ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Handball Premier: Άλμα τετράδας για τον Αερωπό

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΟΣΦΠ - ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Αερωπός συνέτριψε τον Δούκα με 33-20 και είναι αγκαλιά με την τέταρτη θέση στην κανονική περίοδο της Handball Premier. Άλμα για τα πλέι οφ έκανε η Δράμα.

Εντυπωσιακός ήταν ο Αερωπός απέναντι στον Δούκα ο οποίος επιβλήθηκε με 33-20 και είναι αγκαλιά με την τέταρτη θέση στην κανονική περίοδο της Handball Premier. Η ομάδα της Έδεσσας κατάφερε να βάλει τις βάσεις για τη νίκη από νωρίς στο ματς.

Με πλουραλισμό στην επίθεση ο Αερωπός έχτισε σιγά σιγά μια διαφορά η οποία στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφτασε τα έξι τέρματα (17-11).

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να ξεφύγουν κι άλλο στο σκορ έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα, δέκα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης αυτή έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο πριν φτάσουμε στο τελικό 33-20. Από πέντε γκολ είχαν για τον Αερωπό οι Κράλλης και Δημάκης, ενώ για τον Δούκα από τέσσερα τέρματα πέτυχαν οι Πολύδωρος, Λιόλιος και Ζιβούλοβιτς.

Στη Δράμα, η τοπική ομάδα επικράτησε με 28-22 κόντρα στον Άρη Νικαίας και έκανε ακόμα ένα βήμα για την κατάληξη της έκτης θέσης.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 33-20

Τα πεντάλεπτα: 4-0, 6-2, 10-6, 13-8, 14-8, 17-11 (ημχ.) 20-13, 23-14, 25-17, 27-18, 30-19, 33-20

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 3, Μαυρόπουλος, Μαυροδουλάκης 2, Τζουβάρας Θ. 3, Κράλλης 5, Θεοδωρόπουλος 3, Δημάκης 5, Μπάρμπας, Βαφείδης 1, Μισαηλίδης 4, Κεσίδης 4, Κυριακού 3, Αρβανιτίδης, Λιόφης, Λάππας.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωστής Μπούνας): Παπαπούλιος 2, Αϊβαλιώτης 1, Πολύδωρος 4, Μπραουδάκης, Ταουσάνης 2, Ντούνης 1, Σαμαράς, Λιόλιος 4, Ζιβούλοβιτς 4, Τζανιδάκης, Τσακούλης, Κλεώπας, Κολλύρης, Κεδέρης 2.

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 2/4-1/4, Κόκκινη κάρτα: Μαυροδουλάκης 45.46

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ- ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 28-22

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 5-6, 6-7, 10-8, 11-9, 13-10 (ημχ.), 15-12, 20-14, 22-16, 23-18, 24-20, 28-22

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Παπάζογλου, Μπέτζιος, Καφαντάρης, Χαιτίδης 7, Κοβογλανίδης 3, Κουρουτζίδης, Τουνγκελίδης 12, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος 1, Ντράσκιτς 4, Ιακωβίδης, Φραγκούλης, Κουρτίδης 1, Θωμίδης, Κοτσαμαρίκογλου.

ΑΡΗΣ (Μελετάκος): Λαδάκης 3, Αθανασίου 2, Γ. Μελετάκος 5, Γρηγοράκης, Δ. Μελετάκος 3, Μαλανδρένιας, Ασβεστάς 3, Παπαδόπουλος, Πετράκος, Ταβλαρίδης, Χαρμπής 2, Μιμίκος 3, Χουρσουντιάν, Βίδρας, Αμανατίδης 1, Βλαχοθανάσης.

Διαιτητές: Δελόγλου- Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 3/3-3/5