ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Handball Premier: Άνετο πέρασμα της ΑΕΚ από την Δράμα

HANBALL PREMIER / ΔΡΑΜΑ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΤΣΟΥΤΣΑΣ / EUROKINISSI)
HANBALL PREMIER / ΔΡΑΜΑ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΤΣΟΥΤΣΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Δίχως να συναντήσει κανένα πρόβλημα η ΑΕΚ επικράτησε εκτός έδρας επί της Δράμας με 46-18 και έκανε το 8/8 στην Handball Premier. Κρατά το τρίποντο ο Αερωπός.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν τεράστια πριν από την σέντρα και επιβεβαιώθηκε στον αγωνιστικό. Η ΑΕΚ δίχως να συναντήσει κανένα πρόβλημα επικράτησε εκτός έδρας επί της Δράμας με 46-18 και έκανε το 8/8 στην Handball Premier.

Οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους από την αρχή της αναμέτρησης.

Με όπλο την άμυνα τους και τον πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά από το 20ο λεπτό της αναμέτρησης. Είναι χαρακτηριστικό πως το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 22-9. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν εύκολα στο τελικό 46-18. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Χόγκας με οκτώ τέρματα.

Στο άλλο ματς της ημέρας ο Αερωπός επικράτησε με 27-21 επί του Ιωνικού. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν περισσότερο από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, αφού στα τελευταία 10 λεπτά κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑΣ 86 – ΑΕΚ 18-46

Τα πεντάλεπτα: 0-5, 3-8, 5-12, 6-16, 8-19, 9-22 (ημχ.) 11-27, 12-30, 12-34, 13-37, 16-42, 18-46

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑΣ 86 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου Ε., Γουργούμης, Κοτσμαρίκογλου 1, Χαϊτίδης 5, Κουρτίδης 2, Παγωνίδης 2, Ντράσκιτς 6, Θωμίδης, Φραγκούλης, Παπάζογλου Α., Κοβογλανίδης, Κουρουτζίδης, Αλμπάντης, Μπουρλίβας, Γιαννακόπουλος 2, Κρανιώτης.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Δομπρής 4, Μωραΐτης 3, Χόγκας 8, Ζαμπούνης 3, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 4, Χιμένεθ 4, Φλορίδο 4, Γιάκομπσεν 1, Παπαδιονυσίου 2 , Ασλής, Μπουνέτα 3, Γιόσμου 2, Κεδέρης 5.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Ουζούνης, Δίλεπτα: 4-1, Πέναλτι: 3/4-1/1

Αερωπός - Ιωνικός Ν.Φ. 27-21

Δεκάλεπτα: 2-3, 4-5, 7-9, 9-9, 12-10, 13-13 (ημιχ.) 16-16, 18-17, 20-18, 21-19, 24-20, 27-21

Αερωπός ManDynamic (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας, Μαυροδουλάκης, Γατσής, Κράλλης 5, Θεοδωρόπουλος 4, Δημάκης 4, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 4, Αποστολίδης, Κυριακού 9, Ρόμπης-Σάτσκος, Λιόφης, Ρότζιος, Καού 1

Ιωνικός Ν.Φ. (Μάκης Παπακώστας): Τσακνής, Βαρής, ΑΪβαλιώτης 3, Αργυράκης, Γκέρτσος, Μπούτος Π., Αποστολίδης 3, Ζάχαρης 3, Βασιλείου, Συγγάρης, Μπούτος 1, Μαντζόπουλος 3, Λιόλιος 4, Μαυροφρύδης 1, Τσατσάς 2, Μπουλούμπασης 1