ήττα τους από τον Διομήδη.

Η ΑΕΚ είχε από την αρχή το προβάδισμα και δημιούργησε μία διαφορά που έφτασε στα πέντε τέρματα πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος με πλουραλισμό στην επίθεση οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα για να φτάσουν στην τελική επικράτηση με 30-18. Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Χόγκας με οκτώ τέρματα, ενώ για τους φιλοξενούμενους πέντε τέρματα είχε ο Λιόλιος.

Μεγάλο ματς είχαμε στο Άργος με τον Αερωπό να επικρατεί με 28-25 κόντρα στον Διομήδη. Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του με το ημίχρονο να λήγει με το ισόπαλο 13-13. Οι φιλοξενούμενοι ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας που τους επέτρεψε να πάρουν το διπλό με 28-25.

Στη Θεσσαλονίκη ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που έλεγξε το παιχνίδι κόντρα στον Φιλιππό από νωρίς, παίρνοντας σαφές προβάδισμα με 4-0 και στη συνέχεια πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 15-9. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ έκανε διαχείριση του προβαδίσματος, με τον Αλέξη Παπαβασίλη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους νεαρούς αθλητές του. Το τελικό 36-25 μαρτυρά πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

ΑΕΚ – ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ 30-18

Τα πεντάλεπτα: 5-2, 7-3, 9-5, 11-6, 12-8, 13-8, (ημχ.) 17-9, 19-12, 22-12, 27-15, 28-17, 30-18

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Άρσιτς, Κοσάνοβιτς, Φλορίδο, Πλάθα, Γιάκομπσεν 3, Κεδέρης 6, Χόγκας 8, Αραμπατζής, Δομπρής 3, Παπαδιονυσίου 5, Νικολαΐδης, Ζαμπούνης, Μωραΐτης 2, Γιόσμου 1, Κριτσιοτόιου 2, Γεωργιάδης.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ (Μάκης Παπακώστας): Τσακνής, Συγγάρης, Παπαπούλιος 3, Μαντζόπουλος 4, Αποστολίδης, Τσάτσας 1, Λιόλιος 5, Αϊβαλιώτης 2, Νικολαΐδης 1, Χελιώτης, Μπούτος, Νομικός 1, Ζαχάρης, Κρητικός, Κότσιρας, Μπουλούμπασης.

Διαιτητές: Τσάκωνας-Ψύλλος, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 3/3-1/2

Π.Α.Ο.Κ. - Φίλιππος Βέροιας 36-25

Τα πεντάλεπτα: 4-0, 4-2, 6-4, 8-6, 12-6, 15-9 (ημχ), 17-11, 20-14, 25-16, 27-18, 32-2, 36-25

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Π. Κωστακίδης 8, Παλάσκας 4, Ελευθεριάδης 4, Θ. Κωστακίδης 9, Μαστορογιάννης, Κυπραίος, Εμμανουήλ 3, Μπαλτατζής 4, Τσέγιοβιτς 1, Τσαναξίδης 1, Κοκώνης, Κ. Γιαννακίδης, Γ. Γιαννακίδης 1, Αποστόλου 1, Κριούτσκοφ, Λοΐζος.

Φίλιππος (Γραμματικόπουλος): Βαρδάκας 1, Κακαφίκας 2, Παντελίδης, Νιώπας 1, Λυκοστράτης, Χουδαβέρδογλου 1, Τζίνεβης 4, Μηλόπουλος, Κορωνάς 2, Κουκουτσίδης 3, Καλλιαρίδης 1, Πιστόλας 4, Φιλόσογλου 1, Στανκίδης, Στ. Παπαδόπουλος 5, Κ. Παπαδόπουλος.

Διαιτητές: Δελόγλου- Θεοδοσίου. Δίλεπτα: 1/3. Πέναλτι: 5/5 – 3/4