ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Εύκολες νίκες για Αναγέννηση και Καματερό

Δεν συνάντησαν καμία δυσκολία η Αναγέννηση Άρτας και ο ΓΑΣ Καματερού απέναντι στον Φιλώτα και το Πανόραμα αντίστοιχα και συνέχισαν με νίκες στη Α1 χάντμπολ γυναικών.

Δύο "διπλά" είχαμε στους αγώνες του Σαββάτου στην Α1 χάντμπολ των γυναικών. Τόσο η Αναγέννηση Άρτας όσο και το ΓΑΣ Καματερού πέρασαν εύκολο απόγευμα κόντρα στον Φιλώτα και το Πανόραμα.

Η ομάδα της Άρτας μετά το πρώτο δεκάλεπτο πήρε τα ηνία του αγώνα και σιγά σιγά άρχισε να "χτίζει" μία μικρή διαφορά η οποία έφτασε και στα πέντε τέρματα στο ημίχρονο (9-14).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχες έκαναν την αντεπίθεση τους και με ένα επί μέρους 4-1 μείωσαν σε 13-15. Από εκεί και πέρα όμως οι παίκτριες της Δήμου ανέβασαν στροφές έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στα δέκα γκολ και τελικά επιβλήθηκαν με 30-22. Κορυφαία για την Αναγέννηση Άρτας ήταν η Σκουτέλα με εννέα τέρματα, ενώ από τον Φιλώτα η Ριστόβσκα με οκτώ.

Στο άλλο ματς το Πανόραμα αντιστάθηκε μέχρι το 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Από εκεί και πέρα το Καματερό κατάφερε να τρέξει ένα επί μέρους 10-1 και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 16-7. Με αυτό το +9 ως σύμμαχο οι παίκτριες του Μενέλαου Δανήλου διαχειρίστηκαν το σκορ και έφτασαν στο τελικό 26-17.

Πρώτη σκόρερ για το Καματερό ήταν η Βασιλειάδου με 6 τέρματα, ενώ για το Πανόραμα από τέσσερα είχαν Αργυροπούλου και Καραβέλη.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ ΤΩΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΕΩΝ

ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ - ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 22-30

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 6-8, 7-9, 8-11, 9-14 (Ημίχρονο), 13-15, 14-19, 15-23, 17-24, 18-28, 22-30

ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ (Τάνια Τσουτσουλάκη): Ρακοπούλου 3, Κωτσοπούλου 3, Ρόμπε, Κατσουπάκη 2, Νταμπίζα, Παρασκευοπούλου, Βαφειάδου, Φωκά, Τσιτλακίδου 3, Γκάτσιου 2, Ριστόβσκα 8, Γεωργιάδου, Μπαντή, Παραστατίδου 1.

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Ιόνκα Δήμου): Μπαλάφα 8, Σκουτέλα, 9, Καλοϊδη 1, Σμαρδέλη 1, Βέμη, Σκάρα 7, Κολτούκη, Βράτσεβα 4, Παπανδρέου, Κουρέλη, Μάμαλη, Καλασνίκοβα.

HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ – ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ 17-26

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 6-6, 7-9, 7-13, 7-16 (ημχ.) 7-16, 9-18, 11-20, 13-23, 14-26, 17-26

HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Τριαντάφυλλος Χριστοδουλίδης): Μπελμέζοβα, Σπανού, Νταντιρά, Αναστασιάδου 1, Καραβέλη 4, Ιωαννίδου 1, Αμανατίδου, Αργυροπούλου 4, Σεβαΐλη 1, Μεντεσίδου 2, Δημητρακοπούλου 3, Κυρικλίδου 1, Μαναβή, Χριστοδουλίδου, Γκαμπουρά, Κουκλοτίδου.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Μενέλαος Δανήλος): Ισικνάκη, Μανιά 5, Ζιώγα, Καζάκη 5, Βασιλειάδου 6, Ζενέλι 1, Ράτσικα, Στασινού, Χριστοπούλου, Ανδρίτσου 3, Συζίνου 4, Νικαλάου, Σπυροπούλου, Καρέλα 2.