ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Εύκολα ο ΠΑΟΚ, σημαντική νίκη η ΧΑΝΘ

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΠΑΟΚ - ΓΣ ΔΡΑΜΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΠΑΟΚ - ΓΣ ΔΡΑΜΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε εύκολα με 32-19 επί του Χιλιώτη Δράμας και παρέμεινε στο κυνήγι του Ολυμπιακού. Σημαντικό δίποντο για τη ΧΑΝΘ στην 11η αγωνιστική της Handball Premier.

Υπόθεση λίγων λεπτών ήταν τελική η επικράτηση του ΠΑΟΚ κόντρα στον Χιλιώτη Δράμας. Οι παίκτες του Στέλιου Σεϊρεκίδη ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ και με ένα ξέσπασμα στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου τελείωσαν το ματς.

Οι γηπεδούχοι έχτισαν μία διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τα πέντε τέρματα στο 15', όμως με ένα επί μέρους 3-0 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο γκολ (11-10) πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Τελικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν αμέσως να "χτίσουν" και πάλι μία μικρή διαφορά η οποία με ένα επί μέρους 5-2 στο 45' ανέβηκε στα επτά τέρματα (25-18). Κάπου εκεί ουσιαστικά τελείωσε και το ματς με τον ΠΑΟΚ να φτάνει εύκολα στη νίκη με 32-19 έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Παλάσκα με 12 τέρματα. Από την άλλη οκτώ γκολ σημείωσε ο Τουνγκελίδης.

Το πιο σημαντικό ματς της ημέρας ήταν αυτό ανάμεσα στη ΧΑΝΘ και τον Φίλιππο Βέροιας. Πριν την έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν στην έβδομη θέση, αλλά πλέον ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης απέκτησε προβάδισμα για τη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν ένα μικρό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όμως οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο 27' με τέρματα του Σαρηγιαννίδη και ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με το σκορ στο υπέρ τους 13-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της ΧΑΝΘ κατάφεραν από νωρίς να χτίσουν μία διαφορά η οποία έφτασε και στα πέντε τέρματα οκτώ λεπτά πριν το τέλος (25-20). Ο Φίλιππος δεν το παράτησε το ματς και με τέρμα του Γρηγοριάδη μείωσε σε 25-24 με τρία λεπτά να απομένουν για το τέλος. Εκεί οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο αναπάντητα τέρματα και το μόνο που κατάφεραν οι Βεροιώτες ήταν να μειώσουν στο τελικό 27-25 με τον Αρσενασβίλι.

Τέλος, στο παιχνίδι του Πανελληνιου με τον Αερωπό Έδεσσας οι φιλοξενούμενοι ήταν το μεγάλο φαβορί και αυτό επιβεβαιώθηκε εντός του αγωνιστικού χώρου. Η νεανική ομάδα του Σπύρου Μπαλωμένου δεν μπόρεσε να περιορίσει τα επιθετικά ατού του Αερωπού και κάπως έτσι ήρθε φυσιολογικά το τελικό 34-25.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ ΤV – ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 1986 32-19

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 8-5, 10-5, 11-7, 11-10, 14-10 (ημχ.) 17-13, 20-16, 25-18, 27-19, 29-19, 32-19

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ ΤV (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ζάγκας, Πανιόπουλος, Πατραμάνης, Παλάσκας 12, Γουργούμης, Νικολαΐδης 5, Κοκκώνης 4, Αποστόλου 4 Πετρίδης 2, Καλόμοιρος 1, Μαστορογιάννης 1, Κέζιτς, Κυπραίος 1, Κολοβός 2, Βεσελίνοβιτς.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 1986 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Δεβρίκης, Κουρτίδης, Κοτζαμαρίκογλου 2, Χαϊτίδης 4, Σισμανίδης 1, Τουνγκελίδης 8, Βουλγαράκης, Γιαννακόπουλος, Μαλαμίδης, Τσιτσίγκος 2, Θωμίδης 1, Τσαύλος, Κουρουτζίδης 1.

Διαιτητές: Ουζούνης-Παρασκευούδης, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 5/6-1/3

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ –ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 25-34

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 4-6, 6-11, 9-14, 11-16, 13-17 (ημχ.), 13-19, 13-21, 15-23, 18-27, 21-32, 25-34

ΠΓΣ (Σπύρος Μπαλωμένος): Παζάρογλου, Κολιούλης,Λιάλιος, Οικονόμου, Τσομπανίδης, Μπαλάσκας 6, Ζάτσε, Ταουσάνης 5, Μπαρμπαράκης 4, Κάτρης, Κοροβέσης 3, Κολλύρης, Αντωνιάδης, Σιαματάς 5, Τσακούλης 2, Κολοκυθάς.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυρόπουλος 1, Κράλλης 4, Ανγκέλοφ 7, Δημάκης 3, Ντράσκιτς 2, Βαφείδης 2, Γαλανός 1, Κυριμλίδης 7, Κυριακού 6, Λιόφης 1, Τριανταφύλλου.

Διαιτητές: Τσάμος- Φωκίτης Δίλεπτα: 5-3 Πέναλτι:0/0-1/1

ΧΑΝΘ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 27-25

ΧΑΝΘ (Αντώνης Τσολάκος): Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης 4, Ν. Παπαδόπουλος, Ρεμπελάκος 2, Δέσπος 6, Ιωαννίδης. Παπαδόπουλος Α 2, Κουρουμλίδης 1, Στίγγας 1, Τσαμήτρος, Τσαμουρίδης 6, Παπαβασίλης, Τσαγκαράκης, Μηλόπουλος, Μπαϊρλής 5, Τσόγιας.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τέο Παυλίδης): Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος, Τριανταφυλλίδης Δ., Τζιμπούλας, Μπαλτατζής 2, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης 4, Σεϊρεκίδης 5, Τριανταφυλλίδης Α. Φιλόσογλου, Κωστακίδης 3, Αποστολίδης 2, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης, Αρσενασβίλι 5, Γρηγοριάδης 4.

Διαιτητές: Μπέτμαν-Τόλιος, Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 3/4-3/5