ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό στη Handball Premier

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΧΑΝΘ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΧΑΝΘ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 39-20 επί της ΧΑΝΘ και παρέμεινε στην κορυφή της Handball Premier. Εύκολη νίκη για τον ΠΑΟΚ κόντρα στον Διομήδη Άργους.

Μετά την ήττα από το Φίλιππο Βέροιας την προηγούμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες. Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν με 39-20 επί της ΧΑΝΘ και συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή της Handball Premier.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για περίπου 20 λεπτά, όμως στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και έφτασε εύκολα στη νίκη.

Σε ένα ακόμα παιχνίδι ο Ζαραβίνας είδε τους παίκτες του να έχουν πλουραλισμό στο σκοράρισμα. Συνολικά 12 από αυτούς βρήκαν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα με τον Κρητικό (κεντρική φωτογραφία) να είναι πρώτος σκόρερ με επτά. Για τη ΧΑΝΘ πρώτος σκόρερ ήταν ο Δέσπος με τέσσερα. Βέβαια, οι γηπεδούχοι μετά την ισοπαλία στο Φοίβος – Καματερό εξασφάλισανκαι μαθηματικά την παραμονή στη Handball Premier.

Δίχως να δυσκολευτεί ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι με τον Διομήδη Άργους με 36-25. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν τις καλές εμφανίσεις του τελευταίου διαστήματος και με ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο (επί μέρους 19-12) έφτασαν στην επικράτηση.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Διομήδης κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, όμως από οι παίκτες του Σεϊρεκίδη ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο. Από το 35 μέχρι το 55 έτρεξαν ένα επί μέρους 14-8 και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα φτάνοντας στην επικράτηση με 36-25. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν για μία ακόμα φορά ο Παλάσκας με 8 τέρματα και είχε τη βοήθεια του Αραμπατζή με επτά. Για τους "λύκους" πρώτος σκόρερ ήταν ο Σάτον με 6.

Πιο κοντά από ποτέ στην κατάκτηση του πρώτου του βαθμού στη Handball Premier εφτασε ο Πανελλήνιος. Οι παίκτες της ομάδας των Ολυμπιονικών ήταν μέσα στο ματς μέχρι το 50, όμως τελικά ο Χιλιώτης Δράμας επιβλήθηκε με 25-21. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν να προηγηθούν με έξι τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο (10-12).

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι καταφεραν να περάσουν και μπροστά στο γκολ με τέρμα του Ζάτε στο 45 (17-16). Μέχρι το 50' οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ όμως στο τέλος οι παίκτες του Χιλιώτη ήταν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στη νίκη.

Μεγάλο ματς είχαμε στις Συκιές. Φοίβος και Καματερό έμειναν στο ισόπαλο 22-22 με τους φιλοξενούμενους να κλέβουν τον έναν βαθμό στο τέλος, αλλά να μην μπορούν να πάρουν τη νίκη. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για τα πλέι άουτ όπου και θα κριθούν όλα.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΧΑΝΘ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 20-39

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 6-8, 8-12, 11-15, 11-18 (ημίχρονο), 12-21, 14-24, 16-26, 19-29, 20-34, 20-39.

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μουρατίδης, Τσιρογιάννης 1, Σαρηγιαννίδης 1, Ρεμπελάκος, Δέσπος 4, Βασιάδης 3, Ιωαννίδης, Στίγγας 2, Τσαμήτρος, Τσαμουρίδης 2, Παπαβασίλης, Μηλόπουλος, Βαρδάκας 3, Μπόλας 1, Μπαϊρλής 3, Δ. Παπαδόπουλος.

Ολυμπιακός ΣΦΠ / Όμιλος Ξυνή (Ζαραβίνας): Τσιλιμπάρης, Τσακνής, Κωστακίδης 1, Κρητικός 7, Πετρίσεβιτς 6, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 2, Μισαηλίδης 2, Σκρόμπιτς 2, Στούμπης 4, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης 4, Αλβανός 1, Λιάπης 4, Χάλαρης 4.

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 1-4. Πέναλτι: 1/1-4/4.

ΠΑΟΚ – ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 36-25

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 7-4, 9-7, 13-9, 14-11, 17-13 (ημ.), 19-14, 22-16, 27-17, 29-19, 33-22, 36-25

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 7, Παλάσκας 8, Τσίλης 4, Νικολαϊδης 3, Κοκώνης 3, Πούλσεν, Αποστόλου 2, Καλόμοιρος 1, Μαστορογιάννης 2, Πέτοβιτς, Κέζιτς 1, Κυπραίος 1, Δέλιας, Βεσελίνοβιτς 4, Κοτανίδης, Πανιόπουλος.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 2, Κρεμαστιώτης 2, Αργυρού 5, Σάτον 6, Χειβιδόπουλος 1, Ντούρος, Μπεκιάρης, Ρουσσόπουλος 3, Τσάτσας, Χαντέλης 1, Νικηφόρου 2, Αρσε, Γιόσμου 3.

Διαιτητές: Κατσίκης, Μιχαηλίδης. Δίλεπτα: 5-4 Πέναλτι:3/3-2/4

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ – ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ 22-22

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 2-5, 4-5, 5-9, 8-9, 10-12 (ημχ.) 11-14, 14-15, 17-15, 19-17, 21-19, 22-22

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Δημήτρης Πελεκίδης): Πατραμάνης, Πίτσιος 1, Μέτσης 1, Μπαλαμός 6, Παπαδόπουλος, Λιόζα, Χατζηγιαννίδης, Δεληζάνος 2, Μπόσκος 3, Κύρτσιος, Καβουσανάκης 5, Χατζηβακαλέλης 1, Μανωλούδης 2, Πατσιάς, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 1.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Παναγιώτης Μεσσήνης): Βάλβης, Λαδάκης 3, Σκοδριανός, Γκλάβας, Ταουσάνης 1, Μελετάκος 4, Ακάλεστος 3, Πιτέρος, Τότο 8, Μιμίκος 3, Μαγκαφουράκης, Βορύλλας, Κότσιρας, Κουρέτα, Βλαχοθανάσης.